Do kiedy choinka
AdobeStock
Święta i uroczystości

Do kiedy może stać w domu choinka – kiedy ją rozebrać zgodnie z tradycją?

Nie wiesz, do kiedy powinna stać w domu choinka? Zgodnie z obowiązującą tradycją masz do wyboru trzy daty, do których należy rozebrać świąteczne drzewko – dwie w styczniu, jedną aż na początku lutego. Dowiedz się także, do kiedy choinki stoją w kościele.

Tuż po świętach wiele osób zastanawia się, do kiedy powinna stać w domu choinka. Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Istnieją bowiem trzy daty właściwe do pozbycia się świątecznego drzewka. Wyjaśniamy, kiedy rozbiera się choinkę zgodnie z tradycją. 

Cekinowy łańcuch na choinkę – film (DIY)

Do kiedy może stać w domu choinka ?

Jedni uważają, że choinka powinna stać w domu do 6 stycznia, inni, że do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a jeszcze inni za właściwą datę uznają Święto Ofiarowania Pańskiego. Dlaczego istnieją aż 3 terminy rozbierania świątecznego drzewka i kiedy wypadają?

6 stycznia, czyli Uroczystość Objawienia Pańskiego

Uroczystość Objawienia Pańskiego, znana również jako święto Trzech Króli, to najwcześniejszy moment, kiedy zgodnie z tradycją można rozebrać choinkę. Zwolennicy pozbywania się choinki w tym czasie uważają, że moment odwiedzenia Jezusa przez Mędrców ze Wschodu oznacza, iż jego narodziny już się dokonały. Z tego powodu warto schować choinkę i inne świąteczne ozdoby, a skupić się na dalszych losach Zbawiciela i historii zbawienia. Tradycja rozbierania choinki 6 stycznia nie cieszy się jednak większą popularnością. Dla wielu osób to zdecydowanie za wcześnie. Chcą dłużej cieszyć się świątecznym nastrojem i widokiem świątecznego drzewka.

Niedziela Chrztu Pańskiego

Jest świętem ruchomym, przypadającym zawsze w pierwszą niedzielę po 6 stycznia (w 2022 roku wypada 9 stycznia). To druga zwyczajowa data, uznana za właściwy moment, do którego powinna stać w domach choinka. W dniu chrztu Jezusa, dokonanego przez Jana Chrzciciela, wierzący nie patrzą już na Jezusa jako na Dzieciątko, ale na Mesjasza, Zbawiciela. Jest to zatem dobry moment, by uprzątnąć choinkę, szopkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Poza tym właśnie w Niedzielę Chrztu Pańskiego kończy się liturgiczny okres Bożego Narodzenia w kościele katolickim.

2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego

Święto Ofiarowania Pańskiego jest znane również jako Matki Boski Gromnicznej. Obchodzi się je na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa (pierworodnego syna) w świątyni zgodnie z prawem mojżeszowym. To właśnie tego dnia najczęściej rozbiera się choinkę. Robi się to nie tylko w domach – jest to też moment, do kiedy choinki stoją w kościele. Choć liturgiczne zakończenie okresu bożonarodzeniowego przypada wcześniej, zwyczajowo uznaje się za tę datę właśnie 2 lutego. Do tego dnia śpiewa się też w kościołach kolędy.

Kiedy rozbiera się choinkę – najlepszy termin

Ponieważ coraz częściej przystrajanie choinki odbywa się wcześniej niż w Wigilię, jak nakazuje tradycja, więc trzymanie w domu świątecznego drzewka aż np. do 2 lutego może staje się kłopotliwe (zwłaszcza gdy kupiliśmy żywe drzewko). W kwestii pozbycia się choinki z domu warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zrobić to wtedy, gdy drzewko nie cieszy już oka i zamiast dekorować wnętrze, zaczyna przeszkadzać.

Zobacz także:

jak zrobić choinkę
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić choinkę z papieru - instrukcja krok po kroku
Choinka składana z papieru nie jest najłatwiejszą ozdobą do wykonania, jednak z naszą instrukcją z pewnością sobie poradzicie. Podpowiadamy, jak zrobić krok po kroku choinkę przestrzenną z papieru.

Choinka z kolorowego papieru będzie wspaniałą świąteczną ozdobą. Możesz zrobić ją wspólnie z dzieckiem, choć ta propozycja przeznaczona jest raczej dla starszych dzieci. Jak się robi choinkę z papieru? Wszystko tłumaczymy krok po kroku. Dodatkową pomocą będą dla was także zdjęcia, na których ukazana jest instrukcja. Jeśli wystarczy wam czasu – możecie także pokusić się o wykonanie innych ozdób bożonarodzeniowych  i zrobić np. choinkę z szyszek lub bombki styropianowe . Spis treści: Jak zrobić choinkę z papieru - choinka origami Jak wyciąć choinkę z papieru Choinka z pasków papieru - jak ją zr obić?  Jak zrobić choinkę z papieru - choinka origami Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak zrobić choinkę origami z papieru:   Jak zrobić choinkę z papieru - krok 1 Choinka origami - krok 2 Choinka przestrzenna z papieru - krok 3 Jak się robi choinkę z papieru - krok 4 Choinka z kolorowego papieru - krok 5 Jak zrobić choinkę z papieru - krok 6 Choinka składana z papieru - krok 7  Jak zrobić choinkę z papieru - krok 8 Choinka origami - krok 9  Choinka przestrzenna z papieru - krok 10 Papierowa choinka - krok 11 Jak zrobić choinkę z papieru - krok 1 Przygotuj kartkę A4 w dowolnym kolorze, a także nożyczki.  Choinka origami - krok 2 Chwyć prawy górny róg i złóż kartkę tak, jak pokazuje linia zgięcia. Następnie odetnij prostokątny pasek, aby po rozłożeniu otrzymać kwadrat.  Choinka przestrzenna z papieru - krok 3 Otrzymałaś kartkę papieru w kształcie kwadratu z jednym zagięciem po przekątnej.  Jak się robi choinkę z papieru - krok 4 Obróć kartę. Zegnij ją na pół, równo i dokładnie. Powinnaś otrzymać trzy zgięcia, tak jak wygląda to na obrazku.  Choinka z kolorowego papieru...

kto przynosi prezenty
Święta i uroczystości
Kto przynosi prezenty pod choinkę w Polsce? – 6 postaci znanych w różnych regionach
Listę postaci, które przynoszą w Wigilię Polakom prezenty, otwierają Święty Mikołaj i Gwiazdor. A tuż za nimi plasują się Aniołek, Gwiazdka, Dzieciątko, a nawet Dziadek Mróz. Wyjaśniamy, jak ci darczyńcy podzielili Polskę między siebie.

O tym, kto przynosi prezenty pod choinkę, decydują lokalne oraz rodzinne tradycje, które mogą mieszać się w jednym domu. Zwykle jesteśmy wierni obyczajom poznanym w dzieciństwie, a to, jaki mają kształt, wiąże się z miejscem na mapie Polski, w którym się wychowywaliśmy. Sprawdzamy, jakie postaci obdarowują grzeczne dzieci w różnych regionach naszego kraju. Święty Mikołaj – w centrum i na zachodzie Znany w całej Polsce, ba – nawet na całym świecie. Choć gości niemal we wszystkich polskich domach 6 grudnia, w Wigilię zasięg jego działania znacznie się ogranicza. Przede wszystkim przynosi prezenty mieszkańcom Mazowsza i zachodniej Polski. W innych regionach również jest popularny, ale musi tam konkurować z miejscowymi tradycjami. Popularne są jego dwa wcielenia – Święty Mikołaj, który wyglądem ściśle nawiązuje do swojego pierwowzoru, średniowiecznego biskupa Miry , słynącego z rozdzielenia majątku wśród biednych oraz Mikołaj w popkulturowej wersji świeckiej, przypominający dużego krasnala, zamieszkujący pod kołem podbiegunowym , stworzony na początku XX wieku na potrzeby reklamy Coca-Coli.  Gwiazdor – w dawnym zaborze pruskim Gwiazdor obdarowuje świątecznymi prezentami w Wielkopolsce, na Kaszubach, Kujawach i ziemi lubuskiej. Tereny, na których jest znany, to obszar dawnego zaboru pruskiego. Tradycyjny Gwiazdor pochodził z dawnej grupy kolędniczej, był postacią niosącą gwiazdę (stąd jego nazwa). Nosił kożuch, czapę z futra, miał umazaną sadzą twarz, w ręku dzwonek, a na plecach wór z prezentami i rózgę dla niegrzecznych dzieci . Uwspółcześniona postać Gwiazdora przypomina bardziej tradycyjnego Mikołaja . Na południu – Aniołek, Dzieciątko lub Gwiazdka Południowa Polska zna aż trzy postaci, które przynoszą prezenty pod choinkę. W różnych jej częściach mieszają się trzy tradycje. Zgodnie...

Dziecko ściąga bombkę z choinki
AdobeStock
Święta i uroczystości
Jak ubrać choinkę, żeby przetrwała do świąt przy małym dziecku?
To duże wyzwanie, ale dzięki naszym patentom ma szansę powodzenia, a przy tym taka choinka będzie wyglądać naprawdę pięknie!

Dom wysprzątany, z kuchni unosi się zapach cynamonu i pomarańczy, w salonie stoi przepięknie udekorowana choinka, wszyscy są zadowoleni, życzliwi. Czy również według ciebie jest to opis idealnych przygotowań do świąt? Dlaczego więc miałoby to wyglądać inaczej? Zapewniamy, że nie musisz rezygnować z tak ważnej świątecznej ozdoby , jaką jest choinka, jedynie dlatego, że twoja pociecha może być nią przesadnie zainteresowana… I wcale nie musisz ozdabiać drzewka w nudne, plastikowe bombki z marketu! Podpowiadamy, jak zrobić to inaczej, stylowo i pięknie (a do tego bezpiecznie)! Postaw na nietłukące ozdoby choinkowe   Myśląc o nietłukących bombkach , od razu masz przed oczami te zwykłe, plastikowe, okrągłe bombki, które są do kupienia w każdym markecie, i które nie są specjalnie urodziwe? Nie martw się, twoja choinka wcale nie musi być w nie ubrana, aby była bezpieczna dla ciekawskiego malucha. Proponujemy inne rozwiązania, np. piękne czerwone bombki z filcu albo szare lub białe filcowe bombki z bałwankami . Jeśli lubisz ubierać choinkę monotematycznie, możesz wybrać tylko jeden wzór, ale jeszcze piękniej będzie wyglądać, jeśli pomieszasz oba, a do tego dołożysz jeszcze drewniane ozdoby . Taka choinka będzie wyglądać nie tylko olśniewająco, lecz także niepowtarzalnie. Na pewno wzbudzi zachwyt wszystkich gości… i oczywiście twojego malucha. Na to, że będzie on chciał ściągać bombki, raczej nie ma rady. Możesz jedynie pozawieszać je wszystkie wyżej, poza zasięgiem jego rączek , ale wtedy dół choinki będzie łysy. Możesz też dać dziecku kilka ozdób do zabawy i pozwalać na majstrowanie przy tych, które będą zawieszone najniżej, jednocześnie napawać oczy pięknie udekorowaną resztą świątecznego drzewka . Kup dziecku osobną choinkę W ten sposób będzie miało możliwość dekorowania jej i rozbierania do woli. Nam...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj