Na ilustracjach przedstawiających sanie Mikołaja widuje się zarówno 12 jak i mniej niż 9 reniferów. Nie zmienia to faktu, że znane są imiona 9 reniferów Mikołaja.

Reklama

Wiadomo też, że renifery Mikołaja należą do oddzielnego, ósmego podgatunku reniferów – Saintnicolas magicalus. Podgatunek ten nie istnieje w książkach od biologii, ale latające renifery chyba zasługują na własny podgatunek, prawda?

Spis treści:

Ile reniferów ciągnie sanie Mikołaja?

Czasami możemy napotkać informacje, że Mikołaja ma 12 reniferów. Ale najbardziej popularną wersją jest właśnie zaprzęg złożony z 9 reniferów. Co ciekawe – pierwszy raz renifer pojawił się w zaprzęgu Świętego Mikołaja dopiero w 1821 roku w wierszu dla dzieci nieznanego autora. W kolędzie Klemensa Moore'a z 1823 roku było już 8 reniferów. W 1939 roku Robert May napisał opowiadania, w których zaprzęg Świętego Mikołaja ciągnęło 9 reniferów. Tym dodanym, był renifer Rudolf.

Imiona reniferów Mikołaja

Imiona 8 reniferów pochodzą z tekstu kolędy Klemensa Moore'a. Imię 9 renifera dodał Robert May (chodzi oczywiście o słynnego Rudolfa czerwononosego). Każdy z reniferów ma swoje indywidualne cechy. Ale nie zawsze odpowiadają one imieniu, jakie zwierzę nosi.

Zobacz także

Renifery św. Mikołaja – imiona i cechy:

  1. Rudolf – ma czerwony nos pomagający mu w nawigacji,
  2. Kometek – za nim ciągnie się niebieska smuga światła,
  3. Tancerz – ma różowe baleriny na kopytkach,
  4. Fircyk – jest najodważniejszy w całym zaprzęgu, ma zęby podobne do bobra,
  5. Złośnik – jeden z dwóch pierwszych reniferów Mikołaja,
  6. Błyskawica – drugi z pierwszych reniferów Mikołaja,
  7. Profesorek – uwielbia nucić sobie coś pod nosem,
  8. Amorek – jest jak Kupidyn: gdzie się pojawi, tam rozkwita miłość,
  9. Pyszałek – najbardziej nieśmiały z całego zaprzęgu.

Imiona reniferów św. Mikołaja po angielsku

Poniżej podajemy angielskie wersje imion reniferów Świętego Mikołaja:

  • Rudolf – Rudolph,
  • Kometek – Comet,
  • Tancerz – Dancer,
  • Fircyk – Dasher,
  • Złośnik – Vixen,
  • Błyskawica – Blitzen lub Blixen albo Blixem,
  • Profesorek – Donner lub Dunder albo Donder,
  • Amorek – Cupid,
  • Pyszałek – Prancer.

Ciekawostka: Zastanawiasz się, jakiej płci są renifery Mikołaja? Jeśli byłyby one zwykłymi reniferami, wszystkie, poza Rudolfem, najprawdopodobniej powinny być płci żeńskiej. Skąd taki wniosek? Stąd, że renifery Mikołaja zawsze przedstawiane są z porożem, a zimą samce reniferów zawsze je zrzucają, zaś samice nadal mają je na głowie.

Co jedzą renifery Świętego Mikołaja?

Podobno uwielbiają siano, jabłka i marchewkę – można je zostawić przed domem lub pod choinką, aby spracowane zwierzaki mogły posilić się, gdy przywiozą dzieciom prezenty. Podobno w grudniu jedzą głównie marchewkę, która daje im moc latania i pokonywania wielkich dystansów w krótkim czasie.

W naturze renifery żywią się trawą i bylinami, mchem, porostami, a także niektórymi grzybami. Gdy gruba pokrywa śniegowa uniemożliwia im wydobywanie spod niej pokarmu, wędrują w poszukiwaniu drzew, aby obgryzać z nich porosty. W hodowlach renifery dokarmia się specjalnymi paszami. Tam, gdzie mieszka Mikołaj, lato trwa krótko, więc z pewnością Święty Mikołaj ma jej zapas.

Źródło:adfg.alaska.gov

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama