Reklama

Zgodnie z zasadami heraldyki kolory na flagach odczytuje się od góry, zgodnie z rangą koloru. Wybór barw narodowych ma swoją symbolikę i głębsze, duchowe znaczenie. To w tych barwach odciśnięta jest historia naszych przodków. Dowiedz się, co oznaczają kolory na fladze Polski.

Reklama

Dlaczego flaga Polski jest biało-czerwona?

Kolory polskiej flagi narodowej są odzwierciedleniem kolorystyki chorągwi polskiej, czyli współczesnego nam godła. Biały orzeł na czerwonym tle był symbolem polskości od czasów średniowiecza. Biel i czerwień były jednak kolorami zarezerwowanymi dla władców. Pierwsi Polacy, którzy nosili barwy biało-czerwone to powstańcy w czasie insurekcji kościuszkowskiej (1794 r.).

Flaga polski: opis

Flaga narodowa Polaków to dwa pasy w kolorze białym i czerwonym. Górny pas to biel, a dolny to czerwień. Jednak jeśli flaga zawieszona jest w pionie, to kolor biały znajduje się po lewej stronie, a czerwony po prawej, patrząc od przodu. Na kokardach narodowych, zwanych potocznie kotylionami, barwa biała znajduje się wewnątrz, a czerwona na zewnątrz.

Zgodnie z nadal obowiązującą ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej długość boków musi mieć proporcje 5:8. Jeśli te proporcje nie są zachowane, nie można używać określenia flaga.

Co symbolizują kolory flagi Polski?

Odczytanie kolorów flag narodowych nie jest zupełnie dowolne. Symboliką barw flag narodowych zajmują się heraldyka i weksylologia – pomocnicze dyscypliny historii. Układ kolorów na polskiej fladze nie jest przypadkowy. Biały pas jako odzwierciedlenie orła białego znajduje się na górze. Czerwona barwa symbolizuje tło godła polskiego. Zgodnie z wyznacznikami heraldyki im wyżej umieszczona jest dana barwa, tym ma większą rangę. Dlatego też flagę Polski odczytuje się jako biało-czerwoną.

Co oznacza kolor biały?

Biel symbolizuje wartości duchowe i moralne: czystość, porządek, szlachetność, dobroć, lojalności, pokorę.

Co oznacza kolor czerwony?

Kolor czerwony jest symbolem miłości, dzielności, żarliwości, dostojeństwa, bogactwa, poświęcenia, a także ognia i krwi oraz odwagi i waleczności.

Jaka czerwień znajduje się w polskiej fladze? Odcień czerwieni nie jest tu bez znaczenia i co ciekawe, zamieniał się na przestrzeni lat. Pierwsza prawna regulacja wskazywała, że obowiązującym odcieniem czerwieni jest karmazyn. Kolorystyka ta obowiązywała zaledwie 6 lat, bo od 1927 roku obowiązującym odcieniem czerwieni był cynober. Od 1980 roku zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych polskie barwy narodowe to biel w odcieniu srebrnoszarym i czerwień w odcieniu karmazynowym.

Kto wymyślił polską flagę?

Zgodnie z legendą był to Lech – protoplasta Polaków i założyciel państwa polskiego. XVI-wieczny kronikarz odnotował, że Lech „na chorągwiach swych kazał kłaść orła białego za herb, a od tego czasu to Królestwo Polskie tego klejnotu używał”. Jednak XII-wieczny kronikarz Wincenty Kadłubek nie był tego pewien. Wskazał, że pierwszym władcą, który używał tych barw, był Kazimierz Sprawiedliwy. Jak zanotował potomnym Kadłubek, Kazimierz Sprawiedliwy walczył pod znakiem białego orła. Co wiemy na pewno? Kolory flag narodowych wywodzą się z flag królewskich.

Historia flagi Polski

Flagi państwowe pojawiały się wraz z ideą samostanowienia się narodów i ruchów narodowowyzwoleńczych w XVIII, a szczególnie XIX wieku. Po raz pierwszy barwy biało-czerwone zostały oficjalnie uznane za barwy polskie podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1792 roku. Jednak na specjalną ustawę precyzującą rozumienie barw narodowych należało poczekać aż do powstania listopadowego – 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego uznał biel i czerwień za barwy narodowe. 1 sierpnia 1919 r. Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych. Obecnie obowiązuje ustawa z 1980 roku.

Osoby uczestniczące w powstaniu styczniowym (1863 r.) oraz powstaniu warszawskim (1944 r.) zakładały na ramię biało-czerwone opaski, które zastępowały polski mundur.

Źródło: Muzeum Historii Polski, niepodlegla.gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama