Reklama

Baby shower – skąd ta nazwa – zastanawiasz się? Pochodzi z języka angielskiego (baby – dziecko, shower – prysznic) i ma oznaczać prysznic prezentów dla mamy (i troszkę też dla dziecka). Bo podczas przyjęcia baby shower w centrum zainteresowania znajduje się właśnie przyszła mama – wszak zabawę urządza się jeszcze przed narodzinami. To jeden z ostatnich momentów dla ciężarnej, by poczuła się prawdziwą królową – po narodzinach oczkiem w głowie stanie się dziecko.

Reklama

Spis treści:

​Baby shower – kto organizuje przyjęcie?

Urządzeniem przyjęcia nie zajmuje się ciężarna, ale jej siostry czy kuzynki albo przyjaciółki. To one rozsyłają zaproszenia, przygotowują jadłospis, kupują tort, robią listę prezentów. Tak jest w USA. Jeśli polska przyszła mama ma jednak ochotę i siłę, baby shower może zorganizować sama.

Baby shower – kiedy robić?

Baby shower najczęściej odbywa się 1-2 miesiące przed terminem porodu. Nie można z nim czekać do ostatniej chwili, bo dziecko może się pospieszyć i przyjść na świat szybciej niż w przewidywanym terminie. Spotkanie najlepiej zorganizować w jeden z weekendowych dni, aby wszystkie bliskie ciężarnej kobiety mogły w nim uczestniczyć, bo baby shower to „babska” impreza. Spotkanie może zacząć się o dowolnej godzinie, jednak warto planować je tak, aby nie przeciągnęło się do nocy – w końcu przyszła mama w zaawansowanej ciąży wieczorem ma prawo być już zmęczona, a przyjęcie ma być dla niej przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Gdzie zorganizować baby shower?

Baby shower teoretycznie możesz zorganizować wszędzie. Wiele zależy od tego, jak ma wyglądać samo przyjęcie. Jeśli np. zabawy na baby shower będą też miały charakter intymny, np. rysowanie na brzuchu, lepiej baby shower zorganizować w domu. Jeżeli natomiast spotkanie ma polegać na pogaduszkach, wręczeniu prezentu czy wspólnym robieniu „talizmanu” dla dziecka, impreza może odbyć się bez problemu także w kawiarni lub restauracji. Baby shower może też przybrać wymiar plenerowego pikniku – jeśli pora roku jest odpowiednia, zorganizowanie go na działce też jest świetnym pomysłem.

Kogo zaprosić na baby shower?

Wprawdzie kameralne spotkania w gronie najbliższych kobiet organizowano już od dawna, jednak baby shower to coś więcej niż tylko babska herbatka. Najlepiej wiedzą o tym Amerykanki, bo to właśnie z USA przywędrowała do nas tradycja baby shower. Amerykańskie przyszłe mamy potrafią w czasie ciąży zrobić kilka takich imprez. Dla koleżanek z pracy, cioć, przyjaciółek.

Spotkanie w gronie kobiecym przed porodem ma w sobie coś magicznego. W końcu tylko kobiety mogą nosić dziecko pod sercem i je urodzić. Przeżywanie tego czasu wspólnie – z bliskimi ciężarnej kobietami, zbliża je do siebie, zaczynają tworzyć niejako krąg „wtajemniczonych”. Zacieśnione w ten sposób relacje dobrze też wróżą na przyszłość – kobiety od zawsze wspierały się w macierzyństwie. Po prostu dobrze jest mieć wokół siebie wspierające kobiety.

Co się kupuje na baby shower?

Na liście prezentów, która może, ale nie musi powstać, najczęściej umieszcza się rzeczy dla dziecka. Mogą to być praktyczne upominki: śpioszki z fajnym wzorem, uroczy kocyk czy śpiworek, grzechotka, karuzela nad łóżeczko, album na zdjęcia i osiągnięcia dziecka w pierwszym roku życia.

Jeśli nie ma listy prezentów, która zwykle odzwierciedla to, co przydałoby się przyszłej mamie, zaproszone kobiety mogą się zrzucić na jeden większy prezent. Można np. kupić wygodny fotel do karmienia, kosz Mojżesza z wyposażeniem, czyli pościelą i dekoracyjnymi osłonkami albo fotelik samochodowy.

Pomysły na zabawy na baby shower

Czego się spodziewać, gdy dostaniesz zaproszenie na baby shower? Amerykanki znają tysiące zabaw i quizów na tę okazję. Do najpopularniejszych należy „tworzenie imienia” – każdy z gości ma zapisać na kartce swoje imię. Potem z tych liter lub sylab próbuje się utworzyć imię dla dziecka. Inna zabawa wymaga słoiczków z jedzeniem dla dzieci. Ochotniczkom zawiązuje się oczy i próbując jedzenia, mają one zgadnąć, co to może być. „Bezpieczniejsze” to malowanie podobizny dzidziusia na brzuchu mamy lub robienie gipsowego odlewu brzuszka.

Goście mogą bawić się także, robiąc dla przyszłej mamy amulety, które zapewniają szczęśliwy poród, np. naszyjnik z koralików. Wszyscy siadają w kręgu i nawlekają koraliki na sznurek, wypowiadając przy tym życzenie dla głównej zainteresowanej. Jeśli w przyjęciu uczestniczą doświadczone mamy, mogą przynieść ze sobą zdjęcia swoich maluchów czy wydruki USG. Mogą też przygotować zestaw dziesięciu złotych rad.

Jak to wygląda w praktyce w Polsce? Magdzie, która pracuje w banku, baby shower urządziły koleżanki z biura. – Obejrzały to w jakimś serialu i pomysł bardzo im się spodobał – mówi. – Podczas przyjęcia stworzyłyśmy pamiątkową księgę dla mojego synka. Moje koleżanki wpisywały do niej życzenia i rady dla niego na kolejne etapy jego życia: kiedy będzie szedł do przedszkola, szkoły. Było też wiele innych zabaw: zgadywałyśmy, jak będzie wyglądał, rysowałyśmy jego portret na moim brzuchu. Dzięki takiej imprezie mam poczucie, że trochę się do siebie zbliżyliśmy – jeszcze przed jego przyjściem na świat.

Czy warto wyprawić baby shower?

Choć wydaje się, że baby shower to kolejna nowinka z zachodu, jak halloween czy walentynki, warto się do niej przekonać. W naszej rodzimej tradycji pierwsze przyjęcia dla malucha to dopiero pępkowe (tak naprawdę przeznaczone dla tatusiów) albo chrzciny. W naszym zwyczaju leży przekonanie, że przed narodzinami dziecka nie wolno o nim za wiele myśleć i mówić, żeby „nie zapeszyć”. Jakie to okropne dla przyszłej mamy! Pozwólmy więc sobie cieszyć się z nadchodzących narodzin maleństwa. A jeśli jeszcze możemy to zrobić w gronie najbliższych przyjaciółek i mieć do tego świetną zabawę? W końcu narodziny dziecka to naprawdę wyjątkowa sprawa. Poza tym przyszła mama już niedługo nie będzie miała czasu na zabawę i pogaduchy – gdy dziecko będzie na świecie, znalezienie kilku godzin na spotkanie może być trudne.

Baby shower – historia

Baby shower to nie żaden „pogański” i prymitywny zwyczaj. Przyjęcia i podarunki z okazji zbliżającego się porodu organizowano i wręczano od wieków – w starożytnej Grecji, w Egipcie, w Europie w Średniowieczu. Miały one charakter dobrego błogosławieństwa dla dziecka. W czasach Renesansu ciąża i poród stały się, co prawda, tematem tabu, więc świętowano dopiero po narodzinach. W USA baby shower zaczął być znowu urządzany jeszcze przed narodzinami – miało to miejsce przed II Wojną Światową. Od tego czasu świętowanie zbliżających się narodzin znowu zaczęło wracać do łask.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama