chrzestna w ciąży
Fotolia
Święta i uroczystości

Czy chrzestna może być w ciąży? Najpopularniejsze zabobony dotyczące chrztu

Czy wiesz, kto nie może zostać rodzicem chrzestnym i co należy włożyć do becika chrzczonego dziecka? Poznaj przesądy dotyczące chrztu świętego. Tłumaczymy też, dlaczego chrzestna w ciąży to zły pomysł (według przesądów).

Przesądy, choć traktowane z przymrużeniem oka jako babcine zabobony, wciąż są obecne w naszym życiu. Wszyscy znamy przesądy związane z ciążą – że nie wolno nosić korali, że lepiej nie wpatrywać się w ogień, że ciężarna za nic w świecie nie powinna przechodzić pod sznurem z bielizną i absolutnie nie wolno jej jeść truskawek. Także wokół chrztu narosło wiele powtarzanych od pokoleń zaleceń i przestróg. 

Zebraliśmy najpopularniejsze przesądy dotyczące chrztu. Sprawdziliśmy między innymi, dlaczego chrzestna nie może być w ciąży, kto pierwszy powinien wejść do domu ochrzczonego dziecka po powrocie z kościoła i po co wkłada się do dziecięcego becika monetę. Czy warto przestrzegać tych zabobonów? Sami oceńcie, czy brzmią wiarygodnie.

Komunie i chrzciny za pasem, a Ty nie wiesz, w co się ubrać? Sprawdź nasze propozycje!

Dlaczego chrzestna nie może być w ciąży?

Bardzo popularny przesąd dotyczący chrztu głosi, że matka chrzestna nie może być w ciąży. Dlaczego chrzestna nie może spodziewać się dziecka? Dlatego, że grozi to śmiercią lub chorobą jednego z dzieci – tego, które będzie chrzczone lub tego, które dopiero ma się urodzić (ewentualnie też na dziecko w łonie matki chrzestnej może przejść całe zło, które wyjdzie w wyniku pokropienia święconą wodą z chrzczonego dziecięcia).

Nie wybiera się chrzestnych przed narodzeniem dziecka

Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Ludowe mądrości głoszą, że nie należy ich wybierać jeszcze przed narodzinami dziecka, w przeciwnym razie dziecko przejmie większość ich wad. 

Panna i kawaler mogą być chrzestnymi, ale pod pewnymi warunkami

Jeśli matka chrzestna jest panną, może podawać do chrztu tylko chłopca i analogicznie – kawaler może być ojcem chrzestnym wyłącznie dziewczynki, w przeciwnym razie sami nie doczekają się własnego potomstwa.

Małżonkowie nie mogą być chrzestnymi

Zgodnie z przesądem nie wolno też wybierać na rodziców chrzestnych małżeństwa – grozi to bowiem nieszczęściem dla chrzczonego dziecka. 

Łyżeczka w prezencie na chrzest

Kiedyś głód był realnym problemem, dlatego jedną z największych obaw było to, że dziecko go doświadczy. Nic więc dziwnego, że jeden z przesądów mówi, że jeśli dziecko otrzyma w prezencie na chrzest łyżeczkę, nigdy nie będzie głodne.

Matka chrzestna wchodzi pierwsza do domu chrześnicy

Jeśli przed chrztem dziewczynki do domu najpierw wejdzie matka chrzestna, dziewczynka będzie miała powodzenie u płci przeciwnej. I odwrotnie: chłopiec będzie cieszył się powodzeniem u dziewczyn, jeśli do domu przyjdzie najpierw ojciec chrzestny.

Za krzyżyk trzeba zapłacić

Popularnym zwyczajem jest ofiarowanie chrzczonemu dziecka krzyżyka lub medalika. Jeśli jednak wasze dziecko otrzyma w prezencie na chrzciny krzyżyk, pamiętajcie, żeby zapłacić za niego darczyńcy. Wystarczy 1 grosz. W przeciwnym razie wasze dziecko będzie dźwigać krzyż do końca życia.

Długopis i notes blisko dziecka

Jeden z przesądów mówi, że warto na uroczystość chrztu wziąć ze sobą długopis i notes i trzymać je blisko dziecka – dzięki temu będzie mądre i chętnie będzie się uczyć. Po chrzcie powinniśmy też położyć dziecko na stole – dzięki temu wyrośnie na gościnnego człowieka.

Moneta w beciku

Ubranie do chrztu powinno być odświętne, ale warto też, żeby było wygodne. Najmniejsze dzieci często podajemy do chrztu w becikach. I tu właśnie jest miejsce dla przesądów: jeśli włożymy do becika monetę, nasze dziecko będzie bogate, a jeśli schowamy w nim cukierka, będzie miało słodkie życie. Jeśli świeca zapalana od paschału zgaśnie, dziecko będzie miało krótkie życie.

Dziecko będzie leworęczne, jeśli podczas chrztu...

Kiedyś leworęczność była traktowana jako wada. Leworęczne dzieci zmuszano w szkołach do pisania prawą ręką, a rodzice i dziadkowie bardzo obawiali się tego, że ich dziecko może być leworęczne. Nic więc dziwnego, że część przesądów dotyczących chrztu związana właśnie była z widmem leworęczności.

I tak: dziecko będzie leworęczne, jeśli chrzestny zapali świecę lewą ręką. Jeśli zaczniemy ubierać dziecko do chrztu od lewej ręki – leworęczność gwarantowana. Jeśli matka wejdzie do kościoła lewą nogą – dziecko będzie w szkole pisać lewą ręką. Jeśli podczas ceremonii będzie trzymać dziecko na lewym boku – leworęczność go nie ominie. 

Pierwszy spacer dopiero po chrzcie

Kiedyś wierzono, że dziecko może wyjść na pierwszy spacer dopiero po ochrzczeniu, dlatego też chrzczono dzieci bardzo wcześnie. Choć może się to wydawać dziwne, lektura forów internetowych pozwala wysunąć wniosek, że wiele młodych matek stosuje się do zaleceń wynikających z tych przesądów – tak na wszelki wypadek, żeby nie kusić losu...

Zobacz też:

przesądy ciążowe
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Ciążowe przesądy i zabobony - w co wierzyły lub nadal wierzą ciężarne?
Sprawdź, w jakie zabobony kobiety wierzyły jeszcze całkiem niedawno (a może wierzą i dziś?). Niektóre przesądy ciążowe naprawdę mogą zadziwić. Wymienia je Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na Medal".

Dziś żyjemy w komfortowych czasach, bo dzięki rozwojowi medycyny niemal wszystko możemy sprawdzić i naukowo wytłumaczyć. Nadal jednak z ust babć (a czasem też i młodszych osób) słyszymy czasem jakąś „zabobonną ciekawostkę”. Okazuje się, że jest ich całe mnóstwo. Arleta Kwiatkowska-Król, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal” zebrała najczęstsze przesądy ciążowe i zabobony związane z porodem, a nawet chrzcinami dziecka . Niektóre nie pochodzą z aż tak zamierzchłych czasów, jak można by przypuszczać. Ciążowe przesądy – co wolno, a czego nie? Przyszła mama musi liczyć się z tym, że nie wszystko jej wolno. Jesteś w ciąży? Wiesz, że nie wolno ci pić alkoholu i musisz ograniczyć kawę, prawda? Dzisiejsze ograniczenia mają jednak naukowe podstawy, za to ciążowe przesądy, w które wierzono dawniej, naprawdę mogą rozbawić. Jeśli przyszła mama: przestraszy się i złapie za twarz, głowę lub rękę – dziecko będzie miało w tym miejscu „myszkę” (rodzaj znamienia); oblizuje nóż – dziecku grozi wykształcenie się tzw. zajęczej wargi; patrzy na zwierzęta – dziecko będzie pozbawione mądrości; uczy się, studiuje, chodzi na kurs prawa jazdy – maleństwo będzie bardzo mądre; farbuje włosy – dziecko urodzi się rude; pogłaska barana – dziecko będzie miało kręcone włosy; przejdzie pod rozstawioną drabiną, rozwieszonymi sznurami lub pójdzie na skróty – dziecko owinie się pępowiną ( owinięcie pępowiną grozi także dzieciom, których matki szydełkowały, robiły na drutach, haftowały, szyły albo krzyżowały nogi. Z tego samego powodu ciężarne nie powinny nosić na szyi wisiorków, łańcuszków, czy korali); patrzy przez wizjer w drzwiach – dziecko urodzi się z wadą wzroku; patrzy w ogień – dziecko będzie miało znamiona;...

ubranka do chrztu
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak wybrać ubranko do chrztu dla dziecka? Podpowiadamy!
Chcesz, aby tego dnia dziecko było pięknie ubrane, a jednocześnie boisz się, że uroczyste ubranie będzie krępować jego ruchy? Podpowiadamy, jak ubrać maleństwo, aby było elegancko i wygodnie!

