Reklama

Nowe prawa, czyli tzw. standardy opieki okołoporoodwej obowiązują od kwietnia 2011 roku. Są obowiązującym prawem, a to znaczy że możesz DOMAGAĆ się ich respektowania: od osoby prowadzącej ciążę i szpitala, w którym rodzisz.

Reklama

1. Masz prawo zaplanować swój poród

Masz prawo zrobić plan porodu. Możesz w nim (wspólnie z osobą prowadzącą twoją ciążę, czyli ginekologiem lub położną) napisać wszystkie swoje preferencje dotyczące porodu, czyli: gdzie chcesz rodzić (w szpitalu czy w domu), z kim (masz prawo być z osobą towarzyszącą). W planie porodu możesz napisać też, jakich procedur chcesz uniknąć, np. nacinania krocza, golenia, lewatywy), w jakiej pozycji chciałabyś rodzić.

O wypełnieniu planu porodu powinien powiedzieć ci ginekolog prowadzący ciążę (lub położna). Jeśli tego nie zrobi, ty sama zaproponuj taką rozmowę.

Ważne: Plan porodu powinien być spisany. Jest częścią twojej dokumentacji medycznej ciąży.

Jeśli chcesz wydrukować plan porodu, kliknij tu:

2. Masz prawo wybrać miejsce porodu

Masz prawo wybrać, czy będziesz rodzić w szpitalu (i którym) lub w domu (pod warunkiem, że ciąża przebiega fizjologicznie oraz znajdziesz osobę, która podejmie się opieki nad porodem w domu.

Ważne: Za poród domowy musisz zapłacić (nie refunduje go NFZ).

3. Bliska osoba ma prawo być z tobą podczas porodu

Masz prawo rodzić z osobą towarzyszącą: mężem, partnerem, mamą, siostrą. Masz też prawo rodzić z inną osobą bliską, która nie jest z tobą spokrewniona.

Ważne: Szpital nie ma prawa żądać żadnych opłat za obecność przy porodzie bliskiej osoby (może żądać tego typu opłat tylko wtedy, gdy obecność takiej osoby powodowałaby koszty dla szpitala).

4. Masz prawo być aktywna podczas porodu

Masz prawo przyjmować w czasie porodu pozycje, które są dla ciebie wygodne i przynoszą ulgę. Personel ma obowiązek informować cię o postępach akcji porodowej.

Ważne: Nacinanie krocza lewatywa, golenie miejsc intymnych – to wszystko może być wykonane tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę.

5. Po urodzeniu masz prawdo do dwugodzinnego kontaktu z dzieckiem "skóra do skóry"

Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny dla dziecka. Dzięki temu na skórze malca osiedlają się dobre bakterie od mamy i chronią go przed zachorowaniem. Poza tym maluszek czuje znajome bicie twojego serca, twój oddech, słyszy głos.

Ważne: Kontakt skóra do skóry można przerwać tylko wtedy, jeśli jest to zagrożeniem dla zdrowia dziecka lub na twoje życzenie.

6. Pierwsze oględziny dziecka powinny się odbywać, gdy jest ono na twoim brzuchu

Lekarz (pediatra lub neonatolog) powinien zbadać dziecko w ciągu pierwszych dwunastu godzin po urodzeniu.

Ważne: Oprócz innych ważnych badań, jakie wówczas przeprowadza, lekarz powinien również zajrzeć do buzi dziecka i sprawdzić, czy ma prawidłowy odruch ssania i czy nie ma ono zbyt krótkiego wędzidełka (język nie może wówczas swobodnie docierać w każde miejsce buzi). To bardzo ważne, gdyż nie zawsze problemy z karmieniem są spowodowane tym, że mama nieprawidłowo przystawia malca do piersi.

[CMS_PAGE_BREAK]

7. Pierwsze karmienie piersią powinno mieć miejsce jak najszybciej po porodzie

Najlepiej w ciągu pierwszych dwóch godzin. To bardzo ważne dla układu odpornościowego malca, gdyż pierwsze krople mleka kolonizują przewód pokarmowy dziecka.

Położna (doradca laktacyjny lub inna osoba) powinna pomóc ci w karmieniu piersią.

Ważne: Tylko lekarz może zadecydować o podawaniu dziecka dodatkowego mleka. Mleko powinno być podawane w taki sposób, by nie zaburzało to procesu karmienia piersią (czyli nie powinno być podawane butelką ze smoczkiem!).

8. W ciągu pierwszych sześciu tygodni po porodzie cztery razy powinna cię odwiedzić położna

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do pielęgnacji czy opieki nad dzieckiem (a także co do swojego stanu zdrowia, np. gojenia się krocza), pytaj ją wszystko. Ją również możesz pytać, jeśli masz problemy z karmieniem piersią.

Ważne: cztery wizyty położnej to minimum. Jeśli czujesz, że z czymś sobie nie radzisz, poproś, by położna przyszła raz jeszcze (masz do tego prawo).

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama