
Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego zdjęcie. Podpowiadamy, gdzie i w jaki sposób go wypełnić, a także jakie dokumenty są potrzebne, by został on pozytywne rozpatrzony. Wyjaśniamy również, przez ile ważny jest taki dowód oraz jak długo trzeba czekać na możliwość jego odebrania.
Spis treści:
- Po co wyrabiać dowód osobisty dla dziecka i jak długo jest ważny?
- Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
- Jak wypełnić wniosek o dowód osobisty dla dziecka?
- Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu
- Zdjęcia do dowodu dla dziecka
- Ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka?
- Kto może odebrać dokument?
- Dowód osobisty: cena
Po co wyrabiać dowód osobisty dla dziecka i jak długo jest ważny?
Dzieci poniżej 18. roku życia nie muszą mieć dowodu osobistego. Ten dokument tożsamości wyrabia się jedynie na wniosek rodzica, opiekuna prawnego czy kuratora, np. zamiast paszportu, jeśli dziecko ma podróżować po Europie (pamiętaj, że poza tą strefą dziecko powinno posiadać paszport).
Dowód osobisty można wyrobić nawet dla kilkutygodniowego niemowlęcia. Przy składaniu wniosku o dowód obecność dziecka poniżej 5. roku życia nie jest konieczna. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, musi pojawić się z rodzicami w urzędzie.
Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 12 lat, jest ważny 5 lat, to tzw. dowód tymczasowy. Dowód wydawany dla dziecka, które ma więcej niż 12 lat, traci ważność po 10 latach. Aby uniknąć przykrej sytuacji podczas wylotu na wakacje, warto przed sezonem urlopowym sprawdzić, czy dokument naszego dziecka właśnie nie traci ważności.
Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego może złożyć jeden z rodziców, konieczna jednak jest wtedy pisemna zgoda drugiego z rodziców poświadczona za zgodnością podpisu przez organ gminy lub notariusza (a więc dowód osobisty dla dziecka nie może być wyrobiony np. bez zgody ojca).
Jak wypełnić wniosek o dowód osobisty dla dziecka?
- PESEL dziecka,
- imię i nazwisko,
- datę i miejsce urodzenia,
- obywatelstwo,
- dane dotyczące rodziców dziecka,
- dane kontaktowe osoby składającej wniosek,
- powód ubiegania się o wydanie dowodu,
- podpis opiekuna.
Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu
- Zdjęcie dziecka do dowodu. Najlepiej zrobić je w profesjonalnym zakładzie fotograficznym, ponieważ musi spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, zdjęcie musi być aktualne i przedstawiać całą głowę i górną część barków (twarz powinna zajmować 70-80 proc. zdjęcia). Po drugie, dziecko nie może mieć na głowie żadnego nakrycia, ani ciemnych okularów czy innych rzeczy (np. zabawek), które utrudniałyby jego rozpoznanie. Dziecko, które nosi okulary korekcyjne, nie musi ich zdejmować do zdjęcia pod warunkiem, że jego oczy będą dobrze widoczne, a na fotografii nie będzie żadnych odblasków na skutek odbicia światła od szkieł.
- Dokument tożsamości (dowód lub paszport) rodzica, opiekuna lub kuratora dziecka.
- Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
Zdjęcia do dowodu dla dziecka
Na poniższych przykładach prezentujemy prawidłowe oraz nieprawidłowe zdjęcia do dowodu dla dziecka.

Dowód osobisty dla dziecka: czas oczekiwania
Wyrobienie dowodu trwa do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Termin może się wydłużyć, ale tylko w szczególnych przypadkach. Urzędnik uprzedzi cię o tym. Na stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy (musisz tylko podać numer sprawy znajdujący się na potwierdzeniu odbioru wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka).
Kto może odebrać dokument?
Dowód osobisty dziecka może odebrać jeden z rodziców, jednak musi być to ta osoba, która składała wniosek. Należy zrobić to osobiście w urzędzie, w którym złożono wniosek. Podczas odbioru rodzic musi okazać swój dowód osobisty lub paszport. Jeżeli z jakiegoś powodu (np. zły stan zdrowia rodzica) wniosek był składany poza urzędem, np. w domu lub w szpitalu – wtedy dowód osobisty może odebrać wyznaczony przez rodzica pełnomocnik.
Dowód osobisty: cena
Jeśli chodzi o cenę wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka, mamy dobrą wiadomość. Jest to całkowicie bezpłatne. Rodzice (opiekunowie) ponoszą jedynie koszty związane ze zrobieniem zdjęcia.
Zobacz także:
- Paszport dla dziecka: gdzie wyrobić i jaki to koszt
- Zgoda na wyjazd dziecka za granicę [WZÓR] + potrzebne dokumenty
- Co zapisywać w książeczce zdrowia dziecka?