Oryginalny prezent na Dzień Babci i Dziadka - niezapominajka!
Babcia i dziadek z pewnością docenią talent swojego wnuka otrzymując coś, co dziecko wykonało samodzielnie, np. podręczną "niezapominajkę".
- Zielona Ciuchcia
Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka dzień później - 22 stycznia. Uczcijcie ich święta prezentem dla babci i dziadka. Najlepiej takim, który dziecko wykona samodzielnie! Dziadkowie będą zachwyceni takim prezentem na Dzień Babci i Dziadka.
Dzień Babci i Dziadka – jaki prezent dla babci i dziadka?
Zastanówmy się, jacy byli kiedyś dziadkowie, a jacy są obecnie. Stereotyp babci siedzącej na bujanym fotelu i dziergającej sweterek czy dziadka z wąsami i fajką, już dawno odszedł w zapomnienie. Współcześni Dziadkowie to ludzie aktywni zawodowo, uprawiający sporty, rozwijający swoje pasje. Jednak bez względu na to, jak wyglądają i czym się zajmują, łączy ich jedno – bezwarunkowa miłość do wnuków.
Więc jak co roku, tuż po świętach, w przedszkolach zaczyna się gorączkowe planowanie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Nauczycielki dokładają starań, aby dzieci mogły najpiękniej jak potrafią obdarować Dziadków wierszykami, laurkami i mnóstwem całusów. I jak co roku zastanawiają się jaki upominek przygotować na tę szczególną imprezę. Najlepiej taki zrobiony przez dziecko!
Najlepszy prezent - własnoręcznie zrobiony przez wnusia
Istotne jest, żeby prezent był tak zaplanowany, aby każde dziecko mogło wykonać go samodzielne, ewentualnie przy minimalnym wsparciu nauczyciela. Można kupić gotowe ramki, które dzieci ozdobią. Można też pomóc przygotować dziecku prezent własnoręcznie wykonany. Babcia i dziadek z pewnością docenią talent swojego wnuka otrzymując „krzywe” serduszko czy nieporadnie narysowany kwiatuszek. To ma być upominek od dziecka.
Zaplanowanie prezentu nie będzie trudne, jeśli zaangażujemy dzieci. One zawsze mają doskonałe pomysły, a co najważniejsze, dziecięce propozycje na ogół są zgodne z ich możliwościami. Rola nauczyciela, czy rodzica powinna ograniczać się do zgromadzenia odpowiednich materiałów i przyborów niezbędnych do zrealizowania pomysłu, przemyślenia kolejnych etapów pracy oraz wspierania dzieci w samodzielnym i kreatywnym wykonaniu prezentów.
Mamy nadzieję, że zapracowanym babciom, może przydać się podręczna „niezapominajka”. Jest bardzo prosta do wykonania a jednocześnie daje dzieciom szerokie możliwości wykazania się własną inwencją twórczą. Nie zapomnijcie też o życzeniach dla babci i dziadka!
Zobacz, jak wykonać "niezapominajkę"!
Jak jeszcze uczcić święto dziadków?
Uroczystości z babciami i dziadkami zwykle kończą się wspólnym poczęstunkiem dla dzieci i zaproszonych gości. Na ogół przygotowaniami zajmują się przedszkolne panie kucharki ale do tych czynności można również zaangażować dzieci. Na stołach mogą się znaleźć np. serwetki w serwetnikach własnoręcznie wykonanych na zajęciach ceramiki czy bukieciki kwiatków w ozdobionych butelkach po soczkach.
Dzieci mogą również mieć swój udział w przygotowaniu smakołyków. Owocowe szaszłyki mogą przygotować nawet maluszki. A cząsteczki mandarynek czy plasterki bananów zanurzone w rozpuszczonej czekoladzie z pewnością zasmakują zaproszonym gościom.
Agata Wawer
Dyrektor Przedszkoli Zielona Ciuchcia
Czytaj też:
- 5 powodów dla których kochamy babcię i dziadka
- 10 prezentów dla Babci i Dziadka, które można wykonać samodzielnie
- Fenomen dziadków - na czym polega?