
Wianki komunijne z żywych kwiatów są nie tylko świetnym urozmaiceniem stroju dziecka, lecz także – jeśli zrobi się je własnoręcznie – stanowią o wiele mniejszy wydatek. Pierwsza komunia święta jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Przygotowania trwają nieraz kilka miesięcy, pomyślcie więc wcześniej także o fryzurze. Wianuszek do komunii z prawdziwych kwiatów będzie wyglądał dziewczęco i świeżo. Poniżej galeria z wiankami.
Wianki komunijne z żywych kwiatów: jakie kwiaty wybrać?
Jeśli chcesz własnoręcznie wykonać wianek z żywych kwiatów, musisz wiedzieć, które rośliny nie zwiędną zbyt szybko. Na wianki najczęściej wybierane są róże, konwalie, stokrotki, chabry lub margaretki. Dobrze, aby wianek z żywych kwiatów był wykonany dzień wcześniej lub tego samego dnia, wówczas nie będzie trzeba się martwić o jego świeżość.
Jaki kolor żywych kwiatów do wianka komunijnego?
Ważny jest też kolor kwiatów do wianka komunijnego. Pamiętaj, aby kolorystyka komunijnych wianków była stonowana, możesz ewentualnie dodać drobne elementy w mocniejszym kolorze. Z uwagi na charakter święta zwykle wybiera się kwiaty w kolorze bieli, beżu, pudrowego różu czy zgaszonych pasteli. Komunia święta jest dniem, w którym dziewczynki powinny wyglądać stosownie do swojego wieku. Fryzura komunijna z wiankiem z pewnością subtelnie podkreśli ich urodę.
Jakie fryzury pasują do wianka z żywych kwiatów?
Aby wianek utrzymał się na głowie dziecka jak najdłużej, warto wiedzieć, jakie fryzury mu w tym pomogą. Bardzo dobrym rozwiązaniem są dobierane warkocze, kłosy, delikatne loki czy fale. Ważne, aby nie decydować się na wymyślne koki, ponieważ w połączeniu z kwiatami mogą dać karykaturalny efekt. Pamiętaj, że im prostsza fryzura, tym lepiej będzie prezentowała się z wiankiem.
Gdzie kupić wianek z żywych kwiatów na komunię?
Nie każdy rodzic znajdzie czas na samodzielne przygotowanie wianka z prawdziwych kwiatów na komunię. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u florystki lub florysty, która skomponuje wianek na indywidualne zamówienie. Specjalista nie tylko pomoże wybrać ci kwiaty, lecz także właściwie dobierze rozmiar wianka. Koszt takiej usługi jest uzależniony od kwiaciarni, w której robimy zamówienie. Ceny zwykle wahają się od 20 do 100 zł.
Alternatywy dla komunijnych wianków z żywych kwiatów
Dobrym zamiennikiem dla wianka z żywych kwiatów może okazać się także udekorowana kwiatami opaska, atłasowa wstążka, ręcznie haftowana kokarda, ozdobna gumka czy dekoracyjna spinka. Każda z tych ozdób może pięknie komponować się z fryzurą dziecka. Pamiętaj jednak, aby w swoim wyborze zachować umiar, tak by nie wprawiać w zakłopotanie zarówno swojej pociechy, jak i otoczenia.
Zobacz też:

Ile trwa komunia – odpowiedź na to pytanie chcą znać i rodzice, i chrzestni, a także goście obecni na przyjęciu. Można mniej więcej przewidzieć, ile potrwa komunia w kościele. Ale czy są zasady określające, ile powinna trwać komunia w restauracji? Wyjaśniamy, na jak długi czas zaplanować przyjęcie komunijne i czy równie długo trwa rocznica komunijna. Ile trwa komunia w kościele? Komunia w kościele to szczególna uroczystość, dlatego msza komunijna trwa dłużej niż zwykła, czyli zdecydowanie więcej niż godzinę. Czas trwania komunii w kościele zależy od: liczby dzieci, które przystępują do komunii świętej, formuły przemówień i podziękowań, które wygłasza się w trakcie mszy. Przyjmuje się, że komunia w kościele trwa ok. półtorej godziny i nie dłużej niż dwie godziny. Ciekawostka: w niektórych parafiach praktykuje się zwyczaj rozdzielania mszy komunijnej na dwie części. Pierwsza msza komunijna odbywa się rano lub w godzinach przedpołudniowych, a druga dopiero po południu. Niektórzy sądzą, że w ten sposób księża próbują zniechęcić gości komunijnych do... nadużywania alkoholu w trakcie przyjęcia. Ile trwa komunia w restauracji? Przyjęcie komunijne to tradycyjnie uroczysty obiad z tortem i kawą, który często odbywa się w restauracji. Rodzice z dzieckiem, rodzicami chrzestnymi oraz gośćmi udają się na miejsce bezpośrednio po mszy komunijnej. Jeśli więc komunia w restauracji rozpoczyna się ok. godziny 13, powinna potrwać co najmniej 3-4 godziny – do ok. 17. Czasem rodzice dziecka decydują się na przedłużenie przyjęcia komunijnego i podanie gościom kolejnego ciepłego posiłku po deserze. Taka komunijna kolacja może zatem trwać do godziny 18, a nawet 20. Wiele zależy od gościnności gospodarzy oraz atmosfery panującej na przyjęciu. Ważne: komunia w domu to zwykle bardziej kameralne przyjęcie, które rządzi się...


Komunia święta to ważne i emocjonujące wydarzenie nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Aby zminimalizować stres i zamieszanie związane z uroczystością, niektórzy rodzice decydują się na organizację komunii w lokalu. Jednak takie rozwiązanie ma kilka minusów, między innymi to: koszt, ograniczony wpływ na wybór menu i dekoracji, nierzadko odległa lokalizacja oraz określony czas trwania rodzinnego spotkania. Dlatego też coraz częściej rodzice świadomie decydują się na zorganizowanie tradycyjnej uroczystości komunijnej w domu. Spis treści: Jak przygotować komunię w domu? Ile kosztuje komunia w domu? Przykładowe menu komunijne (idealne także na inne przyjęcia urządzane w domu) Jakie wybrać dekoracje na komunię w domu? Jakie zapewnić atrakcje dla dzieci na komunię w domu? Jak przygotować komunię w domu? Samodzielnie przygotowanie przyjęcia komunijnego to duże przedsięwzięcie, dlatego nie powinno się zostawiać organizacji na ostatnią chwilę. Im wcześniej rozpoczną się przygotowania, tym lepiej. Jak zalecają organizatorzy eventów: przygotowania należy rozpocząć nie później niż dwa miesiące przed planowaną uroczystością. Dlaczego? Dobrym zwyczajem jest wysyłanie lub osobiste wręczanie zaproszeń najpóźniej na miesiąc przed uroczystością, aby goście mogli się przygotować, także finansowo. Dla niech to też duże wydarzenie! Poza tym wcześniejsze rozplanowanie zadań nie tylko ułatwi organizację, ale też zmniejszy stres w tym ważnym dniu. Jednak, zanim zaczniesz planować uroczystość, zastanów się, jakim budżetem dysponujesz. W ten sposób będziesz miała pełną kontrolę nad wydatkami i unikniesz poczucia, że zbyt dużo wydajesz. Jeśli jest już ustalony budżet: Zastanów się wspólnie z dzieckiem, z kim chcecie spędzić ten ważny dzień i ustalcie listę gości. To zaoszczędzi ewentualnych...