Chrzest niemowlęcia to pierwsza poważna rodzinna uroczystość i wielu młodych rodziców zastanawia się, jak ubrać maleństwo na tę podniosłą chwilę. Czy są w tej dziedzinie określone zasady, swoisty dress code, czy też można sobie pozwolić na nutkę fantazji? Podpowiadamy co wybrać i na co powinnaś uważać, kompletując strój dla maleństwa na chrzciny. Zanim skompletujesz ubranko Zgodnie z tradycją dzieci chrzci się ok. 3-4 miesiąca ich życia. Maluchy podczas uroczystości zazwyczaj leżą w wózkach lub są trzymane na rękach rodziców lub chrzestnych . Z różnych przyczyn jednak chrzcimy również starsze dzieci, które już pewnie siedzą lub potrafią chodzić. Aby chrzest przebiegł spokojnie i bez nerwów, warto zacząć planować go dużo wcześniej i przygotować się na każdą możliwą sytuację. Dlatego, zanim kupisz ubranko do chrztu dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:   porę roku i temperaturę za oknem - chrzciny zimą wymagają większej liczby ubranek; wiek niemowlęcia - maleństwo bardzo szybko rośnie i kompletując ubranka z wyprzedzeniem, musisz pamiętać, że za miesiąc już mogą być za małe; jeżeli chrzcisz dziecko, warto kupić ubranka np. sweterek, sukienkę, spodnie, które będziesz mogła w przyszłości wykorzystać na inne uroczystości np. święta lub urodziny; na kilka dni przed uroczystością sprawdź prognozę pogody na dzień chrztu, zwłaszcza jeżeli planujesz iść do kościoła spacerkiem, z maluszkiem w wózku; ustal wcześniej, jaka temperatura jest w kościele , czy jest ogrzewany, czy nie; zazwyczaj jest w nim chłodno, więc warto mieć przy sobie dodatkowo ciepły sweterek lub kocyk; ubranko musi być wygodne dla dziecka - falbaniaste sukienki dla dziewczynki mogą krępować jej ruchy, z kolei, jeżeli ubierzesz chłopca w koszulę, musisz się liczyć z tym, że będzie podciągać się mu do góry....

Życzenia na Chrzest Święty
AdobeStock
Święta i uroczystości
Życzenia na chrzest – piękne i eleganckie życzenia na chrzest dla dziewczynki i dla chłopca
Życzenia na chrzest, idealne dla dziewczynki oraz chłopca, zawsze są wyjątkowe, bez względu na to, czy wybierzesz normalne, proste życzenia, czy eleganckie i bardziej wyrafinowane. Proponujemy wzory życzeń na chrzest dziecka z każdej tej kategorii (także wesołe!).

Życzenia na chrzest najczęściej wypisujemy na pamiątkowych kartkach. Wyrażamy w nich radość z okazji przyjęcia przez dziecko chrztu oraz życzenia wspaniałego rozwoju dla maluszka. Najpiękniejsze są życzenia wyrażone własnymi słowami , ale też nie każdy z nas ma do tego talent. Dlatego, jeżeli szukacie życzeń na chrzest dziecka, to mamy dla was gotowe wzory. Są one głównie w formie rymowanych wierszyków i będą piękną pamiątką dla dziecka na wiele lat. Życzenia na chrzest: w jakiej formie dla dziewczynki dla chłopca piękne normalne eleganckie Życzenia dla dziecka na chrzest Chrzest jest pierwszym z sakramentów nazywanych sakramentami wtajemniczenia chrześcijańskiego i jest to jeden z najbardziej popularnych obrzędów w kościele katolickim. Składanie życzeń na chrzest to nieodłączny element tradycji uczestniczenia w tej religijnej uroczystości. Najczęściej dołączamy życzenia do kartki i upominku z okazji chrztu. W środku kartki z życzeniami można umieścić też pieniądze, jeżeli zdecydujemy się na taką formę prezentu. Życzenia na chrzest dla dziewczynki Możemy w nich podkreślić aspekt religijny przyjęcia sakramentu chrztu św. koraz radość z narodzin dziewczynki. *** Ksiądz Cię ochrzcił, wodą polał i choć pewnie spać byś wolała, wiedzieć musisz, że z tą chwilą Bożą stałaś się dzieciną. * * * Z okazji chrztu Waszej córeczki, która swoim przyjściem na świat uradowała tak wiele osób, życzymy Wam, aby rosła duża, silna i zdrowa i żeby była dla Was źródłem nieustającej radości. * * * Chociaż jesteś jeszcze mała, kochaj Boga sercem całym, a On zawsze, dniem i nocą, Będzie służył Ci pomocą. * * * Abyś w zdrowiu zawsze się chowała i żebyś świat i ludzi kochała. * * * Życzymy Ci, abyś każdą wylaną łzę, odpłaciła rodzicom tysiącem uśmiechów i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj