W tym kraju Dzień Dziecka jest dwa razy w roku. Polskie dzieci mogą tylko pozazdrościć
Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Wyjaśniamy, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, na które najmłodsi czekają z niecierpliwością. Dla wielu dzieci jest równie ważne jak urodziny czy Gwiazdka. To dzień pełen radości, zabawy i czasu z bliskimi. Choć w Polsce obchodzimy Dzień Dziecka 1 czerwca, w innych krajach wypada on w różnych terminach i wygląda zupełnie inaczej. Kiedy dokładnie świętujemy Dzień Dziecka w 2025 roku? Skąd wzięła się ta piękna tradycja?
Spis treści:
- Kiedy jest Dzień Dziecka 2025?
- Najrzadsze ciekawostki o Dniu Dziecka
- Dzień Dziecka ma już 71 lat
- Jak obchodzi się Dzień Dziecka?
Kiedy jest Dzień Dziecka 2025?
Dzień Dziecka 2025 zbliża się wielkimi krokami i wielu rodziców już myśli, jakie atrakcje zaplanować na ten dzień. W Polsce obchodzimy go tradycyjnie 1 czerwca i w tym roku mamy świetną wiadomość. Dzień Dziecka wypada w niedzielę, więc będziemy mogli spędzić więcej czasu z rodziną bez stresu, pośpiechu i bez konieczności brania urlopu.
Najrzadsze ciekawostki o Dniu Dziecka
Jednak w innych krajach to święto ma inne daty. Zgromadzenie Ogólne ONZ w swojej rezolucji uznało, że każde państwo może organizować obchody Dnia Dziecka w terminie, który uzna za właściwy.
Władze komunistyczne zgodziły się na nową datę
Dzień Dziecka w Polsce nie zawsze był obchodzony 1 czerwca. Od 1929 roku świętowano go 22 września. Tego dnia dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych, po mszach w szkołach odbywały się akademie, a następnie zabawy, w których trakcie rozdawano słodycze. Dopiero po zakończeniu II wojny światowej komunistyczne władze Polski i innych krajów bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca.
Tylko w 1 kraju Dzień Dziecka jest dwa razy w roku
Dzieci obchodzą swoje święto we wszystkich krajach na świecie. W niektórych państwach obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka powiązane są z innymi uroczystościami, więc przypadają w innym terminie niż w Polsce. Poznaj ciekawostki o Dniu Dziecka.
- W Ukrainie Dzień Dziecka obchodzony jest tak jak w Polsce, 1 czerwca. Co ciekawe, Dzień Dziecka w Ukrainie oficjalnie stał się świętem dopiero w 1998 roku, kiedy ówczesny prezydent Ukrainy podpisał specjalny dekret dotyczący opieki socjalnej nad dziećmi i ich mamami. W Ukrainie oraz innych krajach słowiańskich Dzień Dziecka obchodzony jest podobnie jak w Polsce — pociechy otrzymują życzenia i upominki.
- We Francji i we Włoszech Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia. W obu krajach dzieci otrzymują od rodziców symboliczne prezenty upamiętniające dary, które Jezus otrzymał od Trzech Króli.
- W Japonii Dzień Dziecka przypada 5 maja. Ale świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią z synami flagi w kształcie karpia (symbol siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Japońskie dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.
- W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia – dzieci tańczą, śpiewają i puszczają latawce, ubrane w narodowe stroje.
- W Niemczech Dzień Dziecka obchodzi się aż dwukrotnie: 20 września i 1 czerwca. A to dlatego, że dawniej w RFN dzień ten przypadał na 20 września, a w NRD 1 czerwca. Co prawda, po zjednoczeniu Niemiec oficjalne obchody Dnia Dziecka przypadają we wrześniu, jednak wiele rodzin obchodzi to święto także w czerwcu.
- W Wielkiej Brytanii i USA Dzień Dziecka jest świętem ruchomym. Na Wyspach święto przypada w drugą niedzielę maja, natomiast w Stanach Zjednoczonych w drugą niedzielę czerwca.
- W Paragwaju Dzień Dziecka obchodzony jest 16 sierpnia i ma szczególny, podniosły charakter, a beztroska zabawa przeplata się z zadumą. W tym dniu wspomina się krwawej bitwę pod Acosta Nu (1869), w której zginęła połowa mieszkańców Paragwaju, w tym 3500 dzieci.
Dzień Dziecka ma już 71 lat
Międzynarodowy Dzień Dziecka został oficjalnie ustanowiony przez ONZ 20 listopada 1954 roku, żeby zwrócić uwagę na prawa dzieci i wspierać ich rozwój. Ale pomysł na to święto jest dużo starszy. Już w 1924 roku Liga Narodów podkreśliła, że każde dziecko zasługuje na opiekę i dobre warunki do życia. Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony dopiero 30 lat później.
W Polsce mamy ciekawą tradycję – od 1994 roku w Dniu Dziecka młodzież zasiada w Sejmie, by rozmawiać o ważnych dla siebie sprawach. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.
Jak obchodzi się Dzień Dziecka?
Dzieci uwielbiają swoje święto. I trudno się dziwić – dostają tego dnia masę podarunków, nie tylko od rodziców, ale i dziadków, krewnych (zobacz nasze propozycje prezentów na Dzień Dziecka). Jednak przede wszystkim powinien być to dzień, w którym każde dziecko powinno mocno poczuć, jak bardzo jest kochane i ważne dla swoich rodziców. Jeżeli zastanawiasz się, jak ubrać to w słowa albo chciałabyś wyjątkowo przygotować wierszyk dla dziecka, możesz skorzystać z gotowych propozycji rymowanych życzeń. A może pokusisz się o nauczenie się i odśpiewanie w tym dniu piosenek na Dzień Dziecka?
Dzień Dziecka jest świętem... dzieci, dlatego powinniśmy dać im to, czego na co dzień najbardziej nam brakuje, czyli czas. Spędźmy ten dzień razem na fajnych zabawach na Dzień Dziecka, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możemy im podarować.
Materiał został zaktualizowany przez redakcję w 2025 roku.
Zobacz też: