Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kto trzyma dziecko do chrztu i co mówią chrzestni? [pełen przebieg liturgii chrztu]
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Kto trzyma dziecko do chrztu i co mówią chrzestni? [pełen przebieg liturgii chrztu]

Kto trzyma dziecko do chrztu? Jak przebiega kościelna uroczystość? Kto trzyma świecę? Te pytania pojawiają się nie tylko u rodziców dziecka, ale także u przyszłych chrzestnych. Nic dziwnego, chrzest to jeden z najważniejszych sakramentów dla chrześcijan. Dlatego też uroczystości liturgiczne związane z Chrztem świętym mogą budzić sporo emocji i przysparzać wiele stresu. Zupełnie niepotrzebnie. Dowiedz się, jak przebiega liturgia chrztu.

Chrzest jest pierwszym i najważniejszym sakramentem wiary, a symboliczne zmoczenie główki dziecka przez duchownego zmywa grzech pierworodny. Dla chrześcijan Chrzest święty zapewnia życie wieczne i odrodzenie w Duchu Świętym, a bez niego nie można dostąpić kolejnych sakramentów. Co ważne, uroczyste przyjęcie sakramentu chrztu ma charakter publiczny – w ceremonii uczestniczą rodzice, chrzestni i lokalna wspólnota, a przed chrztem dziecka rodzice i chrzestni zobowiązani są dopełnić wiele formalności. Czy wiesz, kto trzyma dziecko do chrztu?

Spis treści:

  1. Kto trzyma dziecko do chrztu?
  2. Kto trzyma świecę, kto okrywa szatką?
  3. Co robi chrzestny i chrzestna podczas chrztu?

Komunie i chrzciny za pasem, a Ty nie wiesz, w co się ubrać? Sprawdź nasze propozycje!

Kto trzyma dziecko do chrztu?

Nie ma ustalonych zasad: najczęściej dziecko do chrztu trzyma mama lub tata maluszka. W niektórych rejonach Polski istnieje zwyczaj trzymania dziecka zgodnie z płcią: matka lub matka chrzestna trzyma dziewczynkę, ojciec lub ojciec chrzestny – chłopca. Bywa też tak, że zwyczajowo ojciec przytrzymuje dziecko na sam moment polania główki.

Jak trzymać dziecko podczas chrztu?

Przede wszystkim dziecko należy trzymać... pewnie. Sam moment chrztu, przechylenie do tyłu i polanie główki wodą święconą może przestraszyć dziecko. Dlatego bezpieczniej będzie, jeśli maluszek będzie w ramionach mamy lub taty. Natomiast jeśli chodzi o całą ceremonię, nie ma tu specjalnych wytycznych i wszystko jest uzależnione od sytuacji i indywidualnych potrzeb. W przypadku niemowląt sprawdzi się fotelik samochodowy lub wózek typu gondola. Starsze dzieci chętnie będą obserwować uroczystość, siedząc w spacerówce lub w ramionach rodziców.

Zgodnie z dawną tradycją dziecko, które miało zostać ochrzczone, było wnoszone do kościoła w białym, odświętnym beciku i przez całą mszę musiało spoczywać na prawym ramieniu rodzica, najczęściej ojca. Dziś to rozwiązanie nie jest praktykowane.

Kto trzyma świecę, kto okrywa szatką?

Zgodnie z tradycją matka chrzestna kupuje dziecku ubranko do chrztu i szatkę. Jednak kwestię odświętnej sukieneczki lub garniturku warto wcześniej skonsultować z rodzicami, ponieważ być może sami będą chcieli je wybrać lub zadanie to powierzyli np. dziadkom. Natomiast do niekwestionowanych obowiązków matki chrzestnej należy kupienie białej szatki do chrztu – jest to symboliczne wyrażenie zgody na zacieśnienie relacji z dzieckiem. Jedną z ról chrzestnej podczas chrztu jest okrycie maluszka szatką w trakcie przyjmowania przez dziecko sakramentu na znak przekazywanego mu błogosławieństwa.

Równie ważna jest rola ojca chrzestnego podczas chrztu. Zgodnie z tradycją do jego obowiązków należy kupno świecy chrzcielnej. Jego zadaniem będzie nie tylko trzymanie świecy podczas całego obrzędu, ale także odpalenie jej od Paschału, symbolu obecności Chrystusa Zmartwychwstałego. Ojciec chrzestny uczyni to po słowach księdza: Przyjmujcie światło Chrystusa.

Co robi chrzestny i chrzestna podczas chrztu?

Chrzestna i chrzestny są świadkami przyjmowanego sakramentu i towarzyszą dziecku przy wejściu do wspólnoty. Razem z rodzicami publicznie oświadczają wolę przyjęcia dziecka do Kościoła. Przed rozpoczęciem mszy świętej ksiądz podchodzi do rodziców lub prosi ich o podejście do ołtarza, by przy całej wspólnocie zadać sakramentalne pytania zarówno rodzicom (opiekunom prawnym), jak i rodzicom chrzestnym.

Przebieg ceremonii Chrztu Świętego – co mówią chrzestni

Ksiądz: Drodzy Rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

Rodzice głośno wypowiadają imię lub imiona dziecka.

Ksiądz: O co prosicie Kościół Święty dla [imię lub imiona dziecka]?

Rodzice: O Chrzest Święty.

Ksiądz: Prosząc o chrzest dla waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

Rodzice: Jesteśmy świadomi.

Ksiądz zwraca się do chrzestnych, mówiąc: Wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?

Chrzestni: Jesteśmy gotowi.

Ksiądz zwraca się do chrzczonego dziecka: [imię lub imiona dziecka], wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.

Po tych słowach ksiądz kreśli na czole dziecka znak krzyża, po nim ten gest powtarzają rodzice i rodzice chrzestni, a następnie wracają na swoje, wcześniej zajmowane w kościele miejsce. Ksiądz rozpoczyna odprawianie mszy świętej. Po odczytaniu kazania następuje dalsza część obrzędu: przyjęty do wspólnoty Kościoła maluszek może przyjąć sakrament. Po odmówieniu modlitw i poświęceniu wody rozpoczyna się chrzest dziecka. Rodzice z dzieckiem i rodzicami chrzestnymi podchodzą do chrzcielnicy lub przed ołtarz albo zostają na miejscu i pochodzi do nich ksiądz. W tym czasie matka chrzestna przygotowuje szatkę, którą okryje maluszka, a ojciec chrzestny świecę chrzcielną.

Ksiądz: Drodzy rodzice i chrzestni, przyniesione przez was dziecko otrzymuje z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Rodzice i chrzestni: Wyrzekamy się.

Ksiądz: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował?

Rodzice i chrzestni: Wyrzekamy się.

Ksiądz: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

Rodzice i chrzestni: Wyrzekamy się.

Ksiądz: Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

Rodzice i chrzestni: Wierzymy.

Ksiądz: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?

Rodzice i chrzestni: Wierzymy.

Ksiądz: Czy wierzycie w Ducha Świętego?

Rodzice i chrzestni: Wierzymy.

Ksiądz: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panu naszym.

Rodzice i chrzestni: Amen.

Duchowny przystępuje sakramentu chrztu.

Ksiądz: Czy chcecie, aby [imię lub imiona dziecka] otrzymała Chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?

Rodzice i chrzestni: Chcemy.

Ksiądz: [imię lub imiona dziecka], ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (polewa wodą święconą główkę dziecka i namaszcza czoło dziecka Krzyżem Świętym, a matka chrzestna kładzie na brzuszku/tułowiu mu białą szatkę).

Rodzice, chrzestni i pozostali wierni: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków amen.

Ksiądz: [imię lub imiona dziecka], stałaś_eś się nowym stworzeniem i przyoblekłaś_eś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy: Amen.

Ksiądz: Przyjmujcie światło Chrystusa.

Następuje teraz zapalenie świecy chrzcielnej od Paschału. Zgodnie z tradycją to zadanie przejmuje ojciec chrzestny.

Ksiądz: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

Następuje dalsza część mszy świętej. Zgodnie z tradycją rodzice, jak i rodzice chrzestni są zobowiązani o przystąpienia do przyjęcia sakramentu Komunii świętej.

Zobacz także:

Ile dać na Chrzest?
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Niełatwo zdecydować, ile pieniędzy włożyć do koperty i dać w prezencie na chrzciny. Wiele zależy od tego, czy jesteś rodzicem chrzestnym, najbliższą rodziną czy tylko zwykłym gościem, znajomym rodziców dziecka.

Kiedy dostajesz zaproszenie na chrzciny w rodzinie lub do znajomych, zaczynasz się zastanawiać, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent i czy wypada dać gotówkę. Goście najczęściej wybierają prezent na chrzciny w formie koperty z pieniędzmi, bo to praktyczne i wygodne. Zresztą chyba każdy z nas, bez udawania i zbędnej kokieterii, wolałby dostać gotówkę i przeznaczyć ją na najpotrzebniejsze rzeczy. Zwłaszcza że przy małym dziecku wydatków jest sporo. Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku, gdy wszystko podrożało: mniej czy więcej niż w poprzednich latach? Ile na chrzciny daje chrzestny, ile się daje od dziadków? Nie ma żadnego cennika, którego trzeba się sztywno trzymać. Jeśli ktoś może i chce podarować dużą kwotę (lub bardzo drogi prezent na chrzciny) – to jego wola. O ile nie wywoła tym zakłopotania u rodziców dziecka. Możliwe, że będą chcieli się później zrewanżować, ale nie będzie ich na to stać. Warto to mieć na uwadze i nie przesadzać z hojnością. W prezencie na chrzciny najczęściej daje się kopertę, do której wkłada się  ok. 300 zł . Zdarza się, że jest to kwota w  przedziale 300-500 zł (500 zł to również średnia kwota, jaką deklaruje najbliższa rodzina, gdy pada pytanie,  ile pieniędzy na komunię zamierza przeznaczyć dla dziecka). Zdarza się, że rodzice chrzestni, jeśli ich na to stać, dają więcej – nawet w przedziale 500-1000 zł . Należy jednak zachować zdrowy rozsądek.  W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku, dobrym pomysłem jest lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie na nią pieniędzy dla dziecka. Mogą ją też otworzyć rodzice chrzestni lub dziadkowie i wpłacić na lokatę swój pieniężny podarunek (warto to jednak uzgodnić z rodzicami malucha). Ile się daje na chrzciny jako gość? Pozostali goście – dalsza rodzina i...

prezent na chrzest dla dziewczynki
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Prezent na chrzest dla dziewczynki: jaki od chrzestnej i od dziadków? (zabawki, biżuteria, koperta)
Prezent na chrzest dla dziewczynki to z reguły rzecz symboliczna wręczana na pamiątkę tego wydarzenia. Ale coraz częściej na chrzest kupuje się nowoczesne prezenty, wykraczając poza schematy. Inny prezent dla dziewczynki wypada dać chrzestnej, a inny dziecko dostanie od dziadków. Jako prezent na chrzest dla dziewczynki sprawdzą się zarówno zabawki, jak i koperta pieniędzmi.

Prezent na chrzest święty to nieodłączny element tego religijnego wydarzenia, które często świętują także niepraktykujący na co dzień rodzice. Prezent dla dziewczynki powinien być na tyle skromny, by nie przyćmić religijnego znaczenia uroczystości. Z drugiej jednak strony warto postarać się tak dobrać upominek na chrzest, by był pamiątką na lata. Od chrzestnej dziewczynka może dostać biżuterię albo medalik, a od dziadków album na zdjęcia, sztabkę złota albo... lokatę bankową. Zebraliśmy najciekawsze pomysły na prezent na chrzest dla dziewczynki, w tym także zabawki. Spis treści :  Religijny prezent na chrzest dla dziewczynki Symboliczny prezent na chrzest dla dziewczynki Prezent na chrzest dla dziewczynki: z myślą o przyszłości Oryginalny prezenty na chrzest dla dziewczynki Ile dać w kopercie na chrzest dla dziewczynki? Religijny prezent na chrzest dla dziewczynki Jeśli zastanawiasz się, co kupić na chrzciny dla dziewczynki i zupełnie brak ci pomysłu, postaw na prezent religijny: dopasowany do okazji, zawsze trafiony i w dobrym guście. Religijna biżuteria to dobry pomysł na prezent dla dziewczynki od chrzestnej. Najczęściej na chrzest ofiarowuje się dziewczynce prezenty takie jak: medalik, krzyżyk na łańcuszku. Albo: medalion (ryngraf) o tematyce religijnej z wygrawerowaną dedykacją, srebrny obrazek z motywami religijnymi, zdobiony różaniec, specjalne wydanie Biblii, z wygrawerowaną tabliczką zawierającą dedykację, pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami. Ile to kosztuje? Koszt ryngrafu waha się w granicach 100-130 zł. Wykonanie graweru to dodatkowe 30 zł, a dedykacji na blaszce − ok. 20 zł. W sklepach jubilerskich jest bardzo duży wybór medalików i krzyżyków z łańcuszkami przeznaczonych na chrzest. Ich cena zależy od wielkości i próby kruszcu....

Chrzest bez chrzestnych? To możliwe, bo Kościół chce walczyć z hipokryzją
Adobe Stock
Aktualności
Chrzest bez chrzestnych? To możliwe, bo Kościół chce walczyć z hipokryzją
Czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych? Czy wystarczy jeden chrzestny? Czy wybierając chrzestnych, musimy brać pod uwagę kobietę i mężczyznę, czy możemy zdecydować się na przykład na dwie chrzestne? W związku z tym, że coraz trudniej o chrzestnych, którzy spełniają warunki stawiane przez Kościół, pojawia się coraz więcej pytań.

Niemal każdy, kto planuje ochrzcić dziecko, może mieć kłopot z wyborem chrzestnych. W gronie najbliższych coraz trudniej o osoby, które spełniają wyśrubowane warunki. A ci, którzy je spełniają, często są już chrzestnymi kilkorga dzieci, co wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością, ale i rosnącymi kosztami. Spis treści: Chrzest bez chrzestnych: eksperyment we Włoszech Chrzest bez chrzestnych w Polsce? Obowiązujące przepisy Kościół zmieni przepisy, bo Kodeks prawa kanonicznego nie wymaga chrzestnych? Czy chrzestnych musi być dwoje i inne ciekawostki Chrzest bez chrzestnych: eksperyment we Włoszech Z początkiem 2021 roku w kilku włoskich parafiach duchowni postanowili przeprowadzić pewien eksperyment. Na trzy lata ogłoszono tam zakaz udziału chrzestnych w uroczystości chrztu świętego. Wierni, którzy chcą ochrzcić dziecko, nie tylko nie muszą, ale i nie mogą angażować w to chrzestnych. To samo dotyczy świadków do bierzmowania. „Podejmując decyzję o zrezygnowaniu z funkcji rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania, kierowaliśmy się troską o godność sakramentów i o to, by świadectwo nie straciło wartości chrześcijańskich” – wyjaśnił biskup Domenico Mogavero, ordynariusz sycylijskiej diecezji Mazara del Vallo. Jak podkreślił, chodzi o to, by uniknąć „hipokryzji i zakłamania towarzyszących wyborowi chrzestnych czy świadków bierzmowania”. Kościół zmieni przepisy, bo Kodeks prawa kanonicznego nie wymaga chrzestnych? Stojący na czele włoskiego episkopatu kardynał Gualtiero Bassetti zwraca uwagę, że w Kodeksie prawa kanonicznego nie istnieje zapis, który wskazuje na konieczność udziału chrzestnych w sakramencie chrztu. Jest jedynie uwaga, że „jeśli to możliwe” – chrzczone dziecko powinno mieć chrzestnego. Ten zapis Kodeksu prawa kanonicznego brzmi: „...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz