Reklama

Dzielę się z tobą sprawdzonym przepisem. Te faworki towarzyszyły mi całe dzieciństwo. I choć mojej mamy nie ma już na świecie, został po niej ten przepis, z którego co roku na ostatki mój tata wyczarowuje najpyszniejsze faworki na świecie!

Reklama

Jak zrobić faworki – składniki:

Ten przepis jest o tyle prosty, że zawiera minimum składników – żadnego ubijania białek i tym podobnych. Do zrobienia ziasta przygotuj:

  • 0,5 kg mąki pszennej,
  • 6 żółtek,
  • 6 płaskich łyżek gęstej śmietany,
  • ¼ łyżeczki proszku do pieczenia,
  • szczypta soli,
  • łyżka spirytusu lub octu.

Do smażenia przygotuj smalec – 2-3 kostki. Nie bój się smalcu! Ma wysoką temperaturę dymienia, więc jeśli go nie przypalisz, nie powstaną w nim szkodliwe substancje. Pamiętaj tylko, aby dobrze odsączyć z niego gotowe faworki.

Do dekoracji przygotuj cukier puder.

Zobacz: 5 sprawdzonych zabaw karnawałowych dla dzieci

Jak zrobić faworki – ciasto i wycinanie:

Przesiej mąkę i proszek po pieczenia przez sito. Dodaj sól. Uformuj z nich stosik z dołkiem na szczycie. Do dołka wrzuć żółtka i dodaj śmietanę. Zacznij zagniatać ciasto. Dodaj łyżkę spirytusu lub octu. Zagniataj, aż ciasto będzie jednolite. Rozwałkuj je na grubość 2-3 mm. Jeśli masz mało miejsca, najpierw rozwałkuj połowę ciasta. Potnij je na paski o szerokości 3-4 cm. Poprzecinaj paski, dzieląc je na taką długość, jaką mają mieć faworki – dłuższe faworki wyglądają zgrabniej! Każdy faworek, w jego środkowej części, natnij podłużnie na długości ok. 3 cm.

Podnoś każdego faworka i zawijaj go – wsadź od góry jeden koniec w otwór w środku faworka. Złap go od dołu i odsuń końce faworka od siebie tak, aby go wyprostować – ciasto powinno być skręcone po bokach otworu. Gdy wszystkie faworki będą wywinięte, rozgrzej smalec w dość głębokim garnku.

Zobacz: Jak zrobić maski karnawałowe dla dzieci

Jak zrobić faworki – smażenie

Kładź faworki partiami po kilka na gorący tłuszcz. Gdy wypłyną i zrumienią się z obu stron (trzeba je obracać), wykładaj je na papierowy ręcznik, aby odsączyły się z nadmiaru tłuszczu. Odsączone i wystudzone ciasteczka układaj na dużym talerzu warstwami. Każdą warstwę oprósz cukrem pudrem – przesiewając go przez sitko. Gotowe!

Smażąc faworki uważaj na małe dzieci! Oparzenie gorącym tłuszczem może być wyjątkowo ciężkie. Niech dziecko w czasie smażenia trzyma się z dala od kuchni.

Jak sprawić, by faworki miały atrakcyjny wygląd

Powyżej podałam najprostszy sposób wycinania i wywijania faworków. Jednak możesz sprawić, że twoje ciasteczka będą wyjątkowo pięknie wyglądały. Poniżej garść pomysłów na nadanie faworkom oryginalnego wyglądu.

  • przecinaj paski ciasta pod kątem, a faworki będą miały szpiczaste końcówki,
  • wycinaj faworki specjalnym okrągłym nożem z falowanym brzegiem,
  • w dłuższych paskach ciasta rób dwa nacięcia i wywijaj ciasto w dwóch miejscach,
  • końcówki faworków możesz też wycinać w trójkąt – będą miały po dwa rogi na każdym końcu,
  • część faworków możesz oprószyć cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu albo z dodatkiem zmielonych orzechów.

Więcej o karnawałowych przysmakach:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama