Dzień Dziadka obchodzimy w Polsce 22 stycznia. Święto wypada w kalendarzu tuż po Dniu Babci. Świętowane jest w naszym kraju hucznie od lat osiemdziesiątych XX wieku. Zgodnie z tradycją wnuki obdarowują wtedy swoich dziadków laurkami i drobnymi prezentami, śpiewają im piosenki i recytują wierszyki oraz składają życzenia. Dzień Dziadka to ważna uroczystość w przedszkolach i szkołach. Dziadkowie i babcie zapraszani są na specjalne apele oraz na przedstawienia na swoją cześć.

Reklama

Wyjaśniamy, jaka jest historia Dnia Dziadka, kiedy wypada Dzień Dziadka na świecie i jak się go świętuje.

Spis treści:

Skąd się wziął Dzień Dziadka?

Pierwszy raz Dzień Dziadka obchodzono w Polsce w 1981 roku. W 2023 roku będziemy więc celebrować święto dziadków już po raz 42. Powodem wpisania tego święta do kalendarza był... istniejący już od wielu lat Dzień Babci (święto wprowadzono w 1964 roku). Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony 30 maja – w dzień urodzin słynnego piosenkarza, Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak święto polskich dziadków ustanowiono dzień po Dniu Babci, czyli dokładnie 22 stycznia. W 2023 roku Dzień Dziadka wypada w niedzielę.

Dzień Dziadka: kiedy jest obchodzony na świecie?

Dzień Dziadka na świecie obchodzony jest w różnych terminach. Wciąż są też kraje, w których dziadkowie nie mają swojego święta. Przykładem jest Bułgaria lub Norwegia.

Zobacz także

Mało kto wie, że Jan Paweł II za czasów swego pontyfikatu proponował, by Dzień Dziadka obchodzony był na całym świecie 26 lipca, w dzień wspomnienia Anny i Joachima – babci i dziadka Jezusa. Tego dnia Dzień Dziadka obchodzony jest w Brazylii i Hiszpanii.

Kiedy wypada Dzień Dziadka na świecie?

  • we Włoszech – 2 października;
  • w Wielkiej Brytanii, Francji i RPA – w pierwszą niedzielę października;
  • w Niemczech – w drugą niedzielę października;
  • w Belgii – 22 listopada (świętowany jest razem z Dniem Babci);
  • w Stanach Zjednoczonych – w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które wypada w pierwszy poniedziałek września (amerykański Narodowy Dzień Dziadków ma najdłuższą tradycję – w 2023 roku będzie obchodzony już po raz 45). Symbolem tego święta jest niezapominajka;
  • w Japonii – nie ma Dnia Dziadka ani Dnia Babci, jest za to Dzień Szacunku dla Wieku. Święto to wypada 15 września.

Jak obchodzi się Dzień Dziadka?

Wszędzie tam, gdzie świętuje się Dzień Dziadka, seniorzy rodu mogą liczyć na moc serdeczności ze strony swych wnuków. Życzeniom często towarzyszą upominki, których rodzaj zależy od pomysłowości wnucząt.

Tradycje związane z Dniem Dziadka na świecie:

  • Dzień Dziadków w Stanach Zjednoczonych to ogólnonarodowe święto i czas pamięci o osobach starszych. To także okazja do tego, by uczyć dzieci szacunku dla dziadków. W szkołach organizowane są spotkania, podczas których najmłodsi dowiadują się, jak wiele im zawdzięczają. Symbolem tego święta jest niezapominajka.
  • We Włoszech święto dziadków to jednocześnie katolickie święto Aniołów Stróżów – symbolizuje opiekę, jaką dziadkowie sprawują nad młodszymi członkami rodziny.
  • W Japonii Dzień Szacunku dla Wieku ma przypominać o ogromnym autorytecie, jakim cieszą się w tym kraju starsze osoby. To święto spędzane w rodzinnym gronie i czas podziękowań za troskę i miłość.

Aby mieć pewność, że dziadek poczuje się naprawdę wyjątkowo w dniu swojego święta, zacznij z dzieckiem przygotowania wcześniej, nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę (czyli do 22 stycznia!).

Pomyślcie o tradycyjnych polskich sposobach na uczczenie święta dziadka. Zawczasu przygotujcie zaproszenia na Dzień Babci i Dziadka, pomóż dziecku nauczyć się wierszyka lub piosenki, przygotujcie prezent dla dziadka, upieczcie ciasto dla dziadków. Nie zapomnijcie o laurce dla kochanego dziadka – to najmilszy prezent od wnuka!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama