Reklama

Zabawy na Dzień Kobiet mogą przybrać formę konkursów, quizów czy zagadek, ale można także zorganizować oglądanie bajek o szczególnym przesłaniu (której bohaterkami są np. Pocahontas, Vaiana czy Mulan). Kobiety i dziewczęta mogą być tego dnia bohaterkami wyjątkowych kalamburów... A każdy może wykazać się wiedzą na temat dziewczynek z grupy (klasy) czy też wygrać konkurs na najlepszy portret koleżanki.

Reklama

Spis treści:

Zabawy dla dzieci na Dzień Kobiet

Fajne zabawy na Dzień Kobiet dla młodszych dzieci mogą obejmować wyliczanki takie, jak np. wymień:

  • 5 rzeczy, które twoja mama lub babcia zawsze mają w torebce,
  • 10 dyscyplin sportowych, w których są zawodowe rozgrywki kobiet,
  • zawody, w których kobiety radzą sobie równie dobrze, jak mężczyźni.

Możliwości jest bardzo wiele.

Przyjemnym sposobem na świętowanie będzie także wspólne tworzenie własnoręcznych laurek na Dzień Kobiet bądź bukietów, którymi później dzieciaki mogą obdarować wybrane kobiety. Już z pomocą krepiny, kolorowych papierów, nożyczek i kleju uda się stworzyć przepiękne prace.

Oczywiście w celebracji 8 marca można także uwzględnić tradycyjne zabawy, które przedszkolaki i kilkulatki uwielbiają: ciuciubabkę, chowanego bądź berka. Chodzi o to, aby podkreślić, że warto świętować Dzień Kobiet, który może być chwilą radości i odprężenia – w szczególności dla mam, babć czy cioć. Warto więc zaproponować dzieciom, aby przeniosły świętowanie do domu i zaoferowały mamom wspólne gry, zabawy, a także wyręczanie w domowych obowiązkach takich jak podlanie kwiatków czy zamiatanie.

Fajne zabawy na Dzień Kobiet – kalambury

Ciekawym pomysłem zabawy na Dzień Kobiet mogą być lubiane przez dzieci kalambury. Ale tym razem, niech maluchy mają zadanie przedstawiać wyłącznie postacie kobiece, znane z bajek, filmów, historii i życia.

Zabawę może poprzedzać rozmowa o ulubionych kobiecych bohaterkach dzieci. Mogą to być:

  • księżniczki Disneya, takie jak Anna czy Elza z Krainy Lodu, jak i Pocahontas czy Vaiana,
  • bohaterki książek dla dzieci,
  • autorki książek dla dzieci,
  • kobiety ze świata nauki (np. Maria Curie-Skłodowska),
  • kobiety znane z mediów (piosenkarki, aktorki, działaczki społeczne itp.).

Hasła (imiona i nazwiska bohaterek) możemy przygotować sami lub pozostawić to wyborowi dzieci.

Konkursy na Dzień Kobiet

8 marca to świetna okazja do zapoznania dzieci nie tylko z historią Dnia Kobiet, ale także do zorganizowania lekcji np. o osiągnięciach sławnych kobiet w przeróżnych dziedzinach: od literatury aż po naukę. Quiz tego typu to jednak propozycja dla nieco starszych dzieci, np. w pierwszych klasach szkół podstawowych. Taką zabawę możesz także zorganizować dla dorosłych!

Po złożeniu życzeń na Dzień Kobiet rozpocznijcie quiz, w którym wszyscy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat tego święta. Jakie pytania warto zadać?

Od jak dawna kobiety w Polsce mogą brać udział w wyborach?
a) od 15 lat
b) od 105 lat (łatwo zapamiętać, że kobiety uzyskały prawa wyborcze w tym samym roku, w którym Polska odzyskała niepodległość)
c) od 505 lat

Jak nazywała się legendarna egipska królowa słynąca ze swojej niezwykłej urody?
a) Kleopatra
b) Koralina
c) Katarzyna

Ile Polek otrzymało dotąd nagrodę Nobla?
a) 1
b) 4
c) 3

Jak nazywała się najsłynniejsza szwedzka autorka książek dla dzieci („Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”)?
a) Tove Jansson
b) Astrid Lindgren
c) Maria Konopnicka

Wiele historii wyjątkowych kobiet można znaleźć w książkach np. „Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek” lub „Damach, Dziewuchach, Dziewczynach”. Posłużą jako świetna inspiracja do tworzenia quizów i zgadywanek!

Inne konkursy, które można zorganizować w formie zabawy dla dzieci na Dzień Kobiet to:

  • quiz na temat wiedzy o koleżankach z grupy (pytania dotyczyć mogą ulubionych kolorów, zwierzaków, pór roku, piosenek, potraw),
  • kto wymieni najwięcej słynnych kobiet,
  • kto zna najwięcej wierszyków na Dzień Kobiet,
  • test wiedzy z zasad savoir vivere (pytania mogą dotyczyć: przepuszczania w drzwiach, zdejmowania czapki w pomieszczeniach, dotyczącego tylko chłopców i mężczyzn, ustępowania miejsca w autobusie, np. kobietom w ciąży, itd.),
  • wybory najmilszej dziewczynki w grupie (klasie),
  • czyje to marzenie – dziewczynki rysują na kartkach swoje marzenia, a następnie wszyscy zgadują, kto jest autorką poszczególnych prac.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama