niemowlę
Fotolia
Prawo i finanse

Stypendium demograficzne 1000 zł co miesiąc na dziecko: czy to realne?

Stypendium demograficzne jest realne i możliwe do wprowadzenia w Polsce. Pod względem dzietności jesteśmy dziś na 207. miejscu (na 222 kraje w statystykach ONZ)! Jak to zmienić, żeby w przyszłym stuleciu miał kto... mówić po polsku – rozmawiamy z Krzysztofem Rybińskim, ekonomistą i pomysłodawcą stypendium demograficznego.
Premier Donald Tusk, komentując Pana pomysł 1000 zł co miesiąc na dziecko do 18 lat, stwierdził, że gdybyśmy potraktowali to serio, podpisalibyśmy wyrok na państwo polskie. Jest Pan ekonomicznym szaleńcem? 
 
Premier użył bardzo mocnych słów, a okazało się, że nie zrozumiał mojej propozycji. Proponuję, aby każde nowo narodzone dziecko otrzymało stypendium demograficzne w wysokości 1000 złotych miesięcznie, od pierwszego miesiąca życia do ukończenia 18 roku. Jeżeli w wyniku tej zmiany urodzi się rocznie 500 tysięcy dzieci, zamiast obecnych 400 tysięcy, to koszt stypendium demograficznego wyniesie maksymalnie 6 mld złotych w pierwszym roku, 12 mld w drugim, 18 mld w trzecim. Za 18 lat koszt wyniesie około 100 mld złotych, ale wtedy będziemy mieli o wiele większą gospodarkę, więc ten koszt będzie do udźwignięcia. 
 
Pana propozycja była realna, czy miała na celu rozpoczęcie dyskusji nad polityką rodzinną w Polsce? 
 
To jet propozycja realna i możliwa do sfinansowania, pod warunkiem uzyskania konsensusu społecznego dla proponowanych zmian. Przypominam, że jeżeli dzietność nie wzrośnie, to pod koniec tego stulecia - według ostrzegawczej prognozy demograficznej ONZ - liczba Polaków może spaść do 16 milionów, z obecnych 38 milionów.
Nie spowodowały tego trzy zabory, dwie wojny światowe, a teraz sami, własną głupotą doprowadzimy do sytuacji, w której w 
kolejnym stuleciu być może nie będzie komu mówić po polsku.
 
Skąd konkretnie wziąć pieniądze na tego typu stypendia na dziecko?
 
Rządowe raporty pokazują, że prawie 80 procent wydatków o charakterze socjalnym nie trafia do biednych ludzi. Trzeba te wydatki ograniczyć. Na przykład zasiłek pogrzebowy powinna otrzymywać tylko osoba biedna, nie powinno być dopłat do kredytów mieszkaniowych, bo te środki trafiają do osób które mają zdolność kredytową, więc nie są ubogie.
Nie rozumiem, dlaczego wypłacamy niektórym tak wysokie emerytury, gdy wymiera naród. Trzeba ograniczyć wysokość wypłacanych emerytur, a Trybunał Konstytucyjny niech się wypowie, czy ważniejsze są prawa nabyte bogatych ludzi, czy przetrwanie narodu.
Trzeba odebrać pieniądze grupom nacisku, które nienależnie dostają środki budżetowe i przeznaczyć te środki na politykę demograficzną. Tych środków wystarczy i jeszcze zostanie na upowszechnienie opieki w żłobku i przedszkolu.
 
Czy tego typu systemy w innych krajach spowodowały, że dzieci zaczęło rodzić się więcej?  
 
Bardzo skuteczny system wspierania dzietności funkcjonuje we Francji i w krajach skandynawskich. Ale kopiowanie tamtych rozwiązań w Polsce nie jest dobrym pomysłem, u nas wiele rodzin ma za niskie dochody, żeby skorzystać z odliczeń podatkowych.
Brak dochodów jest jednym z głównych powodów ograniczania liczebności rodzin w Polsce, bo rodziny są niszczone przez politykę podatkową państwa. Jak się kupuje ubranka wielu dzieciom, to płaci się bardzo dużo podatku VAT, a singiel nie płaci tego podatku, bo wydaje tylko część swojego dochodu. Stypendium demograficzne zrekompensowałoby  opresyjność systemu podatkowego wobec rodzin, które planują mieć wiele dzieci.
 
Nie obawia się Pan, że Pana pomysł spowodowałby, że rodziłoby się więcej dzieci w rodzinach patologicznych, a stypendium wcale nie byłoby przeznaczane dla dziecka? 
 
Polski naród będzie wymierał, jak nic nie zrobimy. Każdy nowy Polak jest na wagę złota, ten urodzony w rodzinie białych kołnierzyków pracujących w wielkiej korporacji jak i ten, który urodzi się w biednej rodzinie wiejskiej. Jeżeli pojawią się zjawiska patologiczne, a zdarzają się one zarówno wśród osób biednych jak i bogatych, to państwo powinno mieć skuteczne metody przeciwdziałania temu. W moim programie proponuję, aby część funkcji państwa, również w tym zakresie, przekazać organizacjom pozarządowym, które lepiej niż urzędnicy zadbają o ograniczenie zjawisk patologicznych.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

zmiany kryterium przyznawania 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Nadchodzi rewolucja w 500 plus. Zobacz nowe warunki przyznawania!
Nie będzie dzielenia polskich dzieci - rząd Mateusza Morawieckiego zdecydował o całkowitej zmianie kryteriów przyznawania pieniędzy z programu 500 plus. Zobacz, co cię czeka od lipca 2019 roku.

  To, o czym mówiło się od kilku miesięcy w nieoficjalnych rozmowach, stało się faktem: ze sztandarowego programu PiS zniknie kryterium dochodowe. A to oznacza, że 500 plus będzie przyznawane także na pierwsze dziecko.   Wystarczy mieć dziecko Nową politykę rządu w sprawie 500 plus ogłosił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na sobotniej konwencji wyborczej partii przed wyborami do europarlamentu, planowanymi na maj 2019 roku. Tuż po konwencji szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że 500 plus od pierwszego dziecka jest "społecznie oczekiwane". Rafalska podkreśliła, że nowa propozycja ma 100-procentową gwarancję jej sfinansowania. W obecnym kształcie program 500 plus kosztuje budżet państwa ok. 22,5 mld złotych. Szacuje się, że spełnienie nowej obietnicy wyniesie około 20 miliardów złotych. Minister dodała także, że nowe zasady przyznawania 500 plus ruszą z 1 lipca 2019 roku i uproszczą samą procedurę wydawania świadczenia . Nie trzeba będzie sprawdzać kryterium dochodowego. - To świadczenie - podobnie jak wyprawka szkolna "Dobry start" - będzie wypłacane bez sprawdzenia sytuacji dochodowej rodziny. Wydania tego typu decyzji jest mniej czasochłonne, zdecydowanie prostsze - powiedziała Rafalska. Jeszcze we wrześniu nie było pieniędzy Kiedy w kwietniu 2016 roku ruszył program 500 plus , jego głównym celem było zachęcenie Polek do rodzenia większej liczby dzieci. Dlatego 500 złotych przyznawane było bez żadnego kryterium dochodowego wyłącznie na drugie i kolejne dzieci w rodzinie. Można było otrzymać 500 plus na pierwsze dziecko tylko w przypadku trudnej sytuacji finansowej rodziny, kiedy jej dochód nie przekraczał 800 zł netto na jedną osobę lub w przypadku niepełnosprawnego dziecka, 1200 zł netto. Zasady programu 500 plus...

Dzieci przedszkole
fotolia
Aktualności
Rząd zmniejsza dofinansowanie. Czy to poprawi sytuację w żłobkach?
Każda mama małego maluszka wie, jak trudno w Polsce zapisać dziecko do żłobka. Jest ich dramatycznie mało. Dlatego rząd wpadł na pomysł, aby zmniejszyć dofinansowanie opiekunek, a uzyskane pieniądze przekazać na nowe żłobki. Czy to rzeczywiście poprawi sytuację mam, chcących powrócić do pracy?

Problem znikomej liczby żłobków w Polsce to temat od wielu lat. Prawda jest taka, że zaledwie 9 proc. dzieci może liczyć na taką formę opieki. Nasz kraj jest jedną wielką białą plamą na mapie ilości żłobków. W 2013 roku na ich funkcjonowanie przeznaczono 0,5 proc. PKB , co ulokowało nas na szarym końcu wśród państw europejskich. Najwięcej wydają kraje skandynawskie: Islandia (1,8 PKB), Szwecja (1,6 PKB) i Dania (1,4 PKB). Nianie tylko dla bogatych Poprzednie ekipy rządzące próbowały rozwiązać ten problem. Gdy rządziła Platforma Obywatelska, wprowadzono możliwość uzyskiwania państwowej dotacji dla legalnie zatrudnionych niań. Takie rozwiązanie miało służyć zwiększeniu możliwości opieki żłobkowej oraz zredukować szarą strefę na rynku zatrudnienia opiekunek . Zgodnie z przepisami nianie miały stać się obok żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych jedną z ustawowych form opieki nad najmłodszymi dziećmi – od 20. tygodnia do 3. roku życia. I tak od końca 2011 roku rodzice, wybierający opiekę domową mogli korzystać z pełnego dofinansowania składek na ubezpieczenie – emerytalne, rentowne, wypadkowe i świadczenie zdrowotne – legalnie zatrudnionych niań (do tej części pensji, która nie przekraczała minimalnego wynagrodzenia). Wystarczyło zawrzeć tzw. umowę aktywującą i zgłosić pracownika do ZUS. Ale okazało się, że rodzice w Polsce niechętnie korzystali z domowej opiekunki, a jeżeli już, to robili to głównie zamożniejsi. Aż 64 proc. polskich niań mieszka i pracuje w pięciu największych miastach Polski : Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Ich średnia stawka za godzinę pracy w 2011 roku wynosiła 11 zł w Warszawie i 8-9 zł poza stolicą. Średni czas pracy opiekunki domowej to 8 – 10 godzin dziennie (dane z badania portalu niania.pl w 2011 roku). Według ministerstwa rodziny, pracy i polityki...

oszczędzanie, pieniądze, świnka skarbonka
Panthermedia
Prawo i finanse
Jak żyć oszczędniej – analiza wydatków 3 rodzin i rady finansisty jak mniej wydawać
Poprosiliśmy trzy rodziny, by opowiedziały nam wszystko o swoich finansach. Jak i gdzie kupują? Na co wydają najwięcej? Ich wydatki przeanalizował finansista. Podpowiada, jak można żyć oszczędniej.

Przedstawiamy 3 różne rodziny z różnymi dochodami . Jak wszyscy, nasi bohaterowie, chcieliby mniej wydawać i oszczędzać . Dlatego opowiedzili nam wszystko o swoich finansach. Przeanalizował to specjalista z portalu Money.pl . Oto jego wnioski i rady, jak mniej wydawać i mieć więcej pieniędzy na koncie (lub mniejsze długi).   Wydatki Rodziny 1  (Państwo Rozsądni) Magda ma stałą pensję, a jej mąż prowadzi własną działalność i zarabia raz na jakiś czas większą sumę. Mają dwuletniego synka. Mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Mają do dyspozycji 3,5–4 tys. zł miesięcznie , ale bywa różnie, bo są lepsze i gorsze miesiące. Stałe wydatki (wynajem mieszkania, rachunki, żłobek, paliwo) to w ich przypadku ok. 2300 zł. – Byłoby nieźle, ale nie mamy własnego mieszkania , dlatego naszą sytuację oceniam jako ciut poniżej przeciętnej – mówi Magda. Oboje z mężem planują wydatki , sprawdzają rachunki, itd. Ale też odmawiają sobie czegoś, czego potrzebują. – Mamy wyrobione nawyki, wiemy, co się opłaca, a co nie. Nie tylko dla oszczędności, ale i ze względu na ekologię nie zapalamy wszystkich świateł, przykręcamy kaloryfery , gdy wychodzimy, mamy energooszczędne żarówki. Policzyliśmy nawet, czy bardziej opłaca się korzystać z czajnika elektrycznego czy zwykłego. Okazało się, że wychodzi prawie na to samo, więc postawiliśmy na wygodę. Poza tym o wydatkach mówią tak: Wydatki na dziecko Stawiamy na to, by ubranie było wygodne, praktyczne i ładne, a to, czy jest ze sklepu czy używane , nie ma dla nas większego znaczenia. Zawsze kupujemy nowe buty . Nasz synek ma sporo zabawek, także edukacyjnych. Kupujemy je również bez okazji, ale nie są to jakieś zawrotne ilości – mówi Magda. Starają się korzystać z państwowej służby zdrowia, ale jeśli jest potrzeba (trzeba wezwać lekarza do domu albo są długie kolejki do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj