Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
postanowienia wielkopostne
Rawpixel.com /Adobe Stock
Święta i uroczystości

Postanowienia wielkopostne – dla dorosłych, dzieci i młodzieży

Postanowienia wielkopostne czynili nasi dziadkowie i rodzice, a być może będą podejmować też dzieci. Wiele zależy od tego, czy w rodzinie kultywuje się tradycje chrześcijańskie i podejmuje trud przekazywania ich kolejnemu pokoleniu. Trudno dziś dociec, kiedy powstał zwyczaj podejmowania postanowień wielkopostnych. Choć są w naszej kulturze od dawna, idea, jaka im przyświeca, jest niezmienna: postanowienia wielkopostne mają czynić nas lepszymi ludźmi.

Postanowienia wielkopostne to rodzaj wyzwań, które ludzie w różnym wieku stawiają sami sobie, aby stać się lepszymi chrześcijanami. Najlepszym momentem na podjęcie postanowień wielkopostnych jest Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czyli przygotowań do obchodów śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Realizowanie postanowień wielkopostnych zwykle kończy się w pierwszy dzień Wielkanocy, czyli w Niedzielę Wielkanocną, ale nie oszukujmy się – wiele z nich warto byłoby rozciągnąć na cały rok.

Święconka - symbolika pokarmów w koszyczku wielkanocnym [WIDEO]

Jakie mogą być postanowienia wielkopostne?

Okazuje się, że bardzo różne, tak jak różni są ludzie. Chodzi tu zarówno o zwykłych wiernych, jak i księży. Niektórzy duchowni przekonują, że nawet drobne postanowienia wielkopostne są wartościowe, inni twierdzą, że aby miały znaczenie, muszą dokonywać w nas poważnych zmian. Wyznający taki pogląd księża dyskredytują tym samym popularne niegdyś postanowienia wielkopostne w postaci restrykcji dietetycznych. Według surowszych księży takie postanowienia sprawiają jedynie, że żywimy się zdrowiej, do czego przecież powinniśmy dążyć na co dzień. Poza tym – zdrowa dieta nie czyni nas lepszymi chrześcijanami.

Jakie zatem postanowienia wielkopostne podejmować? Zanim je wymyślimy, warto zastanowić się nad sobą, pomyśleć, co powinniśmy w sobie poprawić. Być może rezygnacja z jedzenia mięsa lub słodyczy na czas trwania Wielkiego Postu nie jest maksimum, na jakie wielu ludzi stać. Być może są ważniejsze elementy życia, cechy charakteru czy sposobu bycia, które wymagają pilniejszej poprawy niż dieta.

Dobrze jest być uczciwym ze sobą i przed podjęciem postanowień wielkopostnych przemyśleć:

  • jakie moje cechy mogą być przykre dla innych?
  • co mogę zrobić, by moi bliscy mieli ze mną lepiej?
  • komu z mojego otoczenia i w jaki sposób mogę pomóc?
  • jakie zmiany w moim życiu korzystnie wpłyną na innych?
  • podjęcie jakiego wyzwania będzie dla mnie prawdziwym treningiem charakteru?


Rachunek sumienia zrobiony? Czas sformułować postanowienia wielkopostne.

Postanowienia wielkopostne – przykłady dla dorosłych

W dzisiejszych czasach stają przed nami zupełnie inne wyzwania niż przed naszymi dziadkami. Inne są też nasze słabości bo i pokus w dzisiejszym świecie jest więcej. Dlatego współczesne postanowienia wielkopostne dorosłych mogą brzmieć następująco:

  • przestanę spędzać wieczory przy komputerze lub z nosem w telefonie
  • każdego dnia poświęcę 30 min dla najbliższych, w tym czasie nie będę się rozpraszać niczym innym
  • nie będę jeść słodyczy, bo moi bliscy boją się o moje zdrowie w związku z moją dużą nadwagą
  • dwa razy w tygodniu będę sprawdzać, czy mogę jakoś pomóc mocno starszej sąsiadce
  • przestanę wydawać pieniądze na rzeczy, które nie są absolutnie niezbędne
  • przestanę długo przesiadywać w pracy, aby spędzać więcej czasu z rodziną
  • nie będę pić alkoholu, bo po nim jestem przykry dla bliskich
  • odnowię znajomość, którą zaniedbałem, mimo że była wartościowa
  • wesprę organizację charytatywną
  • zaangażuję się w wolontariat na rzecz osób potrzebujących pomocy.

Postanowienia wielkopostne dla dzieci – przykłady

Dzieciom dobrze jest podpowiedzieć takie postanowienia wielkopostne, które będą miały szansę zrealizować i które będą dla nich choć niewielkim wyzwaniem. W końcu to okazja, by kształtować charakter dziecka.

O jednym warto pamiętać, aby wielkopostne postanowienia dla dzieci nie kręciły się wyłącznie wokół nich samych, ale otwierały je na innych.

Przykłady postanowień wielkopostnych dla dzieci:

  • zrezygnuję lub ograniczę jedzenie słodyczy do jednego dnia w tygodniu
  • ograniczę czas spędzany przed komputerem/ telefonem/ tabletem do godziny dziennie
  • codziennie pomogę w czymś mamie lub tacie
  • przynajmniej 2 razy w tygodniu pobawię się z młodszym rodzeństwem
  • codziennie będę dbać, żeby pies/ kot miał wodę w misce
  • codziennie rano będę słać łóżko
  • codziennie wieczorem odmówię pacierz.

Postanowienia wielkopostne dla młodzieży

Młodzież może już więcej od siebie wymagać, ale to trudny wiek, więc my, rodzice, nie wymagajmy pod tym względem od nastolatków zbyt wiele. Oni i tak mają trudniej niż my mieliśmy w ich wieku. Pozwólmy im samodzielnie dokonać wyboru wielkopostnego postanowienia i wspierajmy ich w dążeniu do celu.

Przykłady wielkopostnych postanowień dla młodzieży:

  • nie będę nikogo krytykować, także w internecie
  • codziennie przeznaczę nie więcej niż godzinę na social media/gry
  • przynajmniej raz w tygodniu postaram się spotkać twarzą w twarz ze znajomym lub przyjacielem
  • zastanowię się, czy w ostatnim roku sprawiłem komuś przykrość i za to przeproszę
  • codziennie zaproponuję mamie lub tacie swoją pomoc w domowych obowiązkach
  • nie dam się namówić na spróbowanie alkoholu, narkotyków
  • 2-3 razy w tygodniu przeczytam fragment z Biblii i go przemyślę
  • nie będę plotkować i przekazywać dalej niepochlebnych informacji o znajomych.
Tak naprawdę, niezależnie od wieku osoby, która podejmuje postanowienie wielkopostne, najważniejsze są intencje – ochota zmiany siebie na lepsze. Nawet jeśli nie uda się dotrzymać postanowienia, najważniejsze są starania podjęte, aby ich dotrzymać.

Zobacz też:

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Jak obliczyć, kiedy wypada Wielkanoc?
Święta wielkanocne, w odróżnieniu od świąt Bożego Narodzenia, nie zawsze wypadają w tym samym czasie. Tłumaczymy, co to znaczy, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i od czego zależy termin świąt wielkanocnych.

Wielkanoc, czyli rocznica zmartwychwstania Jezusa, jest świętem ruchomym. Oznacza to, że w różnych latach ma różne daty. Niekiedy jest to połowa marca, innym razem. np. koniec kwietnia. W 2023 roku Wielkanoc wypada 9 kwietnia. A co z kolejnymi latami? Sprawdź, jak obliczyć, kiedy wypada Wielkanoc. A także datę wypadającej tydzień wcześniej Niedzieli Palmowej . Od czego zależy termin świąt wielkanocnych? Różnice w datach obchodzenia świąt wielkanocnych wynikają z podanej w Biblii daty śmierci Jezusa. Był to piątek, trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień ten u nas jest obchodzony jako Wielki Piątek . W czasach Jezusa święto Paschy obchodziło się podczas „pierwszej wiosennej pełni Księżyca”. Jego termin zależał więc od tego, w jakiej fazie był księżyc w pierwszym dniu wiosny. Ruchoma data Wielkanocy wzięła się więc z przełożenia dat z żydowskiego kalendarza na kalendarz księżycowy. W IV w. n.e. podczas soboru nicejskiego zdecydowano, że Wielkanoc będzie obchodzona zawsze w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po nadejściu wiosny . Daty kościelnej pełni księżyca zostały wyznaczone podczas soboru nicejskiego i różnią się odrobinę od dat pełni astronomicznej. Jak ustala się datę świąt wielkanocnych? Wielkanoc jest obchodzona zawsze po pierwszej pełni księżyca (tzw. paschalnej pełni księżyca). Termin Wielkanocy może wypaść między 22 marca a 25 kwietnia. Obliczenie, kiedy święta wielkanocne wypadają w danym roku, wcale nie jest trudne. Sposób wyliczenia daty Wielkanocy opracował niemiecki matematyk Carl Friedrich Gauss. Do wyliczeń potrzebne są nam dwie liczby A i B, wyznaczone przez sobór nicejski. W latach 1900-2099 mają one stałe wartości: A = 24, B = 5 Aby obliczyć datę Wielkanocy, wykonaj następujące kroki:  1....

Okres wielkanocny: co to jest, ile trwa, symbole
Adobe Stock
Wychowanie
Okres wielkanocny – co to jest, ile trwa, symbole
Kiedy zaczyna się okres wielkanocny i kiedy kończy? Jakie uroczystości wyznaczają ramy okresu wielkanocnego w kościele katolickim? I co właściwie oznacza ten czas dla wiernych? Okazuje się, że dla katolików to nie tylko czas radości, ale i pewnych obowiązków.

Sprawdź, co warto wiedzieć o okresie wielkanocnym, o czasie jego trwania i symbolice. Dowiedz się, jakie święta w czasie okresu wielkanocnego są obchodzone w kościele katolickim.  Spis treści Okres wielkanocny – czym jest? Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny? Święta w okresie wielkanocnym  Okres wielkanocny – symbole, ciekawostki Okres wielkanocny: czym jest? Okres wielkanocny w kościele katolickim to czas między Wielkanocą a uroczystością Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki, Pięćdziesiątnica). Trwa 50 dni. Dla katolików oznacza on 50 dni wypełnionych radością związaną ze zmartwychwstaniem Jezusa. Z okresem wielkanocnym wiąże się również obowiązek przyjęcia komunii świętej, poprzedzony spowiedzią . Mówi o tym trzecie przykazanie kościelne: „Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym , przyjąć komunię świętą”. Dawniej w tymże przykazaniu zamiast określenia „okres wielkanocny” widniało „czasy wielkanocne”: „Przynajmniej raz w roku spowiadać się, a w czasach wielkanocnych  komunię świętą przyjmować”. Aktualnie przykazanie przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku stanowi oddzielne przykazanie, lecz wielu wiernych wciąż korzysta z sakramentu pokuty przed przyjęciem komunii właśnie w okresie wielkanocnym.  Od kiedy do kiedy trwa okres wielkanocny? Okres wielkanocny rozpoczyna się w Niedzielę Wielkanocną. W 2023 roku zacznie się on 9 kwietnia i potrwa do tzw. Pięćdziesiątnicy, czyli niedzieli Zesłania Ducha Świętego, które to święto wypada w niedzielę, 28 maja. W związku z tym, że Wielkanoc jest świętem ruchomym – Zielone Świątki również wypadają każdego roku innego dnia. Oba święta obchodzone są w niedzielę, dlatego Dzień Zesłania Ducha Świętego...

zajączek wielkanocny
AdobeStock
Święta i uroczystości
Zajączek wielkanocny – kiedy przychodzi, co symbolizuje?
Zajączek wielkanocny jest komercyjnym symbolem Wielkanocy, ale nie tylko. Choć ma pogański rodowód, na dobre rozgościł się między barankami i pisankami. Wyjaśniamy, kiedy zając przynosi prezenty i skąd wziął się zwyczaj obdarowywania słodyczami podczas świąt wielkanocnych. Sprawdzamy, w jaki sposób postać zająca zainspirowała twórców czekoladowych figurek i dlaczego niektórzy nazywają go królikiem wielkanocnym.

Zając wielkanocny tak mocno wrósł w pejzaż świąt Wielkiej Nocy, że stał się jednym z symboli wielkanocnych i dziś trudno wyobrazić sobie święta bez niego. Dla jednych zajączek jest tylko czekoladową figurką lub pretekstem, a czasem także przymusem do kupowania prezentów, dla innych – okazją do wspaniałej wielkanocnej zabawy, której urokowi ulegają nie tylko dzieci. Kiedy zajączek przynosi prezenty – w Wielki Czwartek czy Niedzielę? Utarło się, że wielkanocny zając przychodzi z prezentami w pierwszy dzień świąt wielkanocnych. Dzieci dostają prezenty w Wielką Niedzielę, z samego rana, przed śniadaniem. Tak jest w całej Polsce, z wyjątkiem południa kraju. W niektórych regionach Śląska zgodnie ze zwyczajem dzieci otrzymują prezenty od zajączka już w Wielki Czwartek – to ostatni dzień przed Wielkanocą, kiedy można jeszcze zjeść coś słodkiego. Najczęściej zajączek przychodzi z prezentami do domu, Niektóre dzieci odnajdują je pod poduszką (tak jak prezent od Mikołaja), inne wystawiają w Wielką Sobotę wieczorem własnoręcznie zrobione koszyczki, w które zając ma podrzucić prezent. W wielu rodzinach żywy jest zwyczaj ukrywania prezentów od zajączka w mieszkaniu lub – najlepiej – w ogrodzie, zgodnie ze starą tradycją. Dzieci wstają rano i ruszają na poszukiwania czekoladowych jajek lub innych słodyczy i drobiazgów. We Francji np. maluchy razem z rodzicami szukają jajek schowanych przez zająca w miejskich parkach. Zajączek wielkanocny z czekolady – kto to wymyślił? Czekoladowe zajączki wielkanocne pochodzą z Niemiec. Zaczęto je produkować w XIX w. i bardzo szybko stały się popularne w wielu krajach, także w Polsce. To za sprawą niemieckich sąsiadów dotarł do nas również zwyczaj nagradzania  grzecznych dzieci słodkimi prezentami od zajączka. Najpierw pojawił się na Śląsku i w Wielkopolsce –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz