Dzień Kobiet historia
Adobe Stock
Święta i uroczystości

Międzynarodowy Dzień Kobiet: historia, geneza, obchody w Polsce i na świecie

Obchodzone 8 marca święto znane jest niemal na całym świecie. Historia Dnia Kobiet sięga początków XX wieku – chociaż niektórzy historycy uważają, że może mieć jeszcze wcześniejszą genezę. Opowiedz dziecku, skąd się wziął Dzień Kobiet, jak się go obchodzi w Polsce i na świecie, i że wbrew pozorom wcale nie jest to komunistyczne święto!

Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Choć tego dnia większość kobiet, dziewczyn i dziewczynek chętnie przyjmuje życzenia, historia święta jest nieco zapomniana. Narosło też wokół niego sporo mitów. Chociaż Dzień Kobiet był częstym elementem propagandy i kronik filmowych z okresu PRL –  geneza święta sięga wcześniejszych czasów. 

Tłumacząc dziecku, skąd się wzięło to święto, warto zwracać uwagę, że jego pochodzenie związane jest z ruchami feministycznymi i emancypacją z początków XX wieku. Czy wiesz, że w 2023 roku Dzień Kobiet będzie obchodzony już po raz 112? Nie tylko w pracy, ale i wśród najbliższych. Coraz częściej obchodzi się także Dzień Kobiet w przedszkolu i Dzień Kobiet w szkole.

Spis treści:

Dzień Kobiet – historia

Historia powstania Dnia Kobiet ma związek z ruchami sufrażystek i walką o prawa kobiet. Chociaż niektórzy historycy uważają, że tradycja tego święta sