Reklama

Godło Polski jest jednym z symboli narodowych. To biały orzeł w złotej koronie. Jego głowa zwrócona jest w prawą stronę. Orzeł ma rozpostarte skrzydła, złoty dziób oraz złote szpony. Widnieje na czerwonym tle. Historia godła sięga najdawniejszych dziejów naszego kraju. Po raz pierwszy spisano ją w 1222 roku, ale opowiada o wydarzeniach mających miejsce w X wieku.

Reklama

Spis treści:

Godło Polski: historia o białym orle

Dawno, dawno temu, do pięknej krainy nad Wisłą przybyło trzech braci: Lech, Czech i Rus. Czech i Rus na koniach czarnych, Lech – na koniu gniadym.

Jeden z braci, Lech w pewnej chwili zatrzymał się i zeskoczył z konia. Zobaczył bowiem na mchu białe pióro, leżące tuż przy wielkim starym dębie. Gdy Lech podniósł głowę, ujrzał na gałęziach drzewa orle gniazdo, a jeszcze wyżej, na niebie – wielkiego ptaka zataczającego koła.

„Tu jest moje miejsce. Tutaj zostanę, pod skrzydłami białego ptaka” – obwieścił braciom. Od razu też postanowił, że zbuduje tu gród, który nazwie Gnieznem. Chciał, by tam, gdzie orzeł miał swe gniazdo, powstało i gniazdo jego, Lecha. W ten Gniezno stało się wkrótce pierwszą polską stolicą.

Bracia Lecha powędrowali dalej, by dać początek innym państwom: Czech – Czechom (na południe od Polski), a Rus – Rusi (na wschód od Polski).

Symbolika godła Polski

Gdy patrzymy na godło Polski, widzimy polskie kolory narodowe – białego orła na czerwonym tle. Jedno z podań mówi, że biały orzeł, którego zobaczył Lech, latał na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba.

Jedno jest pewne: już w czasach najdawniejszych orzeł symbolizował potęgę i odwagę. I to on pojawiał się na najdawniejszych polskich pieczęciach, chorągwiach czy monetach.

Jak szanować godło Polski?

Godło Polski, jak każdy symbol narodowy, zasługuje na szacunek. Nawet jeśli orzeł biały znajduje się na maskotkach czy koszulkach — nie zwalnia to nikogo z obowiązku godnego obchodzenia się z nim. Jak możemy przeczytać na rządowej stronie niepodlegla.gov.pl nie wolno:

  • pisać po godle,
  • doprowadzać do tego, że godło wyblaknie, zabrudzi się, zniszczy,
  • zachowywać się niegodnie, nosząc ubranie z orzełkiem (np. t-shirt lub bluzkę).

Źródła:

W. Chotomska: Legenda o Lechu, Czechu i Rusie. W: Legendy polskie. Łódź 2017
K. Churska-Wołoszczak, Piotr Wiejak: Polskie symbole narodowe. Warszawa 2013
Godło Polski, niepodlegla.gov.pl [dostęp 02.11.2022]

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama