Maluchy uwielbiają Dzień Dziecka i zabawy, ale atrakcje dla dzieci na Dzień Dziecka muszą być wyjątkowe. To dzień, kiedy każde dziecko jest absolutnym numerem 1 i znajduje się w centrum zainteresowania całej rodziny. To też moment, kiedy możemy, a wręcz musimy dać dziecku rzecz, której na co dzień najbardziej mu brakuje, czyli czas tylko dla niego – bardzo deficytowy towar we współczesnym świecie. Spędźcie więc razem Dzień Dziecka na fajnej zabawie, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możecie podarować swojemu dziecku.

Reklama

Zabawy dla dzieci na Dzień Dziecka: jakie atrakcje przygotować?

Podstawą udanego Dnia Dziecka jest, oprócz wymarzonego prezentu, czas poświęcony dziecku. Bez pośpiechu, ciągłego strofowania czy poprawiania malucha. Warto przygotować się do tego z wyprzedzeniem, tak aby to święto było naprawdę niezwykłe i niezapomniane. Z pewnością twój maluch będzie przeszczęśliwy, kiedy rankiem na śniadanie dostanie do łóżka swoje ukochane naleśniki z owocami i bitą śmietaną, a kiedy wyjdzie z pokoiku, zobaczy wasz dom udekorowany balonikami i serpentynami. Od razu poczuje wyjątkową atmosferę tego dnia. A to dopiero początek...

Pomysły na Dzień Dziecka na powietrzu

1. Piknik. Pierwszy czerwca to doskonała data na przedwakacyjny piknik. Jeżeli pogoda na to pozwala, najlepiej wybrać jakieś miejsce za miastem, np. na leśnej polanie lub łące (to idealne miejsce na zabawy ruchowe dla dzieci!). Spakuj:

 • kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków;
 • koc;
 • piłkę;
 • ulubioną zabawkę dziecka;
 • zapasowe dziecięce ubranko (w razie zmiany pogody).

Na pikniku baw się z malcem, rozmawiaj z nim, turlaj się po kocu, róbcie zapasy, grajcie w piłkę, śmiejcie się i wygłupiajcie. Maluch na pewno będzie zachwycony, a i ty sama poczujesz się jak dziecko.

2. Wyprawa do ZOO. Dzieci uwielbiają zwierzęta. Potrafią godzinami przypatrywać się zabawom małp, popisom fok czy życiu rodziny lwów. Wycieczka do zoo to gwarantowany strzał w dziesiątkę. Ale uważaj: tego dnia podobnego zdania będzie pewnie wielu rodziców, kolejki do kas zatem masz raczej zapewnione. Aby tego uniknąć, postaraj się kupić bilet przez internet.

Zobacz także

3. Festyn miejski. W twojej okolicy nie ma ogrodu zoologicznego? Poszukaj już teraz na stronach internetowych twojego miasta, jakie festyny czy inne atrakcje (np. seansy filmowe, wystawy, koncerty) są planowane z okazji Dnia Dziecka. Taka impreza to dla kilkulatka fajna sprawa. Można:

 • obejrzeć szczudlarzy;
 • zobaczyć pokazy tańca;
 • pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni;
 • dostać balonik;
 • zjeść lody i (zakazaną na co dzień) watę cukrową.

4. Żyjemy w namiocie. Dzieci uwielbiają spanie w namiocie, więc jeżeli macie ogród, nie zmarnujcie takiej okazji. Dla starszaków atrakcją będzie spanie w namiocie na materacach i w śpiworach oraz samodzielne przygotowywanie posiłków np. na turystycznej kuchence. Uwaga! To propozycja dla już trochę starszych dzieci.

5. Wsiąść do pociągu byle jakiego. Wstańcie rano i nie mówiąc co i jak, jedźcie samochodem lub pociągiem w nieznane. To będzie niesamowita niespodzianka, jeżeli jeszcze tego samego dnia wasze dzieci znajdą się nad morzem, w górach lub w starym zamczysku.

Pomysły na zabawy na Dzień Dziecka na niepogodę

A co robić, jeżeli pogoda nie dopisze? Musisz mieć plan B, a najlepiej także C i D... (dziecko będzie miało wówczas wybór). Kiedy za oknami brzydko, zimno i pada deszcz, zorganizuj Dzień Dziecka w domu. Zastanów się, co takiego lubi robić twój maluch, na co zwykle mu nie pozwalasz (bo bałagan, brak czasu itp.). Dzień Dziecka to taki wyjątkowy moment, że możesz tego dnia odpuścić pewne zasady i pozwolić na:

 • buszowanie w szafie i zakładanie twoich ciuchów i butów;
 • oddanie kuchni we władanie dzieci – upichćcie razem coś niespecjalnie zdrowego, ale za to uwielbianego przez maluchy, np. hamburgery;
 • malowanie twarzy twoimi kosmetykami.

A oto inne atrakcje dla dzieci na Dzień Dziecka:

 1. Wielki bal. Maluchy kochają przebieranki. Możecie zorganizować bal księżniczek, rycerzy, ulubionych bohaterów kreskówek lub przebierańców, na którym np. dorośli przebiorą się za dzieci, a dzieci za dorosłych.
 2. Domowa cukierenka. Własne wypieki wspólnie robione z dzieckiem, a zwłaszcza kolorowe muffinki, babeczki, bezy przystrojone w ozdoby w tęczowych kolorach mogą być spełnieniem marzeń nie jednego malucha.
 3. Teatrzyk domowy. Dzieci uwielbiają atmosferę przedstawień teatralnych. Przygotujcie kasę biletową, szatnię, widownię i scenę, na której np. z zaprzyjaźnionymi rodzicami odegracie sceny z jakiejś bajki. Oczywiście w kostiumach i z dekoracjami!
 4. Honorowe miejsce w restauracji czy kawiarnianym ogródku. W niepogodę możesz także wybrać się z dzieckiem do restauracji na uroczysty obiad lub do kawiarni na wspaniały kawałek tortu. Dzieci bardzo lubią bawić się w dorosłych, naśladować ich zwyczaje, gesty. Jeżeli zaprosisz malucha na takie uroczyste wyjście, pewnie poczuje się baaardzo duży. A gdy do tego kelner szarmancko zapyta młodego dżentelmena czy uroczą małą damę: „Czym mogę służyć?”, twój synek czy córka będą pękać z dumy.

Zabawy na Dzień Dziecka w przedszkolu

Jeśli ten wyjątkowy dzień dzieci będą świętować w większym dziecięcym gronie, np. w przedszkolu, można zorganizować konkurencje dla dzieci na Dzień Dziecka. Oczywiście każdy zawodnik musi tego dnia czuć, że wygrywa, więc niezależnie od zajętego miejsca w konkursie, każde dziecko musi zostać nagrodzone.

Najprościej zorganizować następujące konkurencje dla dzieci:

Jeśli grupa dzieci jest większa, najlepiej będzie jeśli każde dziecko wybierze sobie konkurencję, w której chce starować. Dzięki temu będzie miało szansę zaprezentować się od strony, którą uważa za swoją najmocniejszą. A jeśli któreś dziecko jako jedyne zgłosi się do konkursu? Nie ma problemu – o ile wykona zadanie, wygra!

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama