Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dorota Zawadzka, Superniania
Akpa
Święta i uroczystości

Wzór na święta według Superniani

Nie ma sensu przejmować się drobiazgami, np. krzywą choinką. Przed świętami trzeba nastawić się pozytywnie – radzi Dorota Zawadzka, Superniania*.

Dorota Zawadzka zna wiele sposobów na przywrócenie spokoju w domu. Nieważne, czy mieszka w nim nadpobudliwy smyk, mały złośnik czy niszczyciel mienia. Wytyka rodzicom błędy, pokazuje, że to, jakie są dzieci, zależy od zachowania dorosłych. Dlatego właśnie ją poprosiliśmy o przepis na udane święta. Bo choć to czas miłości i tolerancji, często zamiast nich pojawiają się nerwy i nieprzyjemności. Superniania radzi, jak wyprawić święta Bożego Narodzenia i nie zwariować (bo np. smyk nie chce zjeść pierogów czy założyć stroju kupionego na tę okazję)!

 

Pozwól sobie na luz

Nie traktuję wszystkiego śmiertelnie poważnie. Jeśli na obrusie zrobiła się plama, to stawiam na niej solniczkę. Nie ma 12 potraw? Cóż, za to mam choinkę, którą ozdobiłam z dziećmi. Po co się kłócić o to, że karp nie taki, a choinka za niska?

 

 

Zaplanuj święta

Bo ich atmosferę buduje się stopniowo, a nie dzień przed. Warto święta zaplanować i nie traktować ich jak obowiązek. Wybrać się z dziećmi po choinkę, przygotować razem ozdoby.

 

 

Włącz smyka do pracy

Dzieciom należy tłumaczyć, że Boże Narodzenie to czas wyjątkowy i że trzeba się do niego specjalnie przygotować. Wtedy poczują, że to, co robią, jest ważne. Dlatego zamiast przeganiać z kuchni, warto je do niej zaprosić. Dzieci mogą coś wymieszać, ozdobić, podać... Takie wspólne gotowanie zabierze więcej czasu, ale czy coś się stanie, jeśli zamiast sześciu ciast będą tylko pierniczki?

 

 

Zaproś Mikołaja...

Dopóki dziecko nie powie nam, byśmy przestali już udawać, że prezenty przynosi św. Mikołaj, to warto celebrować tradycję! Często dzieci, które zostały już przez rówieśników uświadomione, wciąż chcą uczestniczyć w tej zabawie. Moi synowie mieli po 8–10 lat, gdy przestali wierzyć w św. Mikołaja. Ale nadal dostawali prezenty od Świętego. Były inaczej zapakowane i znajdowało się w nich to, o co prosiło się w liście. Chłopcy wiedzieli też, że niektóre prezenty trzeba samemu zrobić. Na wszelki wypadek przygotowywali coś dla dziadków.

 

 

...i swoją rodzinę

Zgoda, że może to się skończyć katastrofą. Ale z drugiej strony, kiedy w domu jest dużo ludzi, to takie święta są dla dziecka najfajniejsze. Kiedy byłam mała, na Wigilię przyjeżdżało trzydzieści osób. Było super! Ciotki umawiały się, co która robi, dzięki czemu nikt się nie napracował. To wspomnienia, których nikt mi nie odbierze. Te rozmowy, pokazywanie prezentów, dzieci, które je rozdawały...

 

 

Schowaj urazy

Święta to także czas pojednania. Wokół świątecznego drzewka dzieją się „cuda”. Jeśli zaczniemy od siebie i nie będziemy nastawione na te złe chwile, jeśli pokażemy, jak bardzo nam zależy na cudownej rodzinnej atmosferze, to nasza teściowa (czy inna „trudna” dla nas osoba) zobaczy, że można inaczej. Poza tym robimy coś wspaniałego dla naszych dzieci… I tylko to się liczy!

 

 

Nie zmuszaj do jedzenia

Boże Narodzenie to także niezwykłe potrawy, których dzieci często nie chcą spróbować. Można im wtedy powiedzieć, że jedzenie jest inne, bo to niezwykła kolacja. Nadal nie chcą jeść? To lepiej dać im kanapkę, bo ważniejsze jest, by posiedziały ze wszystkimi przy stole, a nie czy zjedzą pierogi. A jak dzieci widzą, że dorośli jedzą coś z entuzjazmem, może w końcu same spróbują.

*Tekst powstał na podstawie wywiadu z Dorotą Zawadzką przeprowadzonego przez Olgę Woźniak do „Przekroju”

ZOBACZ TEŻ: 6 wigilijnych potraw, które przygotujesz w ostatniej chwili

 

  

 

Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!

Fotolia.pl
Święta i uroczystości
Ubieranie choinki i wspólne biesiadowanie ważniejsze od prezentów!
Z badań przeprowadzonych przez firmę Groupon wynika, że w tym roku najważniejsze dla Polaków jest spędzanie czasu z rodziną, wspólne ubieranie choinki i wigilijna kolacja. Podarunki znalazły się na ostatnim miejscu świątecznych priorytetów.

Świąteczna gonitwa i stres Przedświąteczna gorączka nie jest dla Polaków powodem do stresu. Tylko 30 proc. ankietowanych przyznało, że zaczyna się denerwować z tego powodu. 18,7 proc. z nich jako świąteczną zmorę wskazało korki i opóźnienia komunikacyjne. Na świecie najmniej zestresowani z powodu Bożego Narodzenia są Hiszpanie, tylko 15 proc. z nich deklaruje, że czuje jakiekolwiek podenerwowanie związane ze świętami. Natomiast najbardziej zestresowanym narodem są Belgowie – stres świąteczny odczuwa aż 60 proc. z nich. Czytaj: Święta bez stresu.   Hurra! Prezenty nie najważniejsze! Badania pokazały też, że wbrew pozorom święta dla Polaków nie mają charakteru komercyjnego – prezenty są na ostatnim miejscu pod względem świątecznych priorytetów. Jako najważniejsze wskazało je tylko 2,6 proc. badanych. Zdecydowanie ważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. – 77 proc. Polaków deklaruje, że najistotniejsze w świętach jest ich przeżywanie i bliskość z rodziną, czyli właśnie kolacja wigilijna czy wspólne ubieranie choinki . To przeżywanie i bycie razem jest dla nas na pierwszym miejscu. Oczywiście prezenty są w tle tego wszystkiego, one są ważnym elementem, ale nie najważniejszym – mówi Aniela Hejnowska, dyrektor zarządzający Groupon Polska.       500 zł wydamy na upominki pod choinkę 86 proc. badanych Polaków planuje kupić prezenty, średnio każdy z nas wręczy dziewięć podarunków. Na tegoroczne upominki świąteczne Polacy zamierzają wydać średnio 486,54 zł, co będzie stanowić 14 proc. budżetu domowego. Własnoręcznie zrobione prezenty planuje przygotować jedynie 0,3 proc. respondentów. Podobną kwotę na upominki zamierzają wydać Hiszpanie i Argentyńczycy. Najhojniejsi okazali się Brytyjczycy, którzy zamierzają wydać średnio 2 783 zł, czyli 19 proc. swojego budżetu...

boże narodzenie, święty mikołaj
Fotolia
Święta i uroczystości
Św. Mikołaj w wyobraźni dzieci
Bez Świętego Mikołaja życie byłoby smutne! Dlatego nie ma co spieszyć się z „uświadamianiem” dziecka. Lepiej łagodnie wprowadź malucha w tę cudowną, świąteczną magię.

