Dobrze, jeśli prezent na chrzest dla chłopca będzie pamiątką na wiele lat – starannie wybrany upominek może zostać z dzieckiem na długo. Prezenty wręczane z okazji chrztu świętego mają zazwyczaj symboliczny charakter, dlatego często nawiązują do religijnego wymiaru uroczystości. Ale coraz częściej goście decydują się na mniej tradycyjne prezenty na chrzciny: dziecko może dostać zabawkę, pościel lub lokatę w banku. Taką postać może mieć zarówno prezent na chrzest dla chłopca od chrzestnej, jak i od dziadków lub dalszych krewnych. Jeśli zastanawiasz się, co kupić chłopcu z okazji chrztu świętego, sprawdź najlepsze pomysły na prezenty.

Reklama

Prezent na chrzest dla chłopca:

Tradycyjny prezent na chrzest dla chłopca: ozdobne wydanie Biblii

Jeśli chcesz, aby prezent na chrzciny dla chłopca podkreślał religijny wymiar święta i był pamiątką na lata, zdecyduj się na zakup Biblii dla dzieci. Warto dołączyć do niej dedykację z okazji chrztu napisaną na ozdobnym papierze wraz z cytatem, np. dotyczącym wartości, którymi chcesz, aby dziecko kierowało się w życiu. Koszt takiego upominku waha się w przedziale 100-150 zł. Biblia to dobry pomysł na prezent na chrzest dla chłopca od chrzestnej lub chrzestnego. Załącznik do niej może stanowić koperta z odpowiednią kwotą.

Ozdobny prezent na chrzciny dla chłopca: medalik z grawerem na łańcuszku

Dobrym pomysłem na prezent na chrzciny dla chłopca jest także medalik z grawerem (np. z datą chrztu lub imieniem dziecka). Możesz zdecydować się np. na złoty medalik z wizerunkiem Matki Boskiej na łańcuszku (to wydatek od 160 do 450 zł) lub medalik ze srebrnym łańcuszkiem (ok. 60-100 zł). To klasyczna pamiątka chrztu dla dziecka.

Religijny prezent na chrzest dla chłopca: zdobiony różaniec

Różaniec jest jednym z bardziej tradycyjnych pomysłów na prezent na chrzciny dla chłopca. Na rynku dostępnych jest wiele dekoracyjnych różańców, zarówno srebrnych, jak i złotych. Ich cena, podobnie jak w przypadku medalików, jest uzależniona od wielkości i rodzaju kruszcu. Koszt zdobionego różańca waha się zwykle między 150 a 400 zł.

Zobacz także

Pamiątkowy prezent na chrzciny dla chłopca: srebrna łyżeczka z grawerem

Popularnym prezentem na chrzciny dla chłopca jest także srebrna łyżeczka z grawerem lub komplet sztućców. Taki upominek ma także charakter symboliczny – dzięki grawerowi może nawiązać do dnia chrztu i imienia dziecka. Cena waha się zwykle od 50 do 150 zł. To dobra pamiątka chrztu dla chłopca, którego rodzice doceniają tradycyjne prezenty.

Popularny pomysł na prezent na chrzciny: pamiątkowa księga chrztu

Księga pamiątkowa na chrzest to ostatnimi czasy bardzo popularny prezent na chrzest dla chłopca. Zwykle umieszcza się w niej zdjęcie dziecka wraz z życzeniami od wszystkich gości, które chłopiec będzie mógł przeczytać, gdy podrośnie. Najchętniej wybierane księgi gości na chrzest są dekorowane delikatnymi kwiatowymi wzorami, motywem wózeczka czy złotych stópek. Pamiątkowe księgi chrztu dla chłopców mogą być wykonane w odcieniach błękitu, złota lub srebra. Do księgi można także dołączyć prezent w postaci szatki czy gromnicy.

Prezent na chrzest dla chłopca: pieniądze w kopercie

Jeśli nie wiesz, co kupić chłopcu na chrzest, zdecyduj się na wręczenie gotówki. Pieniądze w kopercie można też dołączyć do upominku, jeżeli prezent na chrzciny jest drobny. Nie wiesz, ile wypada dać w prezencie na chrzciny? Średnio to ok. 300 zł, ale zdarza się, że suma dochodzi do 500 zł (oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela). Zwyczajowo uważa się, że gotówka powinna pokryć koszt jednego gościa podczas przyjęcia z okazji chrzcin.

Jeśli jesteś rodzicem chrzestnym, pamiętaj, że wręczenie samej koperty – niezależnie od umieszczonej w niej kwoty, może zostać odebrane jako lekceważący gest. Jeśli decydujesz się na przekazanie rodzicom pieniędzy, dołącz do nich choćby gromnicę czy szatkę. Będzie to oznaką zaangażowania w uroczystość.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama