dowód osobisty dla dziecka
Adobe Stock
Prawo i finanse

Dowód osobisty dla dziecka: koszt, ile trwa wyrobienie, jak wypełnić wniosek

Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach Unii Europejskiej z maluchem, który nie ma wyrobionego paszportu. Wyrobienie takiego dowodu jest bezpłatne i zajmuje około miesiąca. Warto więc pomyśleć o tym przed terminem zbliżającym się wyjazdem.
Żeby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć odpowiedni wniosek. Podpowiadamy, w jaki sposób go wypełnić, a także jakie dokumenty są potrzebne, by został on pozytywne rozpatrzony. Wyjaśniamy również, przez ile ważny jest taki dowód i jak długo trzeba czekać na możliwość jego odebrania. 

Spis treści: 
 1. Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
 2. Po co wyrobić dowód i jak długo jest ważny?
 3. Jak wypełnić wniosek o dowód osobisty dla dziecka?
 4. Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu
 5. Zdjęcia do dowodu dla dziecka
 6. Ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka?
 7. Kto może odebrać dokument?

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Gdzie wyrobić dowód osobisty dla dziecka?

Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić na terenie całej Polski (nie obowiązuje rejonizacja) w urzędach gminy lub urzędach dzielnicy (w miastach). Możesz także wyrobić dowód osobisty dla dziecka online – wystarczy, że złożysz wniosek przez internetowy system ePUAP. W tym przypadku potrzebujesz jednak profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego. 

Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego może złożyć jeden z rodziców, konieczna jednak jest wtedy pisemna zgoda drugiego z rodziców poświadczona za zgodnością podpisu przez organ gminy lub notariusza (a więc dowód osobisty dla dziecka nie może być wyrobiony np. bez zgody ojca).

Po co wyrobić dowód i jak długo jest ważny?

Dzieci poniżej 18. roku życia nie muszą mieć dowodu. Ten dokument tożsamości wyrabia się jedynie na wniosek rodzica, opiekuna prawnego czy kuratora, np. jeśli dziecko ma podróżować po Europie (pamiętaj, że poza tą strefą konieczny jest dla dziecka paszport). Można go wyrobić nawet dla kilkutygodniowego niemowlęcia. Przy składaniu wniosku obecność dziecka poniżej 5. roku życia nie jest konieczna. Jeśli dziecko ma więcej niż 5 lat, musi pojawić się z rodzicami w urzędzie. Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, a dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat – 10 lat. Warto przed sezonem urlopowym sprawdzić, czy dokument naszego dziecka właśnie nie traci ważności, by uniknąć przykrej sytuacji na granicy.

Dowód tymczasowy dla dziecka to dowód osobisty o skróconym okresie ważności – jest ważny 5 lat, zamiast 10. Wydaje się go na takich samych zasadach jak standardowy dowód. 

Jak wypełnić wniosek o dowód osobisty dla dziecka?

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dla dziecka można pobrać ze strony internetowej urzędu lub pobrać na miejscu w samym urzędzie. We wniosku należy podać:
 • PESEL dziecka,
 • imię i nazwisko,
 • datę i miejsce urodzenia,
 • obywatelstwo
 • dane dotyczące rodziców dziecka, 
 • dane kontaktowe osoby składającej wniosek, 
 • powód ubiegania się o wydanie dowodu, 
 • podpis opiekuna.  

Potrzebne dokumenty do wyrobienia dziecku dowodu

Aby wyrobić dziecku dowód osobisty, należy przygotować także:
 • Zdjęcie dziecka do dowodu. Najlepiej je zrobić w profesjonalnym zakładzie fotograficznym, ponieważ musi ono spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, zdjęcie musi być aktualne i przedstawiać całą głowę i górną część barków (twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia). Po drugie, dziecko nie może mieć na głowie żadnego nakrycia, ani też ciemnych okularów czy innych rzeczy (np. zabawek), które utrudniałyby rozpoznanie go. Dziecko, które nosi okulary korekcyjne, nie musi ich zdejmować do zdjęcia pod warunkiem, że jego oczy będą dobrze widoczne, a na zdjęciu nie będzie żadnych odblasków na skutek odbicia światła od szkieł. 
 • Dokument tożsamości (dowód lub paszport) rodzica, opiekuna lub kuratora dziecka.
 • Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
Ważne! Osoby niepełnosprawne, które z powodu wady wzroku muszą nosić przyciemniane okulary, mogą dołączyć zdjęcie w tych okularach, pod warunkiem, że dołączą również orzeczenie o niepełnosprawności.

Zdjęcia do dowodu dla dziecka

Na poniższych przykładach prezentujemy prawidłowe oraz nieprawidłowe zdjęcia do dowodu dla dziecka.
 

dowód osobisty dla dzieckaPrzykład ze strony obywatel.gov.pl

Ile trwa wyrobienie dowodu dla dziecka?

Wyrobienie dowodu trwa do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Termin może się wydłużyć, ale tylko w szczególnych przypadkach. Urzędnik powie ci o tym. Na stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy (musisz tylko podać numer sprawy znajdujący się na potwierdzeniu odbioru wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka). 

Kto może odebrać dokument?

Dowód osobisty dziecka może odebrać jeden z rodziców, jednak musi być to ta osoba, która składała wniosek. Należy zrobić to osobiście w urzędzie, w którym złożono wniosek. Podczas odbioru rodzic musi okazać swój dowód osobisty lub paszport. Jeżeli z jakiegoś powodu (np. zły stan zdrowia rodzica) wniosek był składany poza urzędem, np. w domu lub w szpitalu – wtedy dowód osobisty może odebrać wyznaczony przez rodzica pełnomocnik.

Zobacz także: 

Fotolia.pl
Czas wolny
Chroń swoje dane osobowe na wakacjach, żeby nie wrócić z pustym kontem albo kredytem
Czy wiesz, że nie musisz zostawiać dokumentów potwierdzających tożsamość w zamian za wypożyczony sprzęt sportowy na wakacjach?

Będąc z dziećmi na wakacjach korzystamy z wielu rozrywek niemal każdego dnia pobytu na urlopie. Wypożyczalnie sprzętów sportowych: łodzi,  kajaków, rowerów wodnych, bananów, quadów czy skuterów w sezonie zacierają ręce, bo biznes kwitnie. Często zdarza się, że wypożyczalnia sprzętu sportowego żąda od nas pozostawienia w zastaw dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej lub studenckiej. Czy może?   Zatrzymanie dokumentu przez wypożyczalnie sprzętu jest nielegalne Nie może tak robić! To nielegalne i niebezpieczne.  Jak informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zatrzymanie takich dokumentów jest niezgodne z przepisami prawa. Dlaczego? Zatrzymywanie czyjegoś dowodu osobistego, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, stanowi wykroczenie, które jest zagrożone karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karą grzywny. Do zatrzymania prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego uprawnione są jedynie podmioty wymienione w przepisach prawa, do których należy m.in. Policja, i to tylko w ściśle w nich określonych sytuacjach. Czytaj też: Z dzieckiem na żagle   GIODO radzi co robić, gdy wypożyczalnie żądają dowodu - Jeśli ktoś prosi nas o pozostawienie w  zastaw jakichkolwiek dokumentów potwierdzających tożsamość narusza również ustawę o ochronie danych osobowych – przypomina dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. -  Zgodnie z jej przepisami, aby wykorzystywanie danych osobowych zawartych w dokumentach było legalne, musi mieć podstawę prawną. Tymczasem właściciele punktów wypożyczania np. sprzętu sportowego nie mają żadnych podstaw prawnych, które ich do tego uprawniają. Jeśli celem zatrzymywania dokumentów potwierdzających tożsamość jest wniesienie...

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Karta Dużej Rodziny - pospiesz się, od stycznia będzie płatna
Tylko do końca 2019 roku będzie można wyrobić bezpłatnie Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny. Po 1 stycznia trzeba będzie za nią zapłacić. Zobacz, czy dotyczy to też ciebie!

Karta Dużej Rodziny od stycznia 2018 roku działa także w formie elektronicznej. Do tej pory jej wyrobienie było bezpłatne , ale teraz to się zmieni. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzin. Od stycznia 10 złotych za kartę Karta Dużej Rodziny to rządowy program oferujący rabaty i promocje na produkty i usługi dla rodzin posiadających przynajmniej trójkę dzieci. Aby być posiadaczem karty, nie trzeba spełniać określonego pułapu dochodowego. Wśród firm honorujących kartę są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Z reguły zniżki zamykają się w przedziale 7-10 procent. Od stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny działa również w wersji elektronicznej . Osoby, które składały wniosek o kartę tradycyjną przed 1 stycznia 2018, tylko do końca bieżącego mogą wyrobić wersję elektroniczną bezpłatnie. Od stycznia 2020 roku opłata za nią wyniesie 9,21 złotych . Przykładowo dla pięcioosobowej rodziny będzie to już koszt 46,05 złotych. „Mam ważną wiadomość dla posiadaczy tylko kart tradycyjnych. Jeżeli zawnioskowały one o kartę przed 1 stycznia 2018 roku, to jeszcze do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić kartę w formie aplikacji mobilnej. Od nowego roku będzie się to wiązało już z opłatą 9,21 zł" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wygodna karta w wersji elektronicznej Z Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej korzysta ponad 642 tys. osób, natomiast z kart tradycyjnych, plastikowych - 2,86 mln. Posiadanie elektronicznej wersji kary to większa wygoda jej użytkowania. Karta ma funkcję geolokalizacji, dzięki czemu może natychmiast sprawdzić, gdzie w pobliżu można skorzystać ze zniżek. Otrzymuje się także informacje o nowych rabatach. Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest także łatwość je wyrobienia. Wystarczy pobrać aplikację na urządzenie mobilne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj