Jajko króluje w kuchni. Właściwie wykorzystuje się je do każdej potrawy: do ciast, naleśników, panierki, zapiekanek, sałatek... Dowiedz się: co zrobić, gdy jajko rozbije się o podłogę, jak je ugotować, by nie pękła jego skorupka podczas gotowania, jak rozpoznać, że jajko jest nieświeże itd.

Reklama

Nieświeże jajo – jak je poznać?

Aby sprawdzić, czy jajko jest świeże, włóż je do naczynia z wodą. Świeże opadnie na dno, nieświeże wypłynie na powierzchnię.

Nie pękaj

Aby zapobiec pękaniu skorupki jajka podczas gotowania, wystarczy dodać do wody trochę octu (łyżkę na 0,5 l). Można również nakłuć skorupkę jajka przed włożeniem do garnka (najlepiej specjalnym nakłuwaczem do jaj).

Nie bądź miękki

Gotowanie jaja na miękko to wbrew pozorom trudna sztuka. Aby uzyskać odpowiednią konsystencję jajka na miękko, należy je gotować we wrzątku nie dłużej niż 2-3 minuty.
Jajka na twardo około 8 minut. Warto też wiedzieć, że dłuższe gotowanie powoduje straty witamin, nawet o 40 proc., i prowadzi do reakcji siarki z żelazem – wokół żółtka tworzy się zielonkawa obwódka.

Warto wiedzieć: Na twardo, a może na miękko - jakie jajko dla kobiety w ciąży? (film)

Zobacz także

Zrzuć skorupkę

Zdarza się, że wraz ze skorupką odchodzi połowa jajka. Aby uniknąć tego typu sytuacji, najlepiej zaraz po ugotowaniu zalać jajka zimną wodą lub obierać je pod strumieniem zimnej wody.

Rozbite jajko

Wystarczy chwila nieuwagi, a przygotowane jajko stacza się z szafki i rozbija na podłodze. Trzeba je natychmiast sprzątnąć, bo zaschnięte jajko (a właściwie jego resztki) bardzo trudno jest sprzątnąć.
Najlepiej jest posypać je warstwą soli i zostawić na kilka minut. Po tym czasie bez trudu sprzątniemy rozbite jajko papierowym ręcznikiem.

Reklama

Polecamy: Czy jajka trzeba myć?

Reklama
Reklama
Reklama