Dzień Kobiet historia
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Międzynarodowy Dzień Kobiet: historia, geneza, obchody w Polsce i na świecie

Obchodzone 8 marca święto znane jest niemal na całym świecie. Historia Dnia Kobiet sięga początków XX wieku – chociaż niektórzy historycy uważają, że może mieć jeszcze wcześniejszą genezę. Opowiedz dziecku, skąd się wziął Dzień Kobiet, jak się go obchodzi w Polsce i na świecie, i że wbrew pozorom wcale nie jest to komunistyczne święto!

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Historia święta jest nieco zapomniana. Narosło też wokół niego mitów. Chociaż Dzień Kobiet był częstym elementem propagandy i kronik filmowych z okresu PRLu – jego geneza sięga znacznie dalej. Tłumacząc dziecku, skąd się wzięło to święto, warto zwracać uwagę, że jego pochodzenie związane jest z ruchami feministycznymi i emancypacją z początków XX wieku.

Spis treści:

Czy obchodzisz Dzień Kobiet? [SONDA ULICZNA]

Dzień Kobiet – historia

Historia powstania Dnia Kobiet ma związek z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia datowane na 28 lutego 1909. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet, odbywały się strajki pracownic branży włókienniczej. 

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później – 8 marca 1910 roku. Po raz pierwszy faktycznie świętowano i prowadzono obchody w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Na przestrzeni kolejnych lat manifestacje, w których opowiadano się za prawami kobiet, łączono także z protestami antywojennymi.

Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2022 roku obchodzimy więc 111. Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień kobiet – tradycja

Warto pamiętać o tym, że tradycja obchodzenia Dnia Kobiet powstała na gruncie walki o równouprawnienie kobiet – równe traktowanie bez względu na płeć. Dlatego wręczanie prezentów z okazji Dnia Kobiet, kojarzonych z tradycyjnie wykonywanymi przez kobiety obowiązkami, nie jest mile widziane. Z tego względu lepiej nie obdarowywać pań np. akcesoriami kuchennymi.

Tradycyjnie w Dniu Kobiet wręczano paniom kwiaty. Za czasów PRL-u najpopularniejszymi kwiatami były goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło czy ręcznik zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych, a obchodzenie Dnia Kobiet było w zakładach pracy obowiązkowe.

Aby z klasą uhonorować kobiety w dniu ich święta najważniejsze jest, aby nie robić tego z przymusu, a wręczanie upominków nie było nacechowane sztucznością, przymusem czy śmiesznością. Obecnie najpopularniejszym upominkiem w dalszym ciągu są kwiaty, a nawet właśnie goździki, ale też róże i tulipany. Popularne są także drobne słodycze. 

Dzień kobiet na świecie

Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest w ok. 30 krajach. Nie w każdym z nich obchody przypadają na 8 marca. W niektórych krajach świętuje się dłużej niż jeden dzień. W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca jest Dniem Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawisają plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. Natomiast 8 marca we Włoszech panie otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej, ale co ciekawe kobiety sobie nawzajem też dają sobie nawzajem kwiaty w prezencie. Z kolei w Wietnamie dwa dni kojarzone są ze świętem kobiet: 8 marca oraz 20 października.

W Portugalii i Rumunii kobiety świętują Dzień Kobiet we własnym gronie, organizując sobie „babskie spotkania”. W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet jest dniem, w którym odbywają się wykłady i prelekcje związane z emancypacja kobiet oraz ich historycznymi osiągnięciami.

W niektórych częściach świata świętuje się w mniej typowy sposób. W prowincji Guangdong w Chinach, mężczyźni organizują wycieczki górskie... w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta.

W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet. Panie walczą o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o sobie i swoim ciele.

W Iranie obchodzenie Dnia Kobiet jest zabronione. Ma to związek w rewolucją kulturową, a właściwie z jej cofnięciem, które dokonało się w 1979 roku. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju są ponownie coraz bardziej ograniczane.

Dzień kobiet w Polsce

Dzień Kobiet w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, choć takim przywilejem cieszą się kobiety na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Polki są w miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki – słodycze, kosmetyki.

Nieco inaczej Dzień Kobiet obchodzony jest w polskich rodzinach. Mamy, babcie, córki i wnuczki w tym dniu dostają od mężczyzn najczęściej kwiaty, ale bywa, że obdarowywane są innymi upominkami zamiast kwiatów. Najpopularniejszymi prezentami na Dzień Kobiet jest: biżuteria, perfumy, voucher do SPA, ale równie dobrze można ukochanym kobietom sprezentować coś innego, np. coś związanego z ich pasjami: farby do malowania, sportowy zegarek, zestaw narzędzi ogrodniczych, bilety do teatru itp.

W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty swoim koleżankom, a także nauczycielkom. To miła tradycja, o której warto opowiedzieć dzieciom. Można także urozmaicić ten dzień o własnoręczne laurki lub zorganizować zabawy na Dzień Kobiet.

Zobacz też:

Aktualności
Czy obchodzisz Dzień Kobiet? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy obchodzą Dzień Kobiet. W tym roku 8 marca przypada w czwartek. Wszystkim kobietom małym i dużym życzymy z tej okazji uśmiechu, radości, poczucia się wyjątkowymi. I żeby nigdy nie traciły wiary w siebie!

Czy obchodzenie takiego święta ma w ogóle sens? Czy to kobiet nie dyskryminuje? W końcu jesteśmy nimi 365 dni w roku, więc może ta szczególna uwaga, jaką otrzymujemy 8 marca jest śmieszna i obraźliwa dla nas? Chyba to zbędne dylematy. Sonda mamotoja.pl pokazuje, że bardzo lubimy to święto! No może z drobnymi wyjątkami. Obchodzisz Dzień Kobiet? Oczywiście, że tak! "Jak najbardziej obchodzę Dzień Kobiet, ale to wszystko zależy od moich mężczyzn, mam nadzieję, że będą pamiętać" – śmieje się młoda mama trójki dzieci. "Specjalnie nie obchodzę, zawsze się to wplata w rytm dnia, ktoś bliski sobie przypomni, otrzymam drobny upominek lub kwiatek" – mówi inna mama. "Bardzo lubię , nareszcie coś dla kobiet"- stwierdza starsza pani. "Nie powinnam obchodzić Dnia Kobiet, powinien to zrobić mój mężczyzna, to on powinien uczcić ten dzień wobec mnie" – uważa młoda kobieta, spodziewająca się pierwszego dziecka. "Co roku staram się obchodzić Dzień Kobiet - dla ważnych kobiet w moim życiu zawsze mam jakieś upominki, kwiaty" - mówi młody mężczyzna."Fajnie, jak na co dzień kupuje się kwiaty, ale można uczcić wyjątkowo, jeden dzień więcej, dla przypomnienia" - dodaje inny mężczyzna. "Absolutnie obchodzę" - zdradza kolejny pan. Jak mówi, pracuje w bardzo sfeminizowanym towarzystwie, wokół niego są same kobiety. Przygotuje kwiaty dla bliskich osób oraz słodkości dla koleżanek z pracy. Zdarzyły się pojedyncze słowa krytyki. "To święto dyskryminuje kobiety i w jakiś sposób je stygmatyzuje" - uważa mężczyzna. "To taki przeciętny dzień, w którym dostaje się jakiegoś badylaka" - ocenia przyszła, młoda mama. "Nie obchodzę tego dnia jako święto, bo ja mam codziennie dzień kobiet" - śmieje się starszy pan."Muszę obchodzić Dzień Kobiet -...

cytaty na dzień kobiet
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Cytaty na Dzień Kobiet: 30 najpiękniejszych sentencji o kobietach
Cytaty na Dzień Kobiet mogą być atrakcyjnym dodatkiem do życzeń i prezentów. Z okazji 8 marca prezentujemy najciekawsze sentencje o kobietach - do wysłania, napisania, przeczytania.

Cytaty na Dzień Kobiet są idealne, by wpisać je na kartce lub wysłać SMS-em wraz z życzeniami. Proponowane przez nas sentencje na 8 marca są krótkie, więc doskonale sprawdzą się też jako treść liściku przyczepionego do bukietu kwiatów.  Cytaty na Dzień Kobiet Niezwykłą złożoność kobiecej natury fenomenalnie opisała Wisława Szymborska w wierszu „Portret kobiecy”: „Naiwna, ale najlepiej doradzi. Słaba, ale udźwignie. Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała”. O kobietach można napisać naprawdę wiele, nie dziwi więc, że zbiór sentencji o nich jest tak liczny. Najciekawsze z nich znajdziesz poniżej. Zobacz też:  laurki na Dzień Kobiet Cytaty o kobietach na 8 marca: Sentencje na Dzień Kobiet mogą być poważne, ale też przewrotne i z przymrużeniem oka. Wybierz ten cytat, który najlepiej pasuje do kobiety, której chcesz go zadecydować. Zebraliśmy 30 różnych cytatów o kobietach - 8 marca możesz je dołączyć do życzeń dla pań , które są dla ciebie ważne.   Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta. (Napoleon Bonaparte) Żeby mieć powodzenie w życiu, kobieta winna być na tyle wykształcona, żeby przyciągnąć głupich mężczyzn i na tyle wulgarna, by kusić inteligentnych. (Jeanne Moreau) Kobieta patrzy na jednego mężczyznę, rozmawia z drugim, a myśli o trzecim. (George Bernard Shaw) Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta. (Mahomet) Gdzie kilka kobiet weźmie się za sprawę jednej, tam żaden mężczyzna pochlebiać sobie nie może, aby im mógł stawić czoło. (Józef Ignacy Kraszewski) Jednym z wizerunków Boga jest właśnie oblicze kobiety. (Paulo Coelho) Jeśli kobieta czegoś chce, Bóg tak chce. (Romain Gary) Każda kobieta to fortepian – tylko trzeba umieć grać. (Gabriela Zapolska) Kiedy kobieta...

dzień kobiet kolorowanki
Adobe Stock
Aktualności
Dzień Kobiet – kolorowanki na 8 marca [10 OBRAZKÓW DO DRUKU]
Kolorowanki na Dzień Kobiet podzieliliśmy na dwa rodzaje – te, które mogą stać się upominkiem oraz takie, które można dać 8 marca dziewczynkom, aby tego dnia pokolorowały obrazki sprawiające im przyjemność. Zobacz 10 rysunków do kolorowania o różnym stopniu trudności, a więc dla mniejszych i większych albo sprawniejszych rączek.

Przygotowaliśmy 10 kolorowanek na Dzień Kobiet. Obrazki do kolorowania mają różny stopień trudności. Z najłatwiejszą kolorowanką poradzi sobie nawet trzylatek, który później z radością wręczy rysunek ukochanej mamie, babci, siostrze albo ulubionej koleżance. A może tym razem w ramach prezentu na Dzień Kobiet warto zrobić nietypowy rysunek? Taki z postacią kobiecą właśnie? Warto to rozważyć. Poniżej 10 kolorowanek idealnych na 8 marca. Żeby wydrukować obrazek, kliknij go i wydrukuj z okna, które się otworzy. Dzień Kobiet - kolorowanki na upominek: 1. Kolorowanka na Dzień Kobiet: prosty kwiatek 2. Dzień kobiet kolorowanki: pęk kwiatów 3. 8 marca kolorowanka: rządek kwiatów 4. Dzień kobiet kolorowanki: bukiet kwiatów 5. Dzień kobiet kolorowanki: bukiet maków Dzień Kobiet - kolorowanki dla dziewczynek: 6. Dzień Kobiet: kolorowanka z dziewczynami w sukienkach 7. Dzień Kobiet: kolorowanka z kobietą w kapeluszu 8. Dzień Kobiet: kolorowanka z kobietą i balonami 9. Dzień Kobiet: kolorowanka z kobietą wśród kwiatów 10. Dzień Kobiet: kolorowanka z marzycielką Kolorowanka na Dzień Kobiet: prosty kwiatek Łatwy do pokolorowania obrazek pojedynczego kwiatu. Ma duże powierzchnie, które można wypełnić farbami albo plasteliną. Ciekawym pomysłem będzie też posmarowanie ich klejem i obsypanie brokatem w różnych kolorach. Kolorowanka nadaje się nawet dla najmłodszych dzieci. Z tyłu obrazka można dopisać życzenia na Dzień Kobiet . Dzień Kobiet: kolorowanka z pękiem kwiatów Niezbyt trudna kolorowanka na Dzień Kobiet, która zastąpi bukiet kwiatów. Najlepiej będzie ją kolorować flamastrami lub kredkami. Gdy nabierze barw, będzie naprawdę piękna. Nadaje się dla dzieci w wieku 4-5 lat. 8 marca - kolorowanka z kwiatami Uroczy obrazek z siedmioma różnymi kwiatami. Z jego pokolorowaniem poradzi sobie 4-5-latek lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj