Reklama

Puste miejsce przy stole wigilijnym to jeden ze zwyczajów świątecznych. W dawnych czasach wierzono, że w tym wyjątkowym czasie na ziemi zjawiają się także dusze zmarłych i należy o nich nie tylko pamiętać, ale także odpowiednio je ugościć. Jeszcze w XIX wieku na polskich wsiach popularne było przekonanie, że w wigilię można ujrzeć dusze osób, które zmarły w danym roku. Należało tylko zajrzeć przez dziurkę od klucza do izby, w której trwa wigilijna wieczerza.

Reklama

Puste miejsce przy stole wigilijnym: dla kogo?

Tradycyjnie puste miejsce przy stole zostawia się dla niespodziewanego gościa. Może być to osoba, która pojawi się w naszym domu bez wcześniejszej zapowiedzi np. daleki krewny lub osoba będąca w trudnej sytuacji życiowej. Jednak zgodnie z ludowymi wierzeniami, tradycyjnie zostawia się puste miejsc przy stole dla wędrowca lub „przybysza z zaświatów”.

Puste miejsce przy stole wigilijnym: co oznacza?

Dodatkowe nakrycie na stole wigilijnym to nie tylko „pusta tradycja”, ale deklaracja wrażliwości społecznej, tolerancji, otwartości na drugiego człowieka. Oznacza, że jesteśmy gotowi przyjąć obcą osobę pod swój dach, ugościć ją i pomóc na miarę własnych możliwości. Święta Bożego Narodzenia to także czas miłości i przebaczania. Być może puste miejsce na stole czeka na kogoś, kto chciałby powrócić na łono rodziny?

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama