3 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży

3 miesiąc ciąży: który to tydzień i czy widać już brzuch?

Trzeci miesiąc ciąży kończy pierwszy trymestr ciąży. Wraz z nim w przeszłość odejdzie większość ciążowych dolegliwości. Dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie – umie już np. bawić się swoją rączką czy pępowiną. Rośnie bardzo szybko, dużo przybiera na wadze. Tobie tymczasem zaczyna się poszerzać talia. Co jeszcze dzieje się w 3 miesiącu ciąży?

Wiele kobiet twierdzi, że w trzecim miesiącu ciąży spłynął na nie spokój wewnętrzny i pewność, że są w stanie poradzić sobie z wszelkimi wyzwaniami, jakie przyniesie im macierzyństwo. Ty też tak masz?

Sposoby na mdłości w ciąży – jak złagodzić ciążowe nudności [WIDEO]

3 miesiąc ciąży – który to tydzień?

3 miesiąc ciąży zaczyna się od 9 tygodnia ciąży i trwa do końca 13 tygodnia. 3 miesiąc ciąży to dalszy intensywny rozwój płodu, który rośnie, rusza się i odbiera już z otoczenia dźwięki, a ty zaczynasz zauważać, że brzuch zaczyna robić się większy.

Objawy w 3 miesiącu ciąży

Poza powoli zwiększającym się obwodem talii i ustępującymi dolegliwościami, które dokuczają często w pierwszym trymetrze ciąży, w 3 miesiącu ciąży możesz zacząć u siebie obserwować:

 • przyrost masy ciała,
 • częste oddawanie moczu,
 • zmiany w pigmentacji skóry,
 • upławy,
 • mniejszą senność i przyrost energii,
 • „pajączki” na nogaach (mogą też pojawić się żylaki),
 • zawroty głowy,
 • roztargnienie.


Jeśli pod koniec 3 miesiąca ciąży nie mija złe samopoczucie i zmęczenie, nie ustępują zaparcia, a waga szybuje w górę, zastanów się nad sposobem odżywiania oraz sprawdź poziom hormonu tarczycy – tyroksyny. Być może cierpisz na nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. Jeśli zauważyłaś u siebie:
    •    zmęczenie,
    •    nadmierne i szybkie tycie lub przeciwnie – chudnięcie
    •    złe samopoczucie i drażliwość,
    •    łuszczenie się skóry,
    •    bóle i skurcze mięśni,
    •    obrzęki
– koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu ciążę, a prawdopodobnie skieruje cię na badania w kierunku chorób tarczycy.

Brzuch w 3 miesiącu ciąży

W trzecim miesiącu ciąży możesz poczuć, że spodnie i spódnice robią się w talii ciasne. Jeśli jednak w pierwszym trymestrze ciąży przytyłaś więcej niż 2 kg, przyjrzyj się swojej diecie. To, ile przytyjesz w ciąży, zależy również od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić” brakujące kilogramy. Jeśli ważyłaś więcej – możesz przytyć nieco mniej. Jedz nie za duże porcje – obfite posiłki mogą znacznie zwiększać uczucie wzdęcia. Zamiast dwóch, trzech posiłków dziennie, jadaj pięć lub sześć.

W 3 miesiącu ciąży brzuch jeszcze nie jest widoczny dla obcych ludzi, choć ty już wiesz, że zaczyna się powiększać. Możesz mieć wrażenie, że nasila się potrzeba częstego oddawania moczu. To rosnąca macica uciska na pęcherz i powoduje, że mogłabyś odwiedzać toaletę niemal co chwila – niestety także w nocy. Nic na to nie poradzisz, staraj się przebywać w miejscach z dobrym dostępem do łazienki. W najbliższych tygodniach macica uniesie się ponad spojenie łonowe i nie będzie już uciskać na pęcherz. Możesz także odczuwać ból brzucha w ciąży – teraz wynika on ze zmian, jakie zaczynają zachodzić w miednicy mniejszej i rozciągania się więzadeł.

3 miesiąc ciąży brzuch bokiem
Adobe Stock

3 miesiąc ciąży brzuch
Adobe Stock
Brzuch w 3 miesiącu ciąży, fot. Adobe Stock

Choć macica rośnie, to brzuch nie jest na tyle duży, żeby utrudniał ci normalne poruszanie się. Dlatego pamiętaj, że sport to zdrowie – także w ciąży. Jeśli przed ciążą regularnie się ruszałaś, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dalej była aktywna. Na początku ciąży dla aktywnych mam możliwe jest nawet bezpieczne bieganie w ciąży. Obowiązuje jednak jedna zasada – przyszła mama gimnastykuje się dla przyjemności i zaprzestaje wysiłku, kiedy jest zbyt intensywny, czyli zaczyna męczyć lub wiąże się z bólami w dole brzucha. W kolejnych trymestrach ćwiczenia w ciąży umiarkowany wysiłek nie stanowią już dla dziecka takiego zagrożenia.

3 miesiąc ciąży – wymiary i rozwój dziecka

Pod koniec 3 miesiąca ciąży twoje dziecko ma ok. 6,3 cm długości, licząc od czubka głowy do pośladków (to tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniowa), a waży ok. 14 g. 

Pod koniec pierwszego trymestru ciąży dziecko umie złapać się za nóżki czy rączki, ściska dla zabawy pępowinę. Co jeszcze robi dziecko w brzuchu? Uwielbia na przykład ssać swój kciuk. Ponieważ rozwijają się już jego mięśnie twarzy, zaczyna też robić różne miny – otwiera usta, krzywi się i marszczy.

Dziecko jest już bardzo wrażliwe na dotyk. Kiedy pływając, muśnie ścianki macicy, gwałtownie reaguje na ten dotyk ruchem całego ciała. Maluch wykonuje pierwsze ruchy oczyma i reaguje na dźwięk, choć uszy nie są jeszcze w pełni ukształtowane (czuje wibracje poprzez skórę).

Rozwój płodu w 3 miesiącu ciąży jest niezwykle intensywny – zmienia się wielkość dziecka, a choć większość układów jest już w pełni ukształtowana, wiele narządów musi jednak jeszcze dojrzeć. Układ pokarmowy „ćwiczy” ruchy perystaltyczne umożliwiające przesuwanie się jedzenia, a szpik kostny wytwarza białe krwinki – to właśnie dzięki nim i przeciwciałom otrzymanym od ciebie dziecko po urodzeniu będzie w stanie walczyć z zarazkami.

USG i inne badania w 3 miesiącu ciąży

W 3 miesiącu ciąży, między początkiem 12 a końcem 14 tygodnia ciąży, powinnaś zrobić pierwsze USG prenatalne. Nazywane jest USG genetycznym, gdyż pozwala przyjrzeć się płodowi i stwierdzić, czy nie wystąpiły cechy, które mogą wskazywać na wady genetyczne dziecka.

USG w 3 miesiącu ciąży pozwala:

 • sprawdzić liczbę płodów (ciąża pojedyncza czy mnoga),
 • wykonać pomiary biometryczne płodu,
 • ocenić anatomię dziecka (budowę czaszki i mózgu, kręgosłupa, kończyn, klatki piersiowej i serca, jamy brzusznej),
 • ocenić pracę serca płodu (FHR),
 • sprawdzić przezierność karku płodu (NT),
 • ocenić kosmówkę.
W 3 miesiącu ciąży powinnaś zrobić wszystkie badania, jakie zleci ci lekarz prowadzący ciążę. Najprawdopodobniej będzie to badanie moczu, być może też morfologia krwi, do tego zmierzone zostanie ciśnienie krwi oraz sprawdzona waga.

 

Sprawdź także:

4 miesiąc ciąży
Adobe Stock/Pankeev
Przebieg ciąży
4. miesiąc ciąży: co czuje mama i jak się rozwija dziecko?
Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru. To także czas, kiedy wreszcie widać, że jesteś w ciąży – zaczyna rosnąć brzuch! Niektóre kobiety mogą nawet poczuć pierwsze ruchy dziecka. Uwaga, w 4 miesiącu ciąży oprócz brzuszka szybko rośnie także apetyt... Podpowiadamy, jak utrzymać go pod kontrolą.

Spis treści: 4 miesiąc ciąży: który to tydzień Twoje dziecko w 4 miesiącu ciąży Twoje ciało w 4 miesiącu ciąży Brzuch w 4 miesiącu ciąży Twoje samopoczucie w 4 miesiącu ciąży Film na 4 miesiąc ciąży Ważne badania w 4 miesiącu ciąży 4 miesiąc ciąży: który to tydzień Początek 4 miesiąca ciąży to zarazem początek drugiego trymestru – wypada w 14 tygodniu ciąży. Czwarty miesiąc obejmuje zatem tygodnie: 14,15, 16 oraz 17. To czas, kiedy znacząco spada ryzyko poronienia, a twoje samopoczucie powoli się poprawia. Twoje dziecko w 4 miesiącu ciąży Już w 14 tygodniu ciąży na czubku główki dziecka mogą się zacząć pojawiać włoski ! Wraz z nimi rosną brwi oraz... owłosienie ciała – meszek płodowy zwany lanugo. Nie martw się, ta „kołderka” jest tymczasowa – ma za zadanie ogrzewać ciało płodu. W późniejszym okresie ciąży u dziecka rozwinie się tkanka tłuszczowa i wtedy meszek stopniowo zaniknie. Waga i długość dziecka Na początku drugiego trymestru ciąży każde dziecko zaczyna rosnąć w swoim tempie – jedne maluchy szybciej, drugie wolniej. Pomimo różnic w tempie wzrostu wszystkie dzieci oczywiście nadal rozwijają się według jednego wzorca (sprawdź, jak rośnie dziecko w brzuchu mamy: od fasolki do arbuza ). Na początku 4 miesiąca ciąży płód: ​ Ma długość ok. 8-10 cm i waży mniej więcej 30-45 g. To się jednak wkrótce zmieni! Zaczyna rosnąć we własnym tempie: jedne maluchy rosną szybciej, inne trochę wolniej. Pod koniec 4 miesiąca ciąży płód: Ma mniej więcej rozmiar dłoni: od czubka głowy po pośladki mierzy prawie 12-15 cm. Waży już ok. 100-150 gramów. Jest wciąż chudziutki, ale coraz intensywniej tworzy się jego tkanka tłuszczowa . Rozwój dziecka Twoje dziecko ssie i łyka wody płodowe , aby...

6 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?
6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.

6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości. Spis treści:  Brzuch i waga w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – dolegliwości 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży? USG i inne badania w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – zagrożenia Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty. W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii. Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy . Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało: Nawilżaj i masuj...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz