polskie symbole narodowe dla dzieci
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Polskie symbole narodowe dla dzieci – jakie, co oznaczają?

Polskie symbole narodowe pomagają dzieciom w oswajaniu trudnych pojęć jakimi są: ojczyzna, patriotyzm, kraj, państwo. Wyjaśnij dziecku, jakie Polska ma symbole narodowe, skąd pochodzą i jakie jest ich znaczenie. Sprawdź, jakie zabawy mogą przybliżyć dziecku naszą symbolikę patriotyczną.

Wiedzę na temat polskich symboli narodowych najlepiej podawać dzieciom w formie zabawy. Maluchy raczej nie będą zainteresowane miniwykładem na temat patriotyzmu, ojczyzny, czy symboliki narodowej, ale kolorowanki, układanki, legendy, książki dla dzieci o tematyce patriotycznej czy wspólna nauka hymnu to zupełnie co innego!

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Jakie są polskie symbole narodowe?

Pokaż dziecku, jakie są symbole narodowe Rzeczpospolitej Polskiej, a także opowiedz, skąd się wzięły, gdzie się pojawiają, jak dokładnie wyglądają i jakie jest ich znaczenie:

 • Godło Polski – to biały orzeł w koronie na czerwonym tle. Wizerunek ten pojawia się również na pieczęciach państwowych i monetach.
 • Flaga – barwami naszego kraju jest biel i czerwień. Flaga Polski to dwa równoległe pasy – czerwony znajduje się na dole, a biały na górze flagi. Od roku 2004 flaga ma swoje święto – jest to 2 maja. Kolor biały na fladze symbolizuje nieskazitelność, czystość i dobro polskiego narodu, natomiast czerwień jest symbolem potęgi i dostojności.
 • Hymnhymn Polski to „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego słowa napisał Józef Wybicki. To pieśń patriotyczna, która początkowo była pieśnią Legionów Polskich we Włoszech i śpiewano ją ku pokrzepieniu serc. Hymnem państwowym „Mazurek Dąbrowskiego” stał się 26 lutego 1927 roku. Koniecznie poznajcie też inne piosenki patriotyczne


Zabawy utrwalające wiedzę na temat symboli narodowych:

 • Zabawa „Moje godło” – wydrukowany obrazek przedstawiający godło Polski potnij na 6, 8 lub 10 elementów. Poproś dziecko, by ułożyło z nich godło Polski.
 • Zabawa „znajdź flagę”. Ułóż na dywanie obrazki z flagami różnych państw. Zadaniem dziecka jest znalezienie wśród nich flagi Polski.
 • Słuchanie hymnu Polski. Zadbaj, by dziecko przyjęło podczas słucha hymnu odpowiednią postawę. Wytłumacz maluchowi, że gdy stoi „na baczność”, podczas śpiewania lub słuchania hymnu Polski – oddaje w ten sposób szacunek swojemu krajowi.

Znaczenie symboli narodowych

Symbole narodowe odgrywają bardzo ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Jednoczą obywateli, a także pozwalają podkreślić ich odrębność na tle innych narodów. Polskie symbole narodowe wyrażają także miłość i szacunek Polaków do ojczyzny.

Polskie symbole narodowe są znakiem:

 • patriotyzmu,
 • przynależności do państwa,
 • dumy,
 • honoru,
 • godności,
 • zjednoczenia duchowego z narodem podczas ważnych wydarzeń dla kraju.

Symbole narodowe dla dzieci do druku

Obrazki z polskimi symbolami narodowymi ułatwią maluchom oswajanie z symboliką patriotyczną. Poniżej przedstawiamy symbole narodowe dla dzieci do druku – wystarczy kliknąć w obrazek, by otworzyć go w oryginalnym rozmiarze, pobrać i wydrukować.

Świetnie sprawdzą się także kolorowanki z symbolami narodowymi, które ułatwią przyswajanie dzieciom nowej wiedzy, ale będą też dla nich wspaniałą rozrywką.

Polskie symbole narodowe dla dzieci – flaga Polski

Jako ciekawostkę możesz opowiedzieć dziecku, że są na świecie dwa państwa, które posługują się flagą przypominającą tę polską, jednak mają odwrócone kolory. To flaga Indonezji i Monako.

Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.

polskie symbole narodowe dla dzieci
Adobe Stock

Polskie symbole narodowe dla dzieci – godło Polski

Opowiedz dziecku, jak według legendy orzeł biały został godłem Polski: trzej bracia Lech, Czech i Rus szukali miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym samotnym dębie siedział orzeł. Wtedy Lech powiedział: „Tego orła białego przyjmuję za godło ludu swego, a wokół dębu zbuduję gród swój i od orlego gniazda Gnieznem go nazwę”. 

Kliknij w miniaturę obrazka, żeby wydrukować lub zapisać go w oryginalnym rozmiarze.
 

polskie symbole narodowe dla dzieci
Adobe Stock

Zobacz także: 

kotylion - jak zrobić
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości –​ wzory na prosty kotylion DIY
Kotylion, czy też tzw. kokarda narodowa, to tradycyjna ozdoba na Święto Niepodległości. Jak zrobić kotylion biało-czerwony samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów? To wcale nie takie trudne!

Kotylion narodowy to idealna ozdoba na Dzień Niepodległości, którą możesz wykonać w domu razem z dzieckiem! W ten sposób można przemycać najmłodszym wiedzę o historii kraju poprzez zabawę. Zrobienie wspólnie kotyliona to idealny sposób na naukę patriotyzmu bez wielkich słów, za to ze wspólnie spędzonym czasem! Zobacz, jak szybko mogą powstać kotyliony DIY i noś je dumnie na ulicy w narodowe święta!  Czym jest kotylion i jak wygląda? Kotylion to kokarda  wzorowana na orderach w kolorach narodowych, czyli w przypadku naszego kraju – biało-czerwonych. Specjaliści twierdzą, że kotylion powinno się nazywać kokardą narodową, gdyż był i jest noszony podczas ważnych wydarzeń, np. rewolucji, powstań, wojen, świąt narodowych. Powinno się go nosić po prawej stronie.    Kotylion nazywany jest także rozetą  (z fr. rosette , czyli różyczka, mała róża), gdyż na początku miał kształt małej, stylizowanej róży. Później takie kokardki przypinano do piersi osób tańczących kotylion (fr. cotillon ) i stąd wzięła się ta druga, bardziej popularna jego nazwa. Najczęściej kotylion przypinany jest do wierzchniego ubrania (najprościej zrobić to za pomocą agrafki) przy okazji takich świąt jak: Święto Niepodległości 11 Listopada, Konstytucji 3 Maja, a także szkolnych akademii i wieców wyborczych. Oto krótka instrukcja, jak krok po kroku zrobisz z dzieckiem: kotylion z papieru, kotylion z bibuły, kotylion ze wstążki. Kotylion narodowy z papieru Do jego wykonania potrzebujesz: papier w białym kolorze, papier w kolorze czerwonym, kawałek sztywnego papieru lub tektury w białym kolorze, klej, nożyczki, agrafkę potrzebną do przypięcia kotyliona. Sposób wykonania kotylion z papieru: 1. Wytnij z białego i czerwonego papieru 2 kółeczka i po kilka cienkich paseczków. 2....

flaga Polski kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Flaga Polski – kolorowanka [DO WYDRUKU]
Flaga Polski do kolorowania może pomóc ci wytłumaczyć maluchowi, jakie kolory ma polska flaga i dlaczego to ona jest naszym symbolem narodowym. Oto gotowe wzory flagi Polski do wydruku i kolorowania!

Kolorowanka z flagą Polski pozwoli dziecku zapoznać się z naszymi symbolami narodowymi. Poza wspaniałą zabawą i radością płynącą z kolorowania będzie to także jedna z pierwszych lekcji patriotyzmu. Kolorowanie pełni też funkcję edukacyjną: dzięki niemu dziecko uczy się, w jaki sposób prawidłowo trzymać kredkę, rozwija koncentrację i stymuluje wyobraźnię. Jest to także doskonały sposób na nudę nawet dla najmłodszych dzieci, ponieważ flaga jest bardzo łatwa do pokolorowania. Prezentujemy 3 kolorowanki z flagą Polski. Możecie także skorzystać z naszych kolorowanek z godłem Polski lub innymi symbolami narodowymi . Flaga Polski do kolorowania Opowiedz dziecku, że barwy flagi Polski pochodzą od herbu państwa. Biały pas wywodzi się od orła białego, natomiast czerwony – od pola tarczy herbu. Pamiętajcie, że biały kolor znajduje się na górze flagi, a czerwony na dole. Na początku dziecko może się mylić, ale to kwestia czasu, a na pewno zapamięta, jak prawidłowo powinna wyglądać flaga. Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Kontur flagi Polski do kolorowania Podczas wspólnego kolorowania możesz opowiedzieć dziecku o tym, że flaga ma także swoje święto – jest to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy zawsze 2 maja. Każdego roku Polacy z dumą wywieszają tego dnia flagi na zewnątrz swoich domów, np. w oknie lub na balkonie. Każdy w ten sposób może uczcić ten symbol narodowy. Kliknij w miniaturę kolorowanki, żeby wydrukować lub zapisać ją w oryginalnym rozmiarze. Flaga Polski do wydruku Wyjaśnij również dziecku, że do flagi Polski należy podchodzić z dużym szacunkiem: nie można jej deptać, miąć, drzeć. Jeśli eksponuje się ją publicznie – trzeba zadbać o to, by nie była brudna lub postrzępiona. Flaga nie...

godło polski kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Godło Polski - kolorowanka do wydruku
Godło Polski w postaci kolorowanki może pełnić funkcję edukacyjną - dzięki takim zabawom dziecko ćwiczy rączkę, ale przede wszystkim poznaje symbole narodowe. Pobierz i wydrukuj kolorowankę z orłem białym i porozmawiaj z dzieckiem o genezie polskiego herbu.

Godło Polski jako kolorowanka dla dzieci pomaga maluchowi nauczyć się symboli narodowych. Ale to nie wszystko! Kolorowanie to nie tylko zabawa (lub nauka!), ale również duża korzyść dla rozwoju dziecka. Oto pozytywne strony kolorowania: poprawa zdolności motorycznych u dziecka, stymuluje kreatywność i wyobraźnię, dziecko trenuje koncentrację i skupienie, Kolorowankę możesz kupić maluchowi, np. w formie książeczki z obrazkami do kolorowania, ale także zrobić sama. Obrazek do pokolorowania z motywem godła Polski możesz pobrać również poniżej. Kolorowanki są także wspaniałą zabawą dla osób dorosłych i dobrym sposobem na odstresowanie się.  Godło Polski – rysunek dla dzieci Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, dziobem i złotymi szponami, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Godło Polski do wydrukowania i kolorowania ma na celu, poza świetną zabawą, przybliżenie maluchom ważnych symboli narodowych. Herb Polski w postaci kolorowanki można wypełnić na kilka sposobów. Świetnie sprawdzi się tutaj plastelina, którą można wykorzystać do wyklejenia rysunku. Do wypełnienia konturów godła polski dziecko może użyć także bibuły. Orzeł biały jako kolorowanka doskonale sprawdzi się w przedszkolu, szkole i w domu. Rysunek godła Polski dla dzieci można również wykorzystać do zabawy w układanie puzzli . Należy wtedy pociąć obrazek na kilka kawałków, a dzieciaki powinny ułożyć, a następnie przykleić na kartce wszystkie kawałki w odpowiedni kształt. Godło Polski do wydruku  Żeby pobrać godło Polski do wydruku, kliknij obrazek. Otworzy się w nowej karcie - pobierz go i wydrukuj.  Zobacz także: Żywe kucyki zamienili w kolorowanki dla dzieci Rodzaje kolorowanek dla...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj