Przesądy, choć traktowane z przymrużeniem oka jako babcine zabobony, wciąż są obecne w naszym życiu. Wszyscy znamy przesądy związane z ciążą – że nie wolno nosić korali, że lepiej nie wpatrywać się w ogień, że ciężarna za nic w świecie nie powinna przechodzić pod sznurem z bielizną i absolutnie nie wolno jej jeść truskawek. Także wokół chrztu narosło wiele powtarzanych od pokoleń zaleceń i przestróg.

Reklama

Zebraliśmy najpopularniejsze przesądy dotyczące chrztu. Sprawdziliśmy między innymi, dlaczego chrzestna nie może być w ciąży, kto pierwszy powinien wejść do domu ochrzczonego dziecka po powrocie z kościoła i po co wkłada się do dziecięcego becika monetę. Czy warto przestrzegać tych zabobonów? Sami oceńcie, czy brzmią wiarygodnie.

Dlaczego chrzestna nie może być w ciąży?

Bardzo popularny przesąd dotyczący chrztu głosi, że matka chrzestna nie może być w ciąży. Dlaczego chrzestna nie może spodziewać się dziecka? Dlatego, że grozi to śmiercią lub chorobą jednego z dzieci – tego, które będzie chrzczone lub tego, które dopiero ma się urodzić (ewentualnie też na dziecko w łonie matki chrzestnej może przejść całe zło, które wyjdzie w wyniku pokropienia święconą wodą z chrzczonego dziecięcia).

Nie wybiera się chrzestnych przed narodzeniem dziecka

Wybór rodziców chrzestnych to ważna decyzja. Ludowe mądrości głoszą, że nie należy ich wybierać jeszcze przed narodzinami dziecka, w przeciwnym razie dziecko przejmie większość ich wad.

Panna i kawaler mogą być chrzestnymi, ale pod pewnymi warunkami

Jeśli matka chrzestna jest panną, może podawać do chrztu tylko chłopca i analogicznie – kawaler może być ojcem chrzestnym wyłącznie dziewczynki, w przeciwnym razie sami nie doczekają się własnego potomstwa.

Zobacz także

Małżonkowie nie mogą być chrzestnymi

Zgodnie z przesądem nie wolno też wybierać na rodziców chrzestnych małżeństwa – grozi to bowiem nieszczęściem dla chrzczonego dziecka.

Łyżeczka w prezencie na chrzest

Kiedyś głód był realnym problemem, dlatego jedną z największych obaw było to, że dziecko go doświadczy. Nic więc dziwnego, że jeden z przesądów mówi, że jeśli dziecko otrzyma w prezencie na chrzest łyżeczkę, nigdy nie będzie głodne.

Matka chrzestna wchodzi pierwsza do domu chrześnicy

Jeśli przed chrztem dziewczynki do domu najpierw wejdzie matka chrzestna, dziewczynka będzie miała powodzenie u płci przeciwnej. I odwrotnie: chłopiec będzie cieszył się powodzeniem u dziewczyn, jeśli do domu przyjdzie najpierw ojciec chrzestny.

Za krzyżyk trzeba zapłacić

Popularnym zwyczajem jest ofiarowanie chrzczonemu dziecka krzyżyka lub medalika. Jeśli jednak wasze dziecko otrzyma w prezencie na chrzciny krzyżyk, pamiętajcie, żeby zapłacić za niego darczyńcy. Wystarczy 1 grosz. W przeciwnym razie wasze dziecko będzie dźwigać krzyż do końca życia.

Długopis i notes blisko dziecka

Jeden z przesądów mówi, że warto na uroczystość chrztu wziąć ze sobą długopis i notes i trzymać je blisko dziecka – dzięki temu będzie mądre i chętnie będzie się uczyć. Po chrzcie powinniśmy też położyć dziecko na stole – dzięki temu wyrośnie na gościnnego człowieka.

Moneta w beciku

Ubranie do chrztu powinno być odświętne, ale warto też, żeby było wygodne. Najmniejsze dzieci często podajemy do chrztu w becikach. I tu właśnie jest miejsce dla przesądów: jeśli włożymy do becika monetę, nasze dziecko będzie bogate, a jeśli schowamy w nim cukierka, będzie miało słodkie życie. Jeśli świeca zapalana od paschału zgaśnie, dziecko będzie miało krótkie życie.

Dziecko będzie leworęczne, jeśli podczas chrztu...

Kiedyś leworęczność była traktowana jako wada. Leworęczne dzieci zmuszano w szkołach do pisania prawą ręką, a rodzice i dziadkowie bardzo obawiali się tego, że ich dziecko może być leworęczne. Nic więc dziwnego, że część przesądów dotyczących chrztu związana właśnie była z widmem leworęczności.

I tak: dziecko będzie leworęczne, jeśli chrzestny zapali świecę lewą ręką. Jeśli zaczniemy ubierać dziecko do chrztu od lewej ręki – leworęczność gwarantowana. Jeśli matka wejdzie do kościoła lewą nogą – dziecko będzie w szkole pisać lewą ręką. Jeśli podczas ceremonii będzie trzymać dziecko na lewym boku – leworęczność go nie ominie.

Pierwszy spacer dopiero po chrzcie

Kiedyś wierzono, że dziecko może wyjść na pierwszy spacer dopiero po ochrzczeniu, dlatego też chrzczono dzieci bardzo wcześnie. Choć może się to wydawać dziwne, lektura forów internetowych pozwala wysunąć wniosek, że wiele młodych matek stosuje się do zaleceń wynikających z tych przesądów – tak na wszelki wypadek, żeby nie kusić losu...

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama