współcześni dziadkowie, babcia, dziadek, Dzień Babci, Dzień Dziadka
Fotolia
Babcia i Dziadek

Gdzie ci dziadkowie, prawdziwi tacy?

Babcia chodzi na kurs decoupage'u, a dziadek biega w maratonach i oboje nie mają dla wnuka tyle czasu, ile oczekiwałaś? Nie obrażaj się na nich. To wcale nie oznacza, że twoi rodzice nie są dobrymi dziadkami.

Często w naszym wychowaniu niebagatelną rolę odgrywali dziadkowie – to oni opiekowali się nami, gdy rodzice byli w pracy, pielęgnowali podczas choroby, bawili się z nami i zabierali na wakacje. Dlatego wielu z nas wydaje się, że gdy na świecie pojawią się nasze własne dzieci, nasi rodzice z radością przejmą odwieczne obowiązki dziadków i bez reszty poświęcą się opiece nad wnukami. Coraz częściej jednak nasi rodzice mają własny pomysł na życie, a stereotyp dziadków, których jedynym sensem istnienia jest rozpieszczanie wnuków, powoli odchodzi do lamusa.

Jeszcze nie tak dawno temu…

Gdy młode małżeństwo oznajmiało swoim rodzicom, że spodziewają się dziecka, przyszli dziadkowie zazwyczaj pękali z dumy i nie mogli doczekać się wejścia w nową rolę. Babcia już planowała, jakie ubranka uszyje czy zrobi na drutach dla wnuka lub wnuczki, a dziadek – że nauczy jeździć na rowerze i sklejać modele samolotów. Pomoc dziadków przy nowo narodzonym maleństwie wydawała się oczywista – przecież wcześniej pomagali im ich rodzice, a jeszcze wcześniej – rodzice rodziców. Było to szczególnie łatwe dawniej, kiedy rodziny wielopokoleniowe żyły wspólnie pod jednym dachem, ale nawet jeśli młodzi mieli własne mieszkanie, babcia i dziadek zawsze byli w pogotowiu. Czasem nawet babcia przeprowadzała się na kilka tygodni do córki, by pomóc jej w opiece nad noworodkiem. Dziecko chore, a rodzice muszą iść do pracy? Nie ma problemu, wystarczy zadzwonić do dziadków. Trzeba posłać dziecko do przedszkola? Po co? Przecież jest babcia. Sylwester, wesele koleżanki czy wieczorne wyjście ze znajomymi? Babcia albo dziadek na pewno mogą zaopiekować się wnukiem. Szef nie chce dać urlopu? Trudno, maluch na wakacje pojedzie z dziadkami. Poza tym babcia zawsze potrafi stworzyć ciepłą, domową atmosferę, upiecze ciasto i ugotuje obiad, wysłucha skarg na kolegę z przedszkola i zaradzi coś na stłuczone kolano. Dziadek natomiast umie wszystko – naprawi zepsutą zabawkę, zrobi karmnik dla ptaków czy półkę na książki, a do tego zna odpowiedź na każde pytanie z serii: „A dlaczego…?”. I najważniejsze – babcia i dziadek zawsze mają czas dla wnuków, bo niby co mieli by robić? Coraz częściej jednak, okazuje się, że nasi rodzice mają swoje plany na życie i nie zawsze są one związane wyłącznie z opieką nad wnukami.

Zobacz także, na czym polega fenomen dziadków

Dziadkowie nowej generacji

W ciągu ostatnich kilku lat rola dziadków w rodzinie powoli ewoluuje. Oczywiście nadal istnieje gros dziadków, którzy są zakochani w swoich wnukach nie widzą świata poza nimi i oddają im się bez reszty. Nierzadko jednak babcia i dziadek nijak nie przystają do dobrze znanego nam stereotypu staruszków o lasce zapatrzonych w swoje wnuki. Przeciwnie – nasi rodzice często sami nadal pracują nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że lubią to, co robią. A nawet jeśli są już na emeryturze nie oznacza to, że cały dzień siedzą w domu przed telewizorem. Są aktywni, wysportowani, dobrze się odżywiają, dbają o siebie, mają swoje zainteresowania i chcą je rozwijać. Rynek usług skierowanych do osób starszych jest w tej chwili bardzo duży i ciągle się powiększa. Nie ma właściwie rzeczy, której takie osoby  nie mogłyby się zacząć uczyć choćby od zaraz. Babcia chodzi więc na taniec i angielski, a dziadek – na kurs fotografii czy obsługi komputera. Do tego oczywiście wyjścia ze znajomymi do kina, teatru czy na kawę. A spotkania z wnukami? Bardzo chętnie, ale w wyznaczonym czasie i nie w roli pełnoetatowej opiekunki. Czy to oznacza, że współcześni dziadkowie są egoistami i nie kochają swoich wnuków?

Inaczej nie znaczy gorzej

Młode mamy, gdy słyszą, że babcia nie może zajmować się wnukiem, bo zapisała się na kurs decoupage’u, a dziadek – na basen, często czują się urażone i uważają, że dziadkowie nie kochają wnuków. Nie jest to jednak prawda. Powinnaś zrozumieć, że twoi rodzice są dorosłymi osobami, a to, że właśnie zostali dziadkami nie oznacza wcale, że muszą wywrócić swoje życie do góry nogami i zrezygnować ze wszystkiego, co sprawia im przyjemność. Oprócz roli dziadków, twoja mama i twój tata odgrywają też wiele innych ról społecznych – są pracownikami, kolegami, niekiedy też uczniami, a przyjęcie nowej roli nie musi, a nawet nie powinno skutkować porzuceniem pozostałych. To że nie mogą lub nie chcą zajmować się wnukiem codziennie w godzinach twojej pracy, nie oznacza, że twoje dziecko nie jest dla nich ważne, a oni nie są dobrymi dziadkami. Jeśli maluch się rozchoruje, a ty nie będziesz miała go z kim zostawić, twoi rodzice z pewnością zrezygnują dziś z zaplanowanych zajęć i zaopiekują się wnukiem. Bez wątpienia chętnie zaproszą was też do siebie w wieczorem czy w weekend i będą zachwyceni, że możecie spędzić wspólnie czas. Pamiętaj, że w relacjach międzyludzkich liczy się jakość, a  nie ilość. Lepiej jeśli twoi rodzice spędzają z twoim dzieckiem kilka godzin w tygodniu, ale robią to chętnie i z zaangażowaniem niż mieliby zajmować się wnukiem codziennie, ale z niechęcią i poczuciem, że przez to nie realizują w pełni swoich marzeń i planów. Nie obawiaj się, że twoje dziecko będzie miało innych dziadków niż jego rówieśnicy i będzie z tego powodu czuło się gorsze. Rzeczywiście maluch nie będzie mógł powiedzieć, że babcia codziennie piecze dla niego ciasto i ceruje mu spodnie, ale za to będzie mógł pochwalić się, że ma wyjątkowych dziadków, którzy wiedzą, co to Facebook i biegają w maratonach. Tak naprawdę dla dziecka i jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, miłości i akceptacji, a to z pewnością mogą dać mu spełnieni i szczęśliwi dziadkowie. Nie warto więc obrażać się i zrywać relacji z rodzicami tylko dlatego, że nie chcą bez reszty poświęcić się wnukom, kontakt z dziadkami może bowiem przynieść ogromne korzyści zarówno tym najstarszym, jak i najmłodszym, w rodzinie.

Zobacz także: Jak kochają dziadkowie?

Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]

współcześni dziadkowie są bardzo nowocześni
Adobe Stock
Aktualności
Wnuki są dumne z babci i dziadka, zgadnij dlaczego!
Nie przypominają już klasycznych dziadków i to bardzo pasuje twoim dzieciom. Co takiego ma w sobie babcia z dziadkiem, czego nie masz ty, rodzicu?

Zaimponować wnukom nie jest łatwo. No ale dziadek lub babcia śmigający na smartfonach to już zupełnie inny poziom. To robi wrażenie! Ale nie tylko z tego powodu dziadkowie mają dobre relacje z wnukami. Są dużo głębsze sprawy. Zobacz, dlaczego nigdy nie będziesz mieć takiej więzi ze swoim dzieckiem. Chyba że się zestarzejesz... Dziadkowie to nowi nastolatkowie "Świadomość, że babcia czy dziadek są sprawni technologicznie, może być dla wnuka powodem do dumy " - mówi psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie i Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń. Jak podkreślił, współcześni dziadkowie nie potrzebują pomocy, aby korzystać z dobrodziejstw techniki i nawet telefony dotykowe nie są dla nich szczególnym wyzwaniem. Senior is a new teen – senior to nowy nastolatek – takie określenie zaczyna być używane w stosunku do dziadków. "To zdanie jest więcej niż prawdziwe" - mówi Staroń. Popularność Bogumiły Bodziarek, zwanej Babcią Playstation, która podbiła YouTube’a dzięki faktowi, że jest emerytką grającą na konsoli, stanowi przedmiot zachwytu dzieci mieszkających na jej osiedlu. Akceptacja bez żadnego "ale" Okazuje się, że dzieci z dziadkami łatwiej dogadają się, ponieważ mają podobny stosunek do rzeczywistości i po prostu, aż tak się nią nie przejmują. "Młody człowiek jeszcze nie tkwi w garniturze poprawnej do bólu dorosłości, a senior - już w nim nie tkwi" - wyjaśnił psycholog. - Może dlatego wielu z nas wspomina to niezwykłe porozumienie, wyrażające się w pozwalaniu przez dziadków wnukom na późniejsze chodzenie spać i jedzenie słodyczy wieczorem. Nie wynika to z tego, że dziadkowie chcą godzić w autorytet rodziców. Po prostu suma doświadczeń i mądrość życiowa właśnie pozwala im widzieć szczeliny w myśleniu swoich własnych dzieci - opisuje Staroń.   W ten sposób powstaje...

Jak dbać o kontakty, kiedy dziadkowie mieszkają daleko
Fotolia
Wychowanie
Jak budować więź dziecka z dziadkami, kiedy mieszkają daleko?
Coraz częściej zdarza się, że wychowujemy dzieci z dala od dziadków. Zapytaliśmy eksperta. jak utrzymywać w takiej sytuacji bliskie relacje między wnukami a dziadkami.

Coraz więcej z nas mieszka poza granicami Polski lub wyprowadziło się z dala od rodzinnej miejscowości, zakładając rodziny i wychowując dzieci z dala od dziadków . Sami najczęściej dorastaliśmy jednak blisko babci i dziadka, często tworząc z nimi bliskie relacje i obdarzając ich miłością porównywalną tej, którą odczuwaliśmy w stosunku do rodziców. To babcie najczęściej były najcieplejszymi i najbardziej kochającymi osobami na świecie, a dziadkowie potrafili rozbawić jak nikt inny i zafascynować opowieściami, którym nie sprostałby żaden tata świata. Nasze dzieci, z racji dużej odległości, nie mają możliwości budowania więzi z dziadkami w ten sam sposób, co my. Nawet jeśli chcielibyśmy, żeby było inaczej, nie zawsze jest to możliwe. Pozostaje tęsknota i budowanie relacji na odległość. Jak to zrobić najlepiej, kiedy dzielą nas tysiące kilometrów? Zapytaliśmy o to dr Martę Majorczyk , doradcę rodzinnego i pedagoga. Kiedy babcia i dziadek mieszkają daleko Sytuacja, w której dziecko widuje dziadków kilka razy w roku (albo rzadziej), nie należy do rzadkości. Co możemy zrobić, żeby dziecko,  pomimo odległości, poznało babcię i dziadka i pokochało ich? Jak ulżyć dziadkom w tęsknocie za wnukiem? - Według mnie odległość nie powinna być przeszkodą dla dobrego kontaktu wnuków z dziadkami – twierdzi dr Marta Majorczyk. - Zdecydowanie, budowanie relacji z kimś, kto fizycznie jest daleko ode mnie jest trudniejsze, bo wymaga większego zaangażowania obu stron, ale dla chcącego nic trudnego – przekonuje. Jak utrzymywać relację na odległość  z dziadkami  O relację między dzieckiem a dziadkami, którzy mieszkają daleko, musimy zadbać my – rodzice. Na szczęście współczesne czasy, dzięki nowoczesnej technologii , są wyjątkowo sprzyjające kontaktom na odległość i warto to wykorzystać do utrzymywania kontaktów dziecka z...

noworodek
Fotolia
Babcia i Dziadek
Dziadkowie – reaktywacja
Nie tylko opowiadają bajki, ale też surfują po Internecie i grają z wnukami w gry komputerowe. Henryka Bochniarz, Krystyna Janda, Zbigniew Wodecki – to pokolenie nowoczesnych dziadków.

Czy były premier Kazimierz Marcinkiewicz wygląda na dziadka? Raczej nie. Tymczasem zapewnia, że roczny wnuczek Kuba to jedna z najważniejszych postaci w jego życiu. O niedawnych świętach Bożego Narodzenia Marcinkiewicz napisał: „Po wielu latach, właściwie od śmierci babci, mieliśmy znów wigilię czteropokoleniową. Byli moi kochani rodzice i Kuba – mój wnuczek. Kapitalny i grzeczny. Wiadomo – po dziadku”. A Krystyna Janda ? Pełna energii aktorka budująca własny teatr? Nie jest może babcią od konfitur, ale z wnuczkami Leną i Jadzią, córkami Marii Seweryn, w każde święta chodzi na groby najbliższych, by – jak powiada – rodzinna historia, a nie tylko ucztowanie przy stole, budowała w małych istotach poczucie ładu i bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o babci bizneswoman – Henryce Bochniarz , szefowej największej federacji pracodawców prywatnych Lewiatan. Ma siedmioro wnucząt i nawet gdy kandydowała na prezydenta, zapewniała, że „z bycia babcią nie jest w stanie zrezygnować”. W wolnych chwilach zabiera wnuki na podmiejską działkę i kopie z nimi piłkę. Dzisiejsi dziadkowie i babcie są trochę inni niż ci sprzed 20 czy 30 lat. Aktywniejsi, sprawniejsi, głodni wiedzy i nierzadko wspierający dzieci i wnuki finansowo. Oczywiście, nie sposób przyłożyć do wszystkich jednej miary, ale nie da się ukryć, że wiele w pokoleniu babć i dziadków się zmieniło. Może z wyjątkiem tego, że dziadkowie wciąż są potrzebni. Bo nie bez kozery natura wymyśliła pokoleniową zależność: dzieci wchodzące w rolę rodziców potrzebują wsparcia dziadków (według badania TNS OBOP 62 procent Polaków szuka rad wychowawczych właśnie u rodziców). I odwrotnie: dziadkowie dzięki wnukom odnajdują w życiu sens, radość i wiarę w ciągłość trwania. Przeczytaj: Niezastąpieni dziadkowie III wiek powojennego wyżu – W latach 70. i 80. jednym z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj