Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
współcześni dziadkowie, babcia, dziadek, Dzień Babci, Dzień Dziadka
Fotolia
Babcia i Dziadek

Gdzie ci dziadkowie, prawdziwi tacy?

Babcia chodzi na kurs decoupage'u, a dziadek biega w maratonach i oboje nie mają dla wnuka tyle czasu, ile oczekiwałaś? Nie obrażaj się na nich. To wcale nie oznacza, że twoi rodzice nie są dobrymi dziadkami.

Często w naszym wychowaniu niebagatelną rolę odgrywali dziadkowie – to oni opiekowali się nami, gdy rodzice byli w pracy, pielęgnowali podczas choroby, bawili się z nami i zabierali na wakacje. Dlatego wielu z nas wydaje się, że gdy na świecie pojawią się nasze własne dzieci, nasi rodzice z radością przejmą odwieczne obowiązki dziadków i bez reszty poświęcą się opiece nad wnukami. Coraz częściej jednak nasi rodzice mają własny pomysł na życie, a stereotyp dziadków, których jedynym sensem istnienia jest rozpieszczanie wnuków, powoli odchodzi do lamusa.

Jeszcze nie tak dawno temu…

Gdy młode małżeństwo oznajmiało swoim rodzicom, że spodziewają się dziecka, przyszli dziadkowie zazwyczaj pękali z dumy i nie mogli doczekać się wejścia w nową rolę. Babcia już planowała, jakie ubranka uszyje czy zrobi na drutach dla wnuka lub wnuczki, a dziadek – że nauczy jeździć na rowerze i sklejać modele samolotów. Pomoc dziadków przy nowo narodzonym maleństwie wydawała się oczywista – przecież wcześniej pomagali im ich rodzice, a jeszcze wcześniej – rodzice rodziców. Było to szczególnie łatwe dawniej, kiedy rodziny wielopokoleniowe żyły wspólnie pod jednym dachem, ale nawet jeśli młodzi mieli własne mieszkanie, babcia i dziadek zawsze byli w pogotowiu. Czasem nawet babcia przeprowadzała się na kilka tygodni do córki, by pomóc jej w opiece nad noworodkiem. Dziecko chore, a rodzice muszą iść do pracy? Nie ma problemu, wystarczy zadzwonić do dziadków. Trzeba posłać dziecko do przedszkola? Po co? Przecież jest babcia. Sylwester, wesele koleżanki czy wieczorne wyjście ze znajomymi? Babcia albo dziadek na pewno mogą zaopiekować się wnukiem. Szef nie chce dać urlopu? Trudno, maluch na wakacje pojedzie z dziadkami. Poza tym babcia zawsze potrafi stworzyć ciepłą, domową atmosferę, upiecze ciasto i ugotuje obiad, wysłucha skarg na kolegę z przedszkola i zaradzi coś na stłuczone kolano. Dziadek natomiast umie wszystko – naprawi zepsutą zabawkę, zrobi karmnik dla ptaków czy półkę na książki, a do tego zna odpowiedź na każde pytanie z serii: „A dlaczego…?”. I najważniejsze – babcia i dziadek zawsze mają czas dla wnuków, bo niby co mieli by robić? Coraz częściej jednak, okazuje się, że nasi rodzice mają swoje plany na życie i nie zawsze są one związane wyłącznie z opieką nad wnukami.

Zobacz także, na czym polega fenomen dziadków

Dziadkowie nowej generacji

W ciągu ostatnich kilku lat rola dziadków w rodzinie powoli ewoluuje. Oczywiście nadal istnieje gros dziadków, którzy są zakochani w swoich wnukach nie widzą świata poza nimi i oddają im się bez reszty. Nierzadko jednak babcia i dziadek nijak nie przystają do dobrze znanego nam stereotypu staruszków o lasce zapatrzonych w swoje wnuki. Przeciwnie – nasi rodzice często sami nadal pracują nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że lubią to, co robią. A nawet jeśli są już na emeryturze nie oznacza to, że cały dzień siedzą w domu przed telewizorem. Są aktywni, wysportowani, dobrze się odżywiają, dbają o siebie, mają swoje zainteresowania i chcą je rozwijać. Rynek usług skierowanych do osób starszych jest w tej chwili bardzo duży i ciągle się powiększa. Nie ma właściwie rzeczy, której takie osoby  nie mogłyby się zacząć uczyć choćby od zaraz. Babcia chodzi więc na taniec i angielski, a dziadek – na kurs fotografii czy obsługi komputera. Do tego oczywiście wyjścia ze znajomymi do kina, teatru czy na kawę. A spotkania z wnukami? Bardzo chętnie, ale w wyznaczonym czasie i nie w roli pełnoetatowej opiekunki. Czy to oznacza, że współcześni dziadkowie są egoistami i nie kochają swoich wnuków?

Inaczej nie znaczy gorzej

Młode mamy, gdy słyszą, że babcia nie może zajmować się wnukiem, bo zapisała się na kurs decoupage’u, a dziadek – na basen, często czują się urażone i uważają, że dziadkowie nie kochają wnuków. Nie jest to jednak prawda. Powinnaś zrozumieć, że twoi rodzice są dorosłymi osobami, a to, że właśnie zostali dziadkami nie oznacza wcale, że muszą wywrócić swoje życie do góry nogami i zrezygnować ze wszystkiego, co sprawia im przyjemność. Oprócz roli dziadków, twoja mama i twój tata odgrywają też wiele innych ról społecznych – są pracownikami, kolegami, niekiedy też uczniami, a przyjęcie nowej roli nie musi, a nawet nie powinno skutkować porzuceniem pozostałych. To że nie mogą lub nie chcą zajmować się wnukiem codziennie w godzinach twojej pracy, nie oznacza, że twoje dziecko nie jest dla nich ważne, a oni nie są dobrymi dziadkami. Jeśli maluch się rozchoruje, a ty nie będziesz miała go z kim zostawić, twoi rodzice z pewnością zrezygnują dziś z zaplanowanych zajęć i zaopiekują się wnukiem. Bez wątpienia chętnie zaproszą was też do siebie w wieczorem czy w weekend i będą zachwyceni, że możecie spędzić wspólnie czas. Pamiętaj, że w relacjach międzyludzkich liczy się jakość, a  nie ilość. Lepiej jeśli twoi rodzice spędzają z twoim dzieckiem kilka godzin w tygodniu, ale robią to chętnie i z zaangażowaniem niż mieliby zajmować się wnukiem codziennie, ale z niechęcią i poczuciem, że przez to nie realizują w pełni swoich marzeń i planów. Nie obawiaj się, że twoje dziecko będzie miało innych dziadków niż jego rówieśnicy i będzie z tego powodu czuło się gorsze. Rzeczywiście maluch nie będzie mógł powiedzieć, że babcia codziennie piecze dla niego ciasto i ceruje mu spodnie, ale za to będzie mógł pochwalić się, że ma wyjątkowych dziadków, którzy wiedzą, co to Facebook i biegają w maratonach. Tak naprawdę dla dziecka i jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, miłości i akceptacji, a to z pewnością mogą dać mu spełnieni i szczęśliwi dziadkowie. Nie warto więc obrażać się i zrywać relacji z rodzicami tylko dlatego, że nie chcą bez reszty poświęcić się wnukom, kontakt z dziadkami może bowiem przynieść ogromne korzyści zarówno tym najstarszym, jak i najmłodszym, w rodzinie.

Zobacz także: Jak kochają dziadkowie?

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak