PIT 2017: Ulga na dziecko po rozwodzie rodziców [WIDEO]
Jak rozliczyć ulgę prorodzinną, kiedy rodzice są po rozwodzie? Obejrzyj film
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie?
Jeżeli w stosunku do dziecka obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska (nawet jeżeli jest ograniczona) i władza ta jest wykonywana przez oboje rodziców, to każdy z rodziców ma prawo do odliczenia, w granicach przysługującego limitu na dziecko, czyli łącznie 1112 zł na jedno dziecko.
Rozwód czy separacja nie muszą oznaczać utraty przez rodzica prawa do wykonywania władzy rodzicielskiej. Sąd rodzinny, ogłaszając separację bądź rozwiązując związek małżeński, określa także prawa rodzicielskie. Jeżeli zatem nie pozbawia zupełnie tego prawa jednego z rodziców, to przysługuje mu nadal prawo do skorzystania z ulgi na dziecko w podatku dochodowym.
Przysługującą kwotę ulgi rodzice dziecka mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Dotyczy to zarówno rodziców pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim, jak i rodziców rozwiedzionych czy będących w separacji.
Zdaniem organów podatkowych należy przyjąć, iż podstawową formą podziału przysługującego odliczenia pomiędzy rodzicami, z których każdy (w związku z wykonywaną władzą rodzicielską) ma prawo do zastosowania ulgi, jest podział tej kwoty w częściach równych.
Możliwość odliczenia tej kwoty przez rodziców dziecka w inny sposób niż w proporcji pół na pół, należy traktować w kategorii wyjątku od generalnej zasady, który ma zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy zgodę na ustalenie innej proporcji kwoty odliczenia wyrażają oboje rodzice.
Ulga na dziecko po rozwodzie rodziców?
Zobacz w naszym cyklu: "Mama ma prawo". Pierwsze odcinki dotyczą ulgi na dziecko w rozliczeniu podatku ze skarbówką. W tym odcinku dowiesz się, jak rozliczyć ulgę prorodzinną, kiedy jesteś po rozwodzie.
Uwaga! Poniżej gotowe formularze do wydruku (kliknij w link):
Tu znajdziesz formularz PIT 37 - gotowy do druku oraz załącznik PIT/O o ulgach podatkowych