Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Prawo i finanse

Rejestr dłużników

Nie zapłaciłaś za energię lub gaz? Lepiej spłać dług. Bo jeśli tego nie zrobisz, możesz narazić się na nieprzyjemności.

Postanowiłaś wziąć kredyt i wyjechać na wymarzony urlop. Załatwiłaś wszystkie formalności i gdy już myślami byłaś nad południowym morzem okazało się, że z bankowej pożyczki nici, bo masz dług. W ubiegłym roku, zajęta domowymi sprawami, nie zapłaciłaś rachunku za „cyfrę”. Raz, potem drugi. Zupełnie o tym zapomniałaś. I do głowy Ci nie przyszło, że tak niewielka zaległość zniweczy Twoje plany.

Czarna lista dłużników

Niezapłacony rachunek czy dług, jaki „wisisz” innej osobie, może spowodować, że znajdziesz się na tzw. czarnej liście dłużników. Takie dane o nierzetelnych klientach gromadzą Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Najbardziej znanym z nich jest Krajowy Rejestr Długów. Aby do niego trafić, wystarczy mieć 200 zł długu (dla firm limit wynosi 500 zł) wobec jakiejś instytucji lub osoby prywatnej i zalegać ze spłaceniem go co najmniej 60 dni. Ale uwaga! To nie oznacza, że jeśli np. zalegasz za telefon 60 zł, za energię – 140 zł (w sumie 200 zł), trafisz na listę dłużników. Zsumowaniu podlegają zaległości dotyczące jednej firmy!

Mimo zaległości nie od razu znajdziesz się w rejestrze. Firma-wierzyciel ma obowiązek przypomnieć Ci o długu i ostrzec, że zamierza zgłosić Cię na listę. W tym celu powinna wysłać do Ciebie list polecony i poczekać jeszcze 30 dni. Potem Twoje dane znajdą się w rejestrze.

http://mojafirma.infor.pl/windykacja/wierzyciel-i-dluznik/695478,Jak-wpisac-dluznika-do-rejestru-dluznikow.html


Co jest w rejestrze długów?

Przepisy dokładnie określają, jakie informacje powinny być tam zamieszczone. Na liście znajdziesz:
- dane firmy, która dokonała wpisu,
- dane osobowe dłużnika (m.in. imię, nazwisko, numer PESEL, numer i serię dowodu osobistego),
- informacje o długu (co to za dług, na jaką kwotę, od kiedy nie płacisz, kiedy wysłano polecenie zapłaty).

Jeżeli podejrzewasz, że zostałaś wpisana do rejestru, możesz sprawdzić, czy rzeczywiście się tam znalazłaś. Masz też prawo zajrzeć do tzw. rejestru zapytań (kto, kiedy i o co pytał w ciągu ostatnich 12 miesięcy). Takie sprawdzenie raz na pół roku jest bezpłatne. Jeżeli chcesz robić to częściej, musisz zapłacić ok. 30 zł.


Kto Cię może sprawdzić w Krajowym Rejestrze Długów?

Firmy, które podpisały umowę z BIG-iem i mają powód, by zapytać o Ciebie (np. zamierzasz założyć kablówkę, a firma chce się upewnić, że jesteś wypłacalna). Mogą to jednak zrobić tylko wtedy, gdy mają Twoją zgodę na podanie informacji (jest ważna 30 dni). Nie warto się sprzeciwiać udzieleniu takiej zgody, bo możesz spotkać się z odmową wykonania usługi przez tę firmę.

Po spłacie długu powinnaś zostać wykreślona z rejestru po 14 dniach. Takie żądanie zgłasza firma-wierzyciel. Jeśli tego nie zrobi, sama możesz zgłosić fakt uregulowania długu do BIG-u. Ten wyśle prośbę o potwierdzenie do firmy, a gdy ta nie odpowie w ciągu 14 dni, twoje dane zostaną usunięte. Gdyby jednak wierzyciel stwierdził, że Twój dług nadal istnieje, możesz skierować sprawę do sądu.

Uwaga! Jeżeli ukradziono Ci dowód osobisty i złodziej narobił długów na Twoje konto, też możesz znaleźć się w rejestrze. Nie uchroni Cię od tego nawet zgłoszenie kradzieży na policji.

Zobacz też:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

alimenty, sprawy rodzinne, pieniądze
Fotolia
Prawo i finanse
Nie płacisz alimentów? Nie dostaniesz kredytu!
Nie płacisz alimentów? Od 1 lipca dłużnicy alimentacyjni trafiają do wszystkich czterech rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Co oznacza, że mogą mieć problem z zaciągnięciem kredytu czy podpisaniem umowy na internet w domu.

Dłużnicy alimentacyjni Zmiany w prawie były konieczne. W Polsce co roku gminy wyręczają setki tysięcy matek i ojców niepłacących alimentów . Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2013 roku alimenty od państwa (czyli z funduszu alimentacyjnego ) zamiast od rodzica dostało blisko 329 tys. dzieci, a gminy (które wnioskują o pieniądze z funduszu) domagały się zwrotu pieniędzy od 243 tys. osób. Niestety ściągalność długu jest bardzo niska – w 2014 r. udało się odzyskać jedynie 13,9% jego wartości. Co ciekawe, największe zaległości mają dłużnicy z województwa mazowieckiego (18 tys. osób nie płaci alimentów, a ich dług wynosi 507,4 mln zł), śląskiego (15 tys. osób i 355 mln zł zaległości) i łódzkiego (14 tys. osób i 391 mln zł). Zobacz także: Komu trzeba płacić alimenty? Obowiązek zgłaszania do BIGu Do tej pory gminy miały obowiązek (od 2008 r.) zgłaszania informacji o zadłużeniu do jednego z czterech istniejących rejestrów dłużników . Teraz informacja o długu pojawi się we wszystkich czterech rejestrach, co może znacznie utrudnić życie dłużnikom. – W przypadku chęci zaciągnięcia przez takie osoby kredytu , pożyczki czy kupienia czegoś na raty, instytucje, które zajmują się finansowaniem takich świadczeń, skorzystają z informacji zawartych w Biurach Informacji Gospodarczych. Prawdopodobieństwo, że przyszły kredytodawca dowie się o tym, że jego potencjalny kredytobiorca zalega z alimentami na rzecz dzieci, będzie teraz znacznie większe – przekonuje Katarzyna Ostaszewska z Kancelarii Radców Prawnych Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy. Przekazywanie danych do rejestrów dłużników ma się odbywać w formie uproszczonej bez konieczności zawierania specjalnych umów. Warto również pamiętać, że informacje o niezapłaconych alimentach mogą również zgłaszać osoby prywatne Kiedy obowiązek...

alimenty smutne dziecko
Fotolia.pl
Prawo i finanse
Jak uzyskać alimenty na dziecko: w sądzie, przez komornika, czy z funduszu alimentacyjnego
Co zrobić, gdy ojciec/matka dziecka miga się od płacenia alimentów? Podpowiadamy krok po kroku, co powinnaś zrobić, by dostać pieniądze należne na dziecko.

Nie miej wyrzutów, że prosisz o pieniądze. Pamiętaj, że walczysz dla dziecka Zgodnie z prawem oboje rodzice powinni dbać o utrzymanie dziecka . Jeśli ty zajmujesz się nim na co dzień, wypełniasz swój obowiązek opieki. Drugi z rodziców powinien natomiast płacić na jego potrzeby. Dobrze, jeśli robi to dobrowolnie. Bywa jednak, że uchyla się od tego obowiązku, wymyślając różne wymówki. Wtedy musisz ustalić alimenty przez sąd. I nie ma znaczenia, czy jesteś mężatką/żonaty, czy samotną mamą/tatą. Podpowiadamy, co powinnaś/powinieneś zrobić, by dostać należne dziecku pieniądze .   Krok 1: Jak złożyć pozew? Pozew możesz napisać sama/sam albo skorzystać z gotowego wzoru. Jeśli masz problem z napisaniem pozwu, możesz skorzystać z gotowego wzoru. Pobierz wzór ze strony: Pozew o alimenty:wzór. W pozwie należy podać:  Imię i nazwisko dziecka oraz twoje dane, jako jego przedstawiciela ustawowego; Dane pozwanego, czyli ojca/matki dziecka; Wartość przedmiotu sporu, to znaczy kwotę alimentów , o jakie się ubiegasz (masz prawo domagać się pieniędzy za okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz). Takie żądanie musisz uzasadnić. Opisz krótko swoje warunki (gdzie pracujesz, ile zarabiasz) oraz sytuację, w jakiej jest drugi rodzic dziecka (wskaż źródła i kwoty dochodów, jakie osiąga, opisz jego stan majątkowy, np. czy posiada własne mieszkanie). Nie zapomnij zaznaczyć, że prosisz o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność (możesz nie móc przyjść na rozprawę). Koniecznie własnoręcznie podpisz pozew. Do pozwu dołącz: Skrócony odpis aktu zawarcia małżeństwa, Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (dzieci), Skrócony odpis rozwodu lub orzeczenia o separacji, Zupełny odpis aktu urodzenia dziecka, gdy jest pozamałżeńskie, Zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub zaświadczenie, że jesteś osobą...

Jaki jest dług polskich "alimenciarzy"?
Fotolia
Aktualności
Alimenciarz-rekordzista. Za jego dług można kupić mieszkanie!
Najnowszy raport Biura Informacji Gospodarczej nie pozostawia złudzeń: Polacy niechętnie płacą alimenty. Rekordzista powinien się wstydzić! Sprawdź, ile wynosi jego dług.

300 tysięcy osób nie płaci alimentów na dzieci – wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzista jest winien swoim dzieciom prawie milion złotych. Polacy nie płacą alimentów Z najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że aż 300 tysięcy osób nie płaci dzieciom alimentów. Niestety, z każdym rokiem dług wobec dzieci rośnie. Od końca września 2016 r. do końca stycznia 2017 r. zadłużenie wzrosło o ponad 801 milionów zł. Na dzień dzisiejszy jego wartość przekroczyła 10 miliardów zł. Średnia kwota zadłużenia przypadająca na jednego dłużnika wynosi 33 tysiące zł. Rekordzista, 38-letni mieszkaniec Podkarpacia, jest winien swoim dzieciom ponad 723 tysiące zł – za taką kwotę można kupić mieszkanie w centrum Warszawy. Zaległości alimentacyjne to w Polsce problem na ogromną skalę. Według Krajowej Rady Komorniczej i Centrum Praw Kobiet alimenty powinno dostawać ok. miliona dzieci. Szacuje się, że ponad 80 proc. z nich nie otrzymuje alimentów w ogóle. Ze statystyk BIG wynika, że aż 95 proc. dłużników to mężczyźni. Trzeba jednak pamiętać, że raporty nie odzwierciedlają w pełni rzeczywistości. Część gmin nie przekazuje danych dotyczących dłużników, dlatego liczby w raportach BIG mogą być zaniżone. Dłużnicy alimentacyjni to nie tylko liczby. To przede wszystkim dzieci, które same nie mogą się o siebie zatroszczyć. Opieka nad dziećmi i zapewnienie im godnego życia to obowiązek rodziców. Czytaj także:   Alimenciarze jak więźniowie  w Oświęcimiu? Skandal! Źródło: kurier.pap.pl

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz