prezent na chrzest dla chłopca
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Prezent na chrzest dla chłopca: najlepsze pomysły na prezenty od chrzestnej i rodziny

Prezent na chrzest dla chłopca powinien przede wszystkim upamiętniać wydarzenie, jakim są chrzciny. Dobrze, aby był trwałą pamiątką, do której z sentymentem można wrócić po latach. Prezent na chrzest podkreśli uroczysty charakter święta. Nie wiesz, jaki prezent wybrać, postaw na jeden ze sprawdzonych pomysłów: prezent religijny, pamiątkowy lub pieniężny.

Dobrze, jeśli prezent na chrzest dla chłopca będzie pamiątką na wiele lat – starannie wybrany upominek może zostać z dzieckiem na długo. Prezenty wręczane z okazji chrztu świętego mają zazwyczaj symboliczny charakter, dlatego często nawiązują do religijnego wymiaru uroczystości. Ale coraz częściej goście decydują się na mniej tradycyjne prezenty na chrzciny: dziecko może dostać zabawkę, pościel lub lokatę w banku. Taką postać może mieć zarówno prezent na chrzest dla chłopca od chrzestnej, jak i od dziadków lub dalszych krewnych. Jeśli zastanawiasz się, co kupić chłopcu z okazji chrztu świętego, sprawdź najlepsze pomysły na prezenty.

Prezent na chrzest dla chłopca:

Komunie i chrzciny za pasem, a Ty nie wiesz, w co się ubrać? Sprawdź nasze propozycje!

Tradycyjny prezent na chrzest dla chłopca: ozdobne wydanie Biblii

Jeśli chcesz, aby prezent na chrzciny dla chłopca podkreślał religijny wymiar święta i był pamiątką na lata, zdecyduj się na zakup Biblii dla dzieci. Warto dołączyć do niej dedykację z okazji chrztu napisaną na ozdobnym papierze wraz z cytatem, np. dotyczącym wartości, którymi chcesz, aby dziecko kierowało się w życiu. Koszt takiego upominku waha się w przedziale 100-150 zł. Biblia to dobry pomysł na prezent na chrzest dla chłopca od chrzestnej lub chrzestnego. Załącznik do niej może stanowić koperta z odpowiednią kwotą.

Ozdobny prezent na chrzciny dla chłopca: medalik z grawerem na łańcuszku

Dobrym pomysłem na prezent na chrzciny dla chłopca jest także medalik z grawerem (np. z datą chrztu lub imieniem dziecka). Możesz zdecydować się np. na złoty medalik z wizerunkiem Matki Boskiej na łańcuszku (to wydatek od 160 do 450 zł) lub medalik ze srebrnym łańcuszkiem (ok. 60-100 zł). To klasyczna pamiątka chrztu dla dziecka. 

Religijny prezent na chrzest dla chłopca: zdobiony różaniec

Różaniec jest jednym z bardziej tradycyjnych pomysłów na prezent na chrzciny dla chłopca. Na rynku dostępnych jest wiele dekoracyjnych różańców, zarówno srebrnych, jak i złotych. Ich cena, podobnie jak w przypadku medalików, jest uzależniona od wielkości i rodzaju kruszcu. Koszt zdobionego różańca waha się zwykle między 150 a 400 zł.

Pamiątkowy prezent na chrzciny dla chłopca: srebrna łyżeczka z grawerem 

Popularnym prezentem na chrzciny dla chłopca jest także srebrna łyżeczka z grawerem lub komplet sztućców. Taki upominek ma także charakter symboliczny – dzięki grawerowi może nawiązać do dnia chrztu i imienia dziecka. Cena waha się zwykle od 50 do 150 zł. To dobra pamiątka chrztu dla chłopca, którego rodzice doceniają tradycyjne prezenty. 

Popularny pomysł na prezent na chrzciny: pamiątkowa księga chrztu 

Księga pamiątkowa na chrzest to ostatnimi czasy bardzo popularny prezent na chrzest dla chłopca. Zwykle umieszcza się w niej zdjęcie dziecka wraz z życzeniami od wszystkich gości, które chłopiec będzie mógł przeczytać, gdy podrośnie. Najchętniej wybierane księgi gości na chrzest są dekorowane delikatnymi kwiatowymi wzorami, motywem wózeczka czy złotych stópek. Pamiątkowe księgi chrztu dla chłopców mogą być wykonane w odcieniach błękitu, złota lub srebra. Do księgi można także dołączyć prezent w postaci szatki czy gromnicy.

Prezent na chrzest dla chłopca: pieniądze w kopercie

Jeśli nie wiesz, co kupić chłopcu na chrzest, zdecyduj się na wręczenie gotówki. Pieniądze w kopercie można też dołączyć do upominku, jeżeli prezent na chrzciny jest drobny. Nie wiesz, ile wypada dać w prezencie na chrzciny? Średnio to ok. 300 zł, ale zdarza się, że suma dochodzi do 500 zł (oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela). Zwyczajowo uważa się, że gotówka powinna pokryć koszt jednego gościa podczas przyjęcia z okazji chrzcin.

Jeśli jesteś rodzicem chrzestnym, pamiętaj, że wręczenie samej koperty – niezależnie od umieszczonej w niej kwoty, może zostać odebrane jako lekceważący gest. Jeśli decydujesz się na przekazanie rodzicom pieniędzy, dołącz do nich choćby gromnicę czy szatkę. Będzie to oznaką zaangażowania w uroczystość.  

Zobacz także:

Podziękowania dla gości na chrzest
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Podziękowania dla gości na chrzest: pomysły na upominki i pisemne podziękowania
Chrzest dziecka jest bardzo ważnym wydarzeniem, na którym zbiera się cała rodzina i najbliżsi przyjaciele. Miłą tradycją są wręczane z tej okazji drobne upominki dla gości. Podpowiadamy, co przygotować w ramach takiego podziękowania,

Wielu rodziców, którzy planują chrzest swojego dziecka, zastanawia się, co dać w prezencie gościom i rodzicom chrzestnym, którzy pojawią się na uroczystości. Przygotowałyśmy kilka pomysłów na upominki dla gości z okazji przybycia na chrzest. Warto także napisać i dołączyć do prezentów ładne podziękowania – będzie to miłym gestem dla wszystkich obecnych. Podpowiadamy, co kupić (lub zrobić własnoręcznie) i wręczyć jako podziękowanie dla gości i rodziców chrzestnych. Spis treści :  Upominki dla gości na chrzest Co na prezent dla chrzestnych? Podziękowania dla gości na chrzest Podziękowania dla gości na chrzest DIY Upominki dla gości na chrzest Upominki dla gości na chrzest powinny być skromne. Chodzi o sprawienie przyjemności gościom, a także pokazanie, że doceniamy fakt ich przybycia na chrzest dziecka. Gości na chrzcie będzie prawdopodobnie od kilkunastu do kilkudziesięciu – warto więc wybrać takie drobiazgi, aby nie wykosztować się nadmiernie. Wśród takich upominków mogą się znaleźć: Aniołki – figurka aniołka będzie miłym podarunkiem dla każdego gościa. Aniołek może być drewniany, ceramiczny, zrobiony na zamówienie lub kupiony w sklepie.   Cukierki personalizowane – np. z datą chrztu, imieniem dziecka, w kolorze dopasowanym do płci (w przypadku dziewczynek – różowe, w przypadku chłopców – niebieskie).   Magnesy – magnes również może być personalizowany, na przykład z wypisaną datą chrztu i imieniem dziecka. Może mieć kształt stópek, serca lub dziecięcego ubranka. Możecie też zdecydować się na magnesy z wizerunkiem dziecka. Możliwości jest wiele!   Breloczki – to ciekawy pomysł na prezent dla gości. Obdarowana breloczkiem osoba będzie mogła...

chrzestna w ciąży
Fotolia
Święta i uroczystości
Czy chrzestna może być w ciąży? Najpopularniejsze zabobony dotyczące chrztu
Czy wiesz, kto nie może zostać rodzicem chrzestnym i co należy włożyć do becika chrzczonego dziecka? Poznaj przesądy dotyczące chrztu świętego. Tłumaczymy też, dlaczego chrzestna w ciąży to zły pomysł (według przesądów).

Przesądy, choć traktowane z przymrużeniem oka jako babcine zabobony, wciąż są obecne w naszym życiu. Wszyscy znamy przesądy związane z ciążą – że nie wolno nosić korali, że lepiej nie wpatrywać się w ogień, że ciężarna za nic w świecie nie powinna przechodzić pod sznurem z bielizną i absolutnie nie wolno jej jeść truskawek. Także wokół chrztu narosło wiele powtarzanych od pokoleń zaleceń i przestróg.   Zebraliśmy najpopularniejsze przesądy dotyczące chrztu. Sprawdziliśmy między innymi, dlaczego chrzestna nie może być w ciąży, kto pierwszy powinien wejść do domu ochrzczonego dziecka po powrocie z kościoła i po co wkłada się do dziecięcego becika monetę. Czy warto przestrzegać tych zabobonów? Sami oceńcie, czy brzmią wiarygodnie. Dlaczego chrzestna nie może być w ciąży? Bardzo popularny przesąd dotyczący chrztu głosi, że matka chrzestna nie może być w ciąży. Dlaczego chrzestna nie może spodziewać się dziecka?   Dlatego, że grozi to śmiercią lub chorobą jednego z dzieci – tego, które będzie chrzczone lub tego, które dopiero ma się urodzić (ewentualnie też na dziecko w łonie matki chrzestnej może przejść całe zło, które wyjdzie w wyniku pokropienia święconą wodą z chrzczonego dziecięcia). Nie wybiera się chrzestnych przed narodzeniem dziecka Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Ludowe mądrości głoszą, że nie należy ich wybierać jeszcze przed narodzinami dziecka , w przeciwnym razie dziecko przejmie większość ich wad.  Panna i kawaler mogą być chrzestnymi, ale pod pewnymi warunkami Jeśli matka chrzestna jest panną , może podawać do chrztu tylko chłopca i analogicznie – kawaler może być ojcem chrzestnym wyłącznie dziewczynki, w przeciwnym razie sami nie doczekają się własnego potomstwa. Małżonkowie nie mogą być chrzestnymi Zgodnie z przesądem nie wolno też...

co kupić na chrzest
AdobeStock
Święta i uroczystości
Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]
Co kupić na chrzest – to pytanie zadają sobie nie tylko rodzice chrzestni, ale również pozostali gości. Najlepiej zdecydować się na rzecz, która będzie trwałą pamiątką, a przy tym będzie miała walory użytkowe.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj