prezent na chrzest dla dziewczynki
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Prezent na chrzest dla dziewczynki: jaki od chrzestnej i od dziadków? (zabawki, biżuteria, koperta)

Prezent na chrzest dla dziewczynki to z reguły rzecz symboliczna wręczana na pamiątkę tego wydarzenia. Ale coraz częściej na chrzest kupuje się nowoczesne prezenty, wykraczając poza schematy. Inny prezent dla dziewczynki wypada dać chrzestnej, a inny dziecko dostanie od dziadków. Jako prezent na chrzest dla dziewczynki sprawdzą się zarówno zabawki, jak i koperta pieniędzmi.

Prezent na chrzest święty to nieodłączny element tego religijnego wydarzenia, które często świętują także niepraktykujący na co dzień rodzice. Prezent dla dziewczynki powinien być na tyle skromny, by nie przyćmić religijnego znaczenia uroczystości. Z drugiej jednak strony warto postarać się tak dobrać upominek na chrzest, by był pamiątką na lata. Od chrzestnej dziewczynka może dostać biżuterię albo medalik, a od dziadków album na zdjęcia, sztabkę złota albo... lokatę bankową. Zebraliśmy najciekawsze pomysły na prezent na chrzest dla dziewczynki, w tym także zabawki.

Spis treści

Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]

Religijny prezent na chrzest dla dziewczynki

Jeśli zastanawiasz się, co kupić na chrzciny dla dziewczynki i zupełnie brak ci pomysłu, postaw na prezent religijny: dopasowany do okazji, zawsze trafiony i w dobrym guście. Religijna biżuteria to dobry pomysł na prezent dla dziewczynki od chrzestnej. Najczęściej na chrzest ofiarowuje się dziewczynce prezenty takie jak:

 • medalik,
 • krzyżyk na łańcuszku.


Albo:

 • medalion (ryngraf) o tematyce religijnej z wygrawerowaną dedykacją,
 • srebrny obrazek z motywami religijnymi,
 • zdobiony różaniec,
 • specjalne wydanie Biblii, z wygrawerowaną tabliczką zawierającą dedykację,
 • pierwsze dziecięce modlitwy z obrazkami.


Ile to kosztuje? Koszt ryngrafu waha się w granicach 100-130 zł. Wykonanie graweru to dodatkowe 30 zł, a dedykacji na blaszce − ok. 20 zł. W sklepach jubilerskich jest bardzo duży wybór medalików i krzyżyków z łańcuszkami przeznaczonych na chrzest. Ich cena zależy od wielkości i próby kruszcu. Przeciętnie ceny złotych medalików na łańcuszkach (z wizerunkiem Matki Boskiej) to wydatek od 160 do 450 zł. Zdecydowanie tańsze są medaliki ze srebrnymi łańcuszkami − to koszt ok. 60-100 zł.
 

Symboliczny prezent na chrzest dla dziewczynki

Prezent na chrzest ma najczęściej znaczenie symboliczne. Jeśli zależy ci na tym, aby prezent dla dziewczynki był pamiątką na lata, nie musisz przywiązywać dużej wagi do jego użyteczności. To fajne pomysły na prezent dla dziewczynki od dziadków:

 • srebrna lub posrebrzana łyżeczka, z wygrawerowaną datą narodzin dziecka (łyżeczka symbolizuje szczęście i dostatek w dorosłym życiu),
 • moneta na szczęście,
 • sztabka złota,
 • posrebrzany pojemniczek na pierwszy ząbek lub pukiel włosów,
 • ozdobny zestaw do pielęgnacji włosków,
 • posrebrzana grzechotka lub smoczek,
 • ozdobna ramka na zdjęcie z dziecięcymi motywami,
 • album na zdjęcia, np. „Mój pierwszy roczek”,
 • pamiątkowa księga chrztu, 
 • pozłacana pozytywka.


Ile to kosztuje? Koszt srebrnej łyżeczki to około 100-150 zł. Moneta na szczęście z okazji chrztu świętego, którą możesz kupić w Mennicy Państwowej, kosztuje około 1 tys. zł (posiada najwyższą próbę złota). Sztabka złota (z wizerunkiem Ducha Świętego lub Jezusa Chrystusa, też z Mennicy Państwowej) to wydatek ok. 650 zł. Cena posrebrzanego zestawu do pielęgnacji włosków (grzebyka i szczoteczki) to ok. 160 zł. Pozłacana pozytywka kosztuje ok. od 150 do 300 zł. 
 

Prezent na chrzest dla dziewczynki: z myślą o przyszłości

Chociaż z reguły chrzci się małe, zazwyczaj kilkumiesięczne dziecko, warto zastanowić się nad prezentem, który posłuży dziewczynce w przyszłości. Wybór jest duży i tak naprawdę decyzja zależy od inwencji chrzestnych, dziadków czy dalszych krewnych. Praktyczny prezent na chrzest dla dziewczynki to między innymi: 

 • lokata bankowa lub polisa na życie utworzona na jej nazwisko, po 18 latach może się na niej uzbierać spora suma pieniędzy, idealna na start w dorosłe życie,
 • kuferek na skarby (do przechowywania bransoletki ze szpitala, pierwszej fotografii, rysunku),
 • wyszywany zestaw eleganckiej pościeli, kocyk, kołderka, narzuta,
 • bardzo elegancka sukienka wizytowa i buciki,
 • album, w którym będą zapisywane wydarzenia z życia dziecka,
 • lampa z projektorem.

 


Na chrzest dla dziewczynki polecamy także tradycyjne zabawki: lalki interaktywne, matę edukacyjną, fotelik do bujania, rowerek biegowy, huśtawkę czy konia na biegunach.
 

Oryginalny prezenty na chrzest dla dziewczynki

Prezent na chrzest o tematyce religijnej oraz typowe pamiątki chrztu z grawerunkami zwykle są wręczane przez rodziców chrzestnych. A jeśli wolisz wybrać użyteczny prezent dla dziewczynki na chrzciny? Rozważ taki podarunek, który nie będzie tylko pamiątką zalegającą w szafie. Możesz wybrać oryginalny prezent w postaci:

 • vouchera na sesję zdjęciową z dzieckiem u profesjonalnego fotografa,
 • miarki wzrostu z fotografią dziecka lub nadrukiem upamiętniającym datę chrztu,
 • zestawu do odcisku rączek lub stópek,
 • vouchera na lekcje pływania na basenie,
 • naklejek ściennych z bajkowymi postaciami i osobistą dedykacją dla dziecka.

 

Ile dać w kopercie na chrzest dla dziewczynki?

Zamiast prezentu (albo gdy prezent na chrzest jest drobny) można wręczyć rodzicom dziewczynki kopertę z pieniędzmi. Zwykle wypada dać ok. 300 zł, ale bywa, że suma dochodzi do 500 zł (wszystko zależy od zasobności portfela). Zwyczajowo uważa się, że gotówka nie powinna przekraczać kwoty, którą płaci się za tzw. talerzyk. Czyli powinna pokryć koszt jednego gościa podczas przyjęcia z okazji chrzcin.

Zobacz też:

chrzciny
AdobeStock
Święta i uroczystości
Chrzciny: organizacja chrzcin, zaproszenia, formalności, co jest potrzebne do chrzcin [KROK PO KROKU]
Aby zorganizować chrzciny, musisz załatwić formalności w kościele, zrobić listę gości, rozesłać zaproszenia, wybrać lokal, chrzestnych, strój dla maluszka. Pracy jest naprawdę sporo, dlatego powinnaś zabrać się do przygotowań chrzcin odpowiednio wcześnie. Podpowiadamy, o czym pamiętać organizując chrzciny dziecka.

Chrzciny dziecka to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Jeśli planujesz chrzciny w niedługim czasie, zrób listę zadań, o których musisz pamiętać. Przed uroczystością będziesz musiała załatwić kilka spraw, m.in. ustalić datę w kościele, poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół o zostanie rodzicami chrzestnymi twojego dziecka, wybrać menu na przyjęcie i ustalić kilka innych rzeczy. Podpowiadamy, o jakich ważnych kwestiach nie możesz zapomnieć, żeby nie stresować się później w dniu wydarzenia.  Jak zorganizować chrzciny? Oto istotne punkty w planowaniu i organizacji chrzcin dziecka: Chrzciny – kiedy powinna odbyć się uroczystość Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka Ustalanie terminu chrzcin w kościele Ubranko do chrztu dla dziecka Zaproszenia na chrzciny i wybór lokalu na przyjęcie z okazji chrztu Co będzie potrzebne do chrztu? 1. Chrzciny – kiedy powinna odbyć się uroczystość Najczęściej do chrztu niesie się dzieci w wieku 2-6 miesięcy, choć nie ma żadnego przepisu mówiącego o tym, do kiedy trzeba zorganizować chrzciny. Zwyczajowo robi się to bez zbędnej zwłoki, co wynika z dużej śmiertelności niemowląt w czasach naszych babć i prababć. Warto pamiętać, że nieochrzczone dziecko nie przystąpi do komunii świętej. Część rodziców chrzci kilkutygodniowe niemowlęta, inni czekają z chrzcinami, aż maluch skończy rok, choć i starszym dzieciom udzielany jest sakrament Chrztu Św. Możesz zatem w planowaniu chrzcin wziąć pod uwagę porę roku, aby nie trzeba było dziecka zbyt ciepło ubierać, a goście mogli bez problemu dojechać na czas. 2. Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka Każde dziecko powinno mieć ich dwoje. Rodziców chrzestnych zwykle wybiera się z najbliższej rodziny lub spośród bliskich znajomych. Ma to praktyczne uzasadnienie: kontakty z rodziną zawsze pozostaną, nawet jeśli będą nieco...

Ile dać na Chrzest?
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Niełatwo zdecydować, ile pieniędzy włożyć do koperty i dać w prezencie na chrzciny. Wiele zależy od tego, czy jesteś rodzicem chrzestnym, najbliższą rodziną czy tylko zwykłym gościem, znajomym rodziców dziecka.

Kiedy dostajesz zaproszenie na chrzciny w rodzinie lub do znajomych, zaczynasz się zastanawiać, ile pieniędzy przeznaczyć na prezent i czy wypada dać gotówkę. Goście najczęściej wybierają prezent na chrzciny w formie koperty z pieniędzmi, bo to praktyczne i wygodne. Zresztą chyba każdy z nas, bez udawania i zbędnej kokieterii, wolałby dostać gotówkę i przeznaczyć ją na najpotrzebniejsze rzeczy. Zwłaszcza że przy małym dziecku wydatków jest sporo. Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku, gdy wszystko podrożało: mniej czy więcej niż w poprzednich latach? Ile na chrzciny daje chrzestny, ile się daje od dziadków? Nie ma żadnego cennika, którego trzeba się sztywno trzymać. Jeśli ktoś może i chce podarować dużą kwotę (lub bardzo drogi prezent na chrzciny) – to jego wola. O ile nie wywoła tym zakłopotania u rodziców dziecka. Możliwe, że będą chcieli się później zrewanżować, ale nie będzie ich na to stać. Warto to mieć na uwadze i nie przesadzać z hojnością. W prezencie na chrzciny najczęściej daje się kopertę, do której wkłada się  ok. 300 zł . Zdarza się, że jest to kwota w  przedziale 300-500 zł (500 zł to również średnia kwota, jaką deklaruje najbliższa rodzina, gdy pada pytanie,  ile pieniędzy na komunię zamierza przeznaczyć dla dziecka). Zdarza się, że rodzice chrzestni, jeśli ich na to stać, dają więcej – nawet w przedziale 500-1000 zł . Należy jednak zachować zdrowy rozsądek.  W wypadku dużej gotówki, którą chcemy sprezentować dziecku, dobrym pomysłem jest lokata. Mogą ją założyć rodzice i prosić o wpłacanie na nią pieniędzy dla dziecka. Mogą ją też otworzyć rodzice chrzestni lub dziadkowie i wpłacić na lokatę swój pieniężny podarunek (warto to jednak uzgodnić z rodzicami malucha). Ile się daje na chrzciny jako gość? Pozostali goście – dalsza rodzina i...

chrzestna w ciąży
Fotolia
Święta i uroczystości
Czy chrzestna może być w ciąży? Najpopularniejsze zabobony dotyczące chrztu
Czy wiesz, kto nie może zostać rodzicem chrzestnym i co należy włożyć do becika chrzczonego dziecka? Poznaj przesądy dotyczące chrztu świętego. Tłumaczymy też, dlaczego chrzestna w ciąży to zły pomysł (według przesądów).

Przesądy, choć traktowane z przymrużeniem oka jako babcine zabobony, wciąż są obecne w naszym życiu. Wszyscy znamy przesądy związane z ciążą – że nie wolno nosić korali, że lepiej nie wpatrywać się w ogień, że ciężarna za nic w świecie nie powinna przechodzić pod sznurem z bielizną i absolutnie nie wolno jej jeść truskawek. Także wokół chrztu narosło wiele powtarzanych od pokoleń zaleceń i przestróg.   Zebraliśmy najpopularniejsze przesądy dotyczące chrztu. Sprawdziliśmy między innymi, dlaczego chrzestna nie może być w ciąży, kto pierwszy powinien wejść do domu ochrzczonego dziecka po powrocie z kościoła i po co wkłada się do dziecięcego becika monetę. Czy warto przestrzegać tych zabobonów? Sami oceńcie, czy brzmią wiarygodnie. Dlaczego chrzestna nie może być w ciąży? Bardzo popularny przesąd dotyczący chrztu głosi, że matka chrzestna nie może być w ciąży. Dlaczego chrzestna nie może spodziewać się dziecka?   Dlatego, że grozi to śmiercią lub chorobą jednego z dzieci – tego, które będzie chrzczone lub tego, które dopiero ma się urodzić (ewentualnie też na dziecko w łonie matki chrzestnej może przejść całe zło, które wyjdzie w wyniku pokropienia święconą wodą z chrzczonego dziecięcia). Nie wybiera się chrzestnych przed narodzeniem dziecka Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Ludowe mądrości głoszą, że nie należy ich wybierać jeszcze przed narodzinami dziecka , w przeciwnym razie dziecko przejmie większość ich wad.  Panna i kawaler mogą być chrzestnymi, ale pod pewnymi warunkami Jeśli matka chrzestna jest panną , może podawać do chrztu tylko chłopca i analogicznie – kawaler może być ojcem chrzestnym wyłącznie dziewczynki, w przeciwnym razie sami nie doczekają się własnego potomstwa. Małżonkowie nie mogą być chrzestnymi Zgodnie z przesądem nie wolno też...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj