PIT rodzica samotnie wychowującego dziecko
Jeśli jesteś rodzicem samotnie wychowującym pociechę masz prawo rozliczyć się z fiskusem razem z dzieckiem. Zobacz kiedy możesz złożyć PIT jako samotna matka lub ojciec.
Masz prawo rozliczyć się z dzieckiem, jeżeli jesteś rodzicem lub opiekunem samotnie wychowującym dziecko. Pamiętaj jednak, musi to być faktycznie samotne wychowywanie, (nie tylko w sensie prawnym), polegające na tym, że samodzielnie utrzymujesz oraz troszczysz się o dziecko.
Czytaj też: PIT za 2014 r - rozlicz się przez internet.
Takie rozliczenie jest możliwe, gdy dziecko:
- jest małoletnie (do 18. roku życia);
- nie ukończyło 25 lat, uczy się w szkole lub wyższej uczelni i w 2014 r. nie miało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub z kapitałów pieniężnych w łącznej wysokości 3089 zł (wyjątek – renta rodzinna). Co istotne, dziecko może uzyskiwać inne przychody, np. opodatkowane liniowo, ryczałtem, z praw majątkowych;
- bez względu na wiek, jeżeli pobierasz na dziecko zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Uwaga! Możesz rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, o ile nie miałaś w 2014 r. dochodów opodatkowanych 19-proc. podatkiem liniowym, w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.
Polecamy: Jak rozliczyć PIT - porady uwzględniające zmiany w 2015 roku.
Masz pytania lub problemy techniczne z wysłaniem PIT?
Zadzwoń do Krajowej Informacji Podatkowej – czynna
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00
- telefon stacjonarny – 801 055 055
- telefon komórkowy – (22) 330 0330
Podstawa prawna
Ustawa z dn. 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 80, poz. 350, z późn. zm).
Konsultacja: Izabela Leszczyna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Pełnomocnik Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej.
Źródło: "Przyjaciółka".