Najpierw dobrze zaplanuj wyjazd na majówkę z dzieckiem – podróż z maluchem bywa niekiedy kłopotliwa. Nie martw się jednak na zapas, bo każdy problem można przecież rozwiązać.

Reklama

Kiedy najwcześniej można wyjechać z dzieckiem?

Pierwsze tygodnie życia to dla noworodka czas oswajania się ze światem, dlatego z podróżami i wizytami odczekaj co najmniej trzy tygodnie. Potem wszystko zależy od ciebie i tego, czy malec lubi jazdę autem.

  • W podróże trwające 8–10 godzin wybierzcie się dopiero, gdy dziecko skończy trzy miesiące.
  • Za granicę rozsądniej jest lecieć samolotem. Kilkumiesięczne niemowlę lepiej zniesie krótki lot niż 15-godzinną jazdę w foteliku samochodowym. Wyjeżdżając, zawsze pomyśl, co jest lepsze dla twojej pociechy.

Co jaki czas trzeba robić przerwy?

To zależy od wieku dziecka. Jeśli śpi, nie warto się zatrzymywać. Ale na karmienie trzeba zrobić postój – nie wolno podawać piersi czy butelki w czasie jazdy. Jeśli malec się zakrztusi, nie zdołasz mu pomóc.
Starsze niemowlę potrzebuje przerwy co dwie, trzy godziny, aby się poruszać. Jeśli raczkuje, rozłóż na trawie koc, gdy chodzi – pozwól mu podreptać.

Jak dziecko powinno podróżować

Dziecko podróżuje tylko w foteliku (i to aż do 12. roku życia i mające mniej niż 150 cm wzrostu), który jest dostosowany do wzrostu dziecka, i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kg (aż osiągną wzrost 105 cm) powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy – dzięki temu głowa i kark niemowlaka są bardziej chronione, niż gdyby jechało przodem do kierunku jazdy.

Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się.

Zobacz także

Uwaga! Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i dziecka trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze 7 kg podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50 km/h waży około pół tony!

Który model fotelika jest najlepszy?

Dla niemowlaka nieumiejącego jeszcze siedzieć wybierz model fotelika samochodowego, który można ustawić w pozycji leżącej. Kupując fotelik, który jedynie lekko odchyla się do tyłu, ryzykujesz, że śpiące dziecko będzie w nim zwisało na pasach zgięte w pół. Najbardziej funkcjonalny jest fotelik-nosidełko z plastikową bazą na stałe będącą w samochodzie (wpina się w nią fotelik, nie montując go za każdym razem) i praktycznym daszkiem. Fotelik dla noworodka musi mieć zaś wałeczek osłaniający główkę i wkładkę zmniejszającą głębokość fotelika.

Kupując fotelik, zwróć uwagę na kilka szczegółów.

  • mocowanie – są dwa sposoby: pasami bezpieczeństwa lub na podstawce na stałe zamontowanej w aucie. Ten drugi jest wygodniejszy.
  • regulację pochylenia oparcia oraz wysokości szelek – jeśli dziecko zaśnie, pochylisz oparcie, a szelki wydłużysz, gdy brzdąc urośnie.
  • zdejmowane pokrycie – gdy się zabrudzi, będziesz mogła je uprać.

ZOBACZ TEŻ: Sposoby na komary – jak sobie z nimi radzić?

[CMS_PAGE_BREAK]

W jaki sposób uatrakcyjnić dziecku podróż

Nie tylko zabawkami, bo one szybko go znudzą. Dlatego:

Podczas dłuższej podróży z dzieckiem najlepiej, by w samochodzie był jeszcze ktoś oprócz kierowcy. Może wtedy razem z malcem oglądać książeczki, zamienić pluszaki w aktorów i udawać, że mówią. Kiedy skończą ci się pomysły lub będziesz chciała chwilę odsapnąć, zamontuj na siedzeniu przed dzieckiem zabawkę, która na jakiś czas zajmie jego uwagę.

Jakie jedzenie wziąć na drogę

Przekąski powinny być łatwe do podania, pożywne, ale nie ciężkostrawne, i niebrudzące rąk. Najlepsze są więc malutkie kanapki. Nie wkładaj do nich warzyw czy sosów. Warzywa i owoce dobrze jest pokroić na małe kawałki i włożyć je osobno do plastikowego pojemnika. Raczej unikaj zabierania na drogę słodyczy – zdrowsze są wafle ryżowe lub chrupki kukurydziane. Spakuj także niegazowaną wodę mineralną w małych butelkach z ustnikiem: dobrze gasi pragnienie i nawet gdy się wyleje, nie zostawi plam.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Gdzie spędzić udaną majówkę z dzieckiem?

Reklama
Reklama
Reklama