Dziecko smacznie śpi, a ty owijasz w kolorowy papier zabawki i słodycze, które już niedługo znajdą się pod choinką. Niestety, cały ten trud i tak nie tobie zostanie przypisany. Wszystkie zasługi zbierze staruszek z siwą brodą, którego w dodatku nikt nigdy nie widział! A może skończyć już z tą konspiracją? Czy nie lepiej otwarcie powiedzieć dziecku, że Święty Mikołaj to postać historyczna? Czy kolorując rzeczywistość, nie sprawimy, że dziecko boleśnie się zawiedzie, gdy wreszcie odkryje prawdę? Nie zabieraj dziecku magii Twój kilkulatek wcale nie musi wiedzieć, że staruszek z białą brodą podrzucający prezenty pod choinkę to bajka wymyślona przez dorosłych. Przeciwnie, wiara w zdarzenia niezwykłe i tajemnicze to coś, czego przedszkolaki, a nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym bardzo potrzebują, bo: rozpala wyobraźnię, rozwija fantazję i kreatywność. uczy rozpoznawać swoje pragnienia i wyrażać je. Już samo pisanie listu do św. Mikołaja jest dla malucha ważnym doświadczeniem. ćwiczy trudną sztukę cierpliwości, czekając na przybycie magicznej postaci. czuje się kimś ważnym i wyjątkowym, co ma duże znaczenie dla poczucia własnej wartości dziecka, gdy zostaje obdarowany (choć nieraz malca korci, by narozrabiać, nie kaprysi przy stole i bez ociągania idzie spać, by zasłużyć na wymarzone podarki). Nie spiesz się z całą prawdą Któregoś dnia malec zacznie jednak powątpiewać w istnienie Świętego Mikołaja. Zaskoczy pytaniem np., jakim cudem Święty wchodzi do domu przez nikogo niezauważony czy sunie po chmurach saniami zaprzężonymi w renifery. Czy to oznacza, że w tym momencie należy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju? Niekoniecznie. Cztero-, sześciolatek często zadaje takie pytania wcale nie dlatego, że domyśla się prawdy. Interesują go po prostu różne szczegóły dotyczące magicznej postaci....

mikołaj kolorowanka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Mikołaj: kolorowanki do druku (28 obrazków)
Kolorowanki ze św. Mikołajem wprowadzą dziecko w świąteczny nastrój. Nie wiesz, czym zająć malucha? Wykorzystaj gotowe kolorowanki do druku. Pobierz szablony i daj maluchowi. Przy okazji możesz porozmawiać z nim o tej niezwykłej postaci. Przygotowaliśmy aż 28 obrazków do kolorowania z tym zimowym ulubieńcem dzieci.

Kolorowanki świąteczne z Mikołajem uprzyjemnią maluchowi oczekiwanie na Boże Narodzenie. Oprócz Świętego Mikołaja są też na nich choinki, renifery, prezenty i inne świąteczne gadżety. Oto wesoły zbiór 28 kolorowanek ze św. Mikołajem gotowy do druku. Wystarczy pobrać obrazek, puścić na drukarkę i dać dziecku, które z chęcią go pokoloruje.  Św. Mikołaj – kolorowanki Chyba każde dziecko zna sympatycznego staruszka w czerwonym stroju z długą białą brodą. Według legend Święty Mikołaj mieszka wraz z elfami w Laponii. Raz do roku rozwozi grzecznym dzieciom prezenty saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie ma malucha, który nie odliczałby dni do Gwiazdki! Oczekiwanie możesz umilić dziecku świątecznymi kolorowankami z Mikołajem.    Kolorowanki świąteczne – Mikołaj:  Święty Mikołaj biskup – kolorowanka Czapka Mikołaja – kolorowanka List do Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Sanie Mikołaja – kolorowanka z reniferem Worek Mikołaja – kolorowanka do wydrukowania Głowa Mikołaja – świąteczna kolorowanka Kolorowanka: twarz Mikołaja Mikołaj na saniach – zimowa kolorowanka Skarpeta Mikołaja – kolorowanka do druku Kolorowanka: Mikołaj z reniferami  Postać Mikołaja – kolorowanka Mikołaj – tradycyjna kolorowanka  Mikołaj z długą brodą – obrazek do pokolorowania Grzeczne dzieci – kolorowanka Mikołaj w śniegu – kolorowanka do druku Mikołaj w domu – kolorowanka Mikołaj z prezentami – pokoloruj obrazek Kolorowanka: Mikołaj na nartach  Święty Mikołaj z dzieckiem – kolorowanka do druku Mikołaj i góra prezentów – obrazek do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz