Jesteś w ciąży - czego nie wolno pracodawcy?
Zanim całkowicie pochłoną cię obowiązki macierzyńskie, dowiedz się, jakie masz prawa i przywileje jako mama. Dzięki temu będziesz wiedziała, o co możesz się upominać u pracodawcy.
- Alicja Hass/"Przyjaciółka"
Abyś mogła skorzystać z przywilejów, jakie prawo daje kobiecie w ciąży, musisz poinformować pracodawcę o swoim odmiennym stanie. Stosowne zaświadczenie wystawi ci ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że masz prawo w godzinach pracy zrobić zalecone przez lekarza badania (jeśli nie możesz wykonać ich w innym terminie). Za ten czas należy ci się wynagrodzenie.
Czego nie wolno pracodawcy, gdy jesteś w ciąży?
Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, a także wtedy, gdy dziecko już jest na świecie, a ty postanowiłaś wrócić do pracy, twój szef nie może:
- Powierzać ci zadań do wykonania w godzinach nadliczbowych,
- Zatrudniać cię w nocy, czyli od godziny 22 do 6 rano,
- Obsadzać cię na stanowisku, na którym panują warunki szkodliwa dla zdrowia lub praca jest uciążliwa (np. w hałasie, przy taśmie).
- Wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę, ale tylko wtedy, gdy jesteś zatrudniona na czas nieokreślony. W wypadku umowy na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, pracodawca ma obowiązek przedłużyć ją do dnia porodu. Ta zasada nie dotyczy kobiet zatrudnionych na okres próbny krótszy niż miesiąc i na zastępstwo. Są dwa przypadki, gdy pracodawcę nie obowiązuje zakaz zwolnienia:
- gdy są przesłanki, by z twojej winy rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, bo np. dopuściłaś się naruszenia obowiązków pracowniczych (tzw. zwolnienie dyscyplinarne),
- w razie likwidacji lub upadłości zakładu pracy.
Czego nie może pracodawca bez zgody kobiety w ciąży?
- Zatrudnić cię w systemie przerywanego czasu pracy (gdy w ciągu dnia masz jedną kilkugodzinną przerwę),
- Zlecić ci wyjazdu w delegację poza stałe miejsce zatrudnienia.
[CMS_PAGE_BREAK]
Jakie obowiązki ma szef, gdy jesteś w ciąży lub urodziłaś?
- Zorganizować pracę, by wyeliminować zagrożenia dla twojego zdrowia lub bezpieczeństwa, a gdyby okazało się to niemożliwe na dotychczasowym stanowisku, przenieść cię do innej pracy.
- W razie obniżenia wynagrodzenia w związku ze zmianą stanowiska, przyznać dodatek wyrównawczy do wysokości pensji, jaką do tej pory otrzymywałaś.
- Jeśli zmiana godzin pracy ani stanowiska nie jest możliwa, zwolnić cię ze świadczenia pracy. Taka decyzja nie ma wpływu na pensję – będziesz ją otrzymywać w dotychczasowej wysokości.
- Udzielić urlopów związanych z urodzeniem dziecka (macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego).
- Po powrocie do pracy, jeśli karmisz piersią, udzielić dodatkowej przerwy w pracy (konieczne jest zaświadczenie lekarza)
- gdy pracujesz więcej niż 6 godzin – dwie przerwy w ciągu dnia, po 30 minut każda,
- gdy pracujesz krócej niż 6 godzin – jedna przerwa półgodzinna,
- gdy karmisz więcej niż jedno dziecko – dwie przerwy dziennie po 45 minut każda.
Przerwy są płatne. Można je łączyć. - Po powrocie z urlopu wychowawczego zatrudnić cię na tym samym stanowisku, jakie zajmowałaś przed jego rozpoczęciem, i za wynagrodzeniem nie niższym niż pobierałaś. Gdyby było to niemożliwe, zaproponować równorzędne miejsce pracy.
- Udzielić ci dwóch płatnych dni opieki nad dzieckiem
Co z pracą, gdy ciąża jest zagrożona?
Gdyby okazało się, że z uwagi na dobro dziecka nie możesz pracować, lekarz powinien wystawić ci stosowne zaświadczenie. Na zwolnieniu masz prawo przebywać nawet 270 dni. Przez cały ten czas przysługuje ci 100 proc. zasiłku chorobowego. Jeśli pracujesz w kilku firmach – musisz dostarczyć zwolnienie do każdego miejsca pracy.
Gdy masz własną firmę, możesz być na płatnym zwolnieniu tylko wtedy, jeśli opłacałaś składki dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Wysokość świadczenia zależy od kwot zadeklarowanych jako podstawa składki.
Ile trwa urlop macierzyński?
- 20 tygodni, gdy urodziłaś jedno dziecko,
- 31 tygodni w wypadku urodzenia bliźniaków,
- 33 tygodnie, gdy na świat przyszły trojaczki,
- 35 tygodni, jeśli masz czworaczki,
- 37 tygodni przy pięciorgu lub więcej dzieciach.
Wydrukuj: wniosek o urlop macierzyński