Reklama

Truskawki to królowe wiosny - pojawiają się, gdy tylko robi się słonecznie i ciepło. Są świeże, pachnące, soczyste. I takie zdrowe! Sezon na truskawki nie trwa długo, więc korzystajcie z nich póki czas.

Reklama

1. Truskawkę wyhodowano ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek

Jej polska nazwa pochodzi ponoć od słowa „trusk”, oznaczającego trzaskanie, które słychać przy odłamywaniu jej liści i owoców.

Zobacz też: Dieta truskawkowa

2. Truskawki są zdrowe

Zawierają więcej niż cytrusy witaminy C. Jak na owoce są bogate w żelazo, wapń, mangan i kobalt oraz witaminy z grupy B (w tym kwas foliowy). Poprawiają przemianę materii, działają lekko przeczyszczająco i moczopędnie, wspomagają pracę nerek. Poleca się je w niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Zobacz też: 7 pysznych owoców egzotycznych dla dziecka

3. Truskawki mogą silnie alergizować

Zdrowe dziecko może je jeść od 10. miesiąca, jeśli ma skłonność do alergii – w 2–3. roku życia. Po raz pierwszy podaj dziecku przetworzone truskawki – wysoka temperatura powoduje, że są mniej uczulające.

4. Najlepiej jeść truskawki na surowo

Wystarczy umyć truskawki pod bieżącą wodą, razem z szypułkami. Jeśli oderwiesz je wcześniej, owoce nasiąkną wodą, a ta wymyje z nich smak. Świetnie nadają się do deserów, ciast, galaretek, na owocową zupę, kompot.

Zobacz też: Przepis na truskawki w fartuszkach

5. Trzeba przechowywać truskawki w lodówce

Ale nie za długo. Myj truskawki dopiero przed jedzeniem – stracą najmniej cennych składników. Dbaj, by nie wyciekł z nich sok. Każdy nadpsuty owoc – nawet troszkę – trzeba wyrzucić.

6. Truskawkowe przetwory nie tracą aromatu i smaku surowych owoców.

Mrożone truskawki zachowują większość swoich wartości – mroź je w porcjach do jednorazowego zjedzenia. Rób z truskawek także konfitury, dżemy - świetnie nadają się na przetwory.

Zobacz też: Jak robić domowe przetwory?

Reklama

Konsultacja: Edyta Gulińska, specjalista w dziedzinie żywienia, pracuje w Fundacji Fit Kid, autorka książek kulinarnych i poradnika o żywieniu kobiet w ciąży „Jedz dla dwojga, nie za dwoje”

Reklama
Reklama
Reklama