Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dowód osobisty dla dziecka
Adobe Stock
Prawo i finanse

Dowód osobisty dla dziecka 2023: koszt, wniosek, ile trwa wyrobienie

Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach Unii Europejskiej z dzieckiem, które nie ma paszportu. Formalności związane z wyrabianiem dowodu dla dziecka trwają krócej niż w przypadku paszportu, ale i tak dowodu nie otrzymuje się od ręki. Przed czekającym nas wyjazdem warto odpowiednio szybko pomyśleć o złożeniu wniosku o dowód dla dziecka. Wyjaśniamy, co będzie potrzebne i jak wypełnić wniosek.

Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć odpowiedni wniosek i dołączyć do niego zdjęcie. Podpowiadamy, gdzie i w jaki sposób go wypełnić, a także jakie dokumenty są potrzebne, by został on pozytywne rozpatrzony. Wyjaśniamy również, przez ile ważny jest taki dowód oraz jak długo trzeba czekać na możliwość jego odebrania. 

Spis treści: 

  1. Po co wyrabiać dowód osobisty dla dziecka i jak długo jest ważny?
  2. Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
  3. Jak wypełnić wniosek o dowód osobisty dla dziecka?
  4. Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu
  5. Zdjęcia do dowodu dla dziecka
  6. Ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka?
  7. Kto może odebrać dokument?
  8. Dowód osobisty: cena

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Po co wyrabiać dowód osobisty dla dziecka i jak długo jest ważny?

Dzieci poniżej 18. roku życia nie muszą mieć dowodu osobistego. Ten dokument tożsamości wyrabia się jedynie na wniosek rodzica, opiekuna prawnego czy kuratora, np. zamiast paszportu, jeśli dziecko ma podróżować po Europie (pamiętaj, że poza tą strefą dziecko powinno posiadać paszport).

Dowód osobisty można wyrobić nawet dla kilkutygodniowego niemowlęcia. Przy składaniu wniosku o dowód obecność dziecka poniżej 5. roku życia nie jest konieczna. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, musi pojawić się z rodzicami w urzędzie.

Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 12 lat, jest ważny 5 lat, to tzw. dowód tymczasowy. Dowód wydawany dla dziecka, które ma więcej niż 12 lat, traci ważność po 10 latach. Aby uniknąć przykrej sytuacji podczas wylotu na wakacje, warto przed sezonem urlopowym sprawdzić, czy dokument naszego dziecka właśnie nie traci ważności.

Ważne: Dzieciom do 12. roku życia można wyrobić jedynie tymczasowy dowód osobisty, ważny przez 5 lat. Po 12. roku życia — można składać wniosek o dowód osobisty ważny przez 10 lat. 

Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić na terenie całej Polski (nie obowiązuje rejonizacja) w urzędach gminy lub urzędach dzielnicy (w miastach). Możesz także wyrobić dowód osobisty dla dziecka online – wystarczy, że złożysz wniosek przez internetowy system ePUAP. W tym przypadku potrzebujesz jednak profilu zaufanego (eGO) lub certyfikatu kwalifikowanego. 

Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego może złożyć jeden z rodziców, konieczna jednak jest wtedy pisemna zgoda drugiego z rodziców poświadczona za zgodnością podpisu przez organ gminy lub notariusza (a więc dowód osobisty dla dziecka nie może być wyrobiony np. bez zgody ojca).

Jak wypełnić wniosek o dowód osobisty dla dziecka?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka można pobrać ze strony internetowej urzędu lub pobrać na miejscu w samym urzędzie. We wniosku należy podać:
  • PESEL dziecka,
  • imię i nazwisko,
  • datę i miejsce urodzenia,
  • obywatelstwo
  • dane dotyczące rodziców dziecka, 
  • dane kontaktowe osoby składającej wniosek, 
  • powód ubiegania się o wydanie dowodu, 
  • podpis opiekuna.  

Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu

Aby wyrobić dziecku dowód osobisty, należy przygotować także:
  • Zdjęcie dziecka do dowodu. Najlepiej zrobić je w profesjonalnym zakładzie fotograficznym, ponieważ musi spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, zdjęcie musi być aktualne i przedstawiać całą głowę i górną część barków (twarz powinna zajmować 70-80 proc. zdjęcia). Po drugie, dziecko nie może mieć na głowie żadnego nakrycia, ani ciemnych okularów czy innych rzeczy (np. zabawek), które utrudniałyby jego rozpoznanie. Dziecko, które nosi okulary korekcyjne, nie musi ich zdejmować do zdjęcia pod warunkiem, że jego oczy będą dobrze widoczne, a na fotografii nie będzie żadnych odblasków na skutek odbicia światła od szkieł. 
  • Dokument tożsamości (dowód lub paszport) rodzica, opiekuna lub kuratora dziecka.
  • Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
Ważne! Osoby niepełnosprawne, które z powodu wady wzroku muszą nosić przyciemniane okulary, mogą dołączyć zdjęcie w tych okularach, pod warunkiem, że dostarczą również orzeczenie o niepełnosprawności.

Zdjęcia do dowodu dla dziecka

Na poniższych przykładach prezentujemy prawidłowe oraz nieprawidłowe zdjęcia do dowodu dla dziecka.
 

dowód osobisty dla dziecka
Przykład ze strony obywatel.gov.pl

Dowód osobisty dla dziecka: czas oczekiwania

Wyrobienie dowodu trwa do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Termin może się wydłużyć, ale tylko w szczególnych przypadkach. Urzędnik uprzedzi cię o tym. Na stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy (musisz tylko podać numer sprawy znajdujący się na potwierdzeniu odbioru wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka). 

Kto może odebrać dokument?

Dowód osobisty dziecka może odebrać jeden z rodziców, jednak musi być to ta osoba, która składała wniosek. Należy zrobić to osobiście w urzędzie, w którym złożono wniosek. Podczas odbioru rodzic musi okazać swój dowód osobisty lub paszport. Jeżeli z jakiegoś powodu (np. zły stan zdrowia rodzica) wniosek był składany poza urzędem, np. w domu lub w szpitalu – wtedy dowód osobisty może odebrać wyznaczony przez rodzica pełnomocnik.

Dowód osobisty: cena

Jeśli chodzi o cenę wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka, mamy dobrą wiadomość. Jest to całkowicie bezpłatne. Rodzice (opiekunowie) ponoszą jedynie koszty związane ze zrobieniem zdjęcia. 

Zobacz także: 

zmiana imienia
Adobe Stock
Imiona
Czy można zmienić imię? [wniosek, koszt, uzasadnienie]
Czy w Polsce można zmienić imię? Tak, zmiana imienia jest możliwa, jednak niezbędne jest odpowiednie uzasadnienie takiej potrzeby. Jednym z powodów może być to, że na co dzień używa się innego imienia niż to w dokumentach. Zmiana imienia wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku. Trzeba za to także zapłacić, a decyzja wcale nie musi być pozytywna.

Czy można zmienić imię? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy nadali dziecku imię, ale po czasie się rozmyślili. Nad zmianą imienia zastanawiają się również dorośli, którzy nie identyfikują się z imieniem nadanym przy narodzinach. Zmiana imienia jest możliwa, jednak pod pewnymi warunkami. Całość reguluje Ustawa o zmianie imienia i nazwiska. Jeśli już wiesz, czy można zmienić imię, sprawdź, jakie formalności musisz dopełnić. Spis treści : Czy można zmienić imię i co to oznacza? Czy można zmienić imię dziecku? Czy można zmienić imię? Wskaż powody Wniosek o zmianę imienia  Czy można zmienić imię? Niezbędne dokumenty Zmiana imienia – koszt Czy można zmienić imię i co to oznacza? Tak, można zmienić imię. Zmiana imienia obejmuje kilka wariantów jego przekształcenia. Możesz: zastąpić wybrane imię innym imieniem; zastąpić dwa imiona jednym imieniem lub odwrotnie; dodać drugie imię; zmienić pisownię imienia lub imion; zmienić kolejność imion.  Możesz dokonać także zmiany  drugiego imienia . Czy można zmienić imię dziecku? Imię dziecka można zmienić w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego. Masz na to 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia.  Do urzędu musi się udać osobiście przynajmniej jedno z rodziców. Do zmiany imienia dziecku wymagane są następujące dokumenty: pisemne oświadczenie, podpisane przez oboje rodziców (lub tylko matkę, gdy ojcostwo nie jest ustalone), dokumenty tożsamości rodziców (dowód osobisty lub paszport),  odpis zupełny aktu urodzenia dziecka, jeżeli zmieniasz imię w innym USC niż ten, w którym sporządzono akt urodzenia dziecka. Podczas wizyty w urzędzie zostanie spisany protokół o zmianie imienia lub imion dziecka. Wszystko odbędzie się na...

co zabrać na wakacje z dzieckiem
Adobe Stock
Wychowanie
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? – lista do druku
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Podpowiadamy, co kupić i jak usprawnić pakowanie na wakacyjny wyjazd z dzieckiem, aby zabrać wszystko to, co potrzebne. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę niezbędnych rzeczy do wydruku. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć na waszym wyjeździe!

Wielu rodziców zastanawia się, co zabrać na wakacje z dzieckiem, nie tylko wtedy, kiedy wybiera się na wypoczynek z niemowlakiem, lecz także z nieco starszym dzieckiem. Aby wiedzieć, co spakować, należy wziąć pod uwagę miejsce, do którego jedziemy, pogodę, a także długość pobytu. Listę warto podzielić na kategorie: dokumenty, odzież, żywność, artykuły pielęgnacyjne czy użytkowe. Sprawdź, jakie rzeczy spakować, aby wasze wakacje z dzieckiem były udane! Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Dokumenty Ubrania Buty Artykuły higieniczne Produkty przeciwko owadom i słońcu Pojemniki na żywność i płyny Akcesoria na plażę Uniwersalne akcesoria potrzebne na wakacjach z dzieckiem Apteczka Lista rzeczy na wakacje z niemowlakiem Lista rzeczy na wakacje z roczniakiem i starszym dzieckiem   Dokumenty Zabierając się za pakowanie na wakacyjny wyjazd, przede wszystkim warto pamiętać o dokumentach. Do najpotrzebniejszych należą:   Spa - Akademia Młodych Rodziców   książeczka zdrowia dziecka, zaświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym, numer telefonu do pediatry, jeżeli wyjazd jest zagraniczny, potrzebny będzie także paszport dziecka lub jego dowód osobisty lub wiza, adres kwatery, ewentualnie potwierdzenie wpłaty oraz rezerwacji. Ubrania Ubrania powinny być dopasowane do miejsca, w które jedziecie, oraz pogody typowej dla odwiedzanego przez was regionu. Co spakować dziecku, aby było gotowe na zmienne warunki pogodowe? bluzki z długim rękawem, bluzki z krótkim rękawem, bluza lub rozpinany sweter , dres, długie spodnie, krótkie spodenki , dla dziewczynki spódniczka lub sukienka, cieplejsza kurtka, kurteczka przeciwdeszczowa, stroje kąpielowe lub kąpielówki, bielizna ,  ...

ubezpieczenie na wyjazd za granicę
Adobe Stock
Aktualności
Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – co warto wiedzieć przed wyjazdem dziecka na wakacje?
Ubezpieczenie dla dziecka na wyjazd za granicę powinno być pierwszym punktem na wakacyjnej liście przygotowań. Dziecko podczas upałów może się zatruć, w zabawie wyrządzić sobie krzywdę albo też zniszczyć czyjeś mienie. A to nie wszystkie zdarzenia, na wypadek których warto ubezpieczyć dziecko.

Ubezpieczenie dziecka na wyjazd za granicę to jeden z lepszych pomysłów. Bo choć wakacje kojarzą się ze słońcem i beztroską, nie możemy zapomnieć o tym, że każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem. Można zachorować, ulec wypadkowi lub… zgubić bagaż. Szczególnie samodzielny wyjazd dziecka obarczony jest ryzykiem. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – czy kupować dodatkowe ubezpieczenie? Jeśli dziecko wyjeżdża na zagraniczny obóz lub kolonie, organizator ma prawny obowiązek zapewnienia wszystkim uczestnikom ubezpieczenia w zakresie kosztów leczenia i NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków). Niestety takie ubezpieczenie najczęściej ma niewielki zakres refundacji, np. nie obejmuje nieuzasadnionego (zdaniem zagranicznego lekarza) wezwania karetki pogotowia, a także nie pokrywa szkód, które przypadkowo może wyrządzić dziecko, np. zbicie szyby. Dlatego też wielu rodziców decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia dziecka na wakacje, szczególnie jeśli wyjazd wiąże z wykonywaniem sportów związanych z ryzykiem (wspinaczka górska, żeglarstwo). Rodzice mają do wyboru wiele ofert, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarek ubezpieczeń lub kalkulatorów ubezpieczeń turystycznych, które pozwalają na zestawienie nie tylko cen, ale i zakresu polisy. Ubezpieczenie na wyjazd za granicę  – co zrobić, by dziecko je miało? W zależności od tego, na jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę się zdecydujemy, należy wypełnić kilka formalności. Karta EKUZ Karta EKUZ jest bezpłatna, lecz aby ją otrzymać, musisz złożyć wniosek: osobiście w każdym oddziale lub delegaturze ZUS, za pośrednictwem ePUAP, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wysłać pocztą. Karta EKUZ jest ważna...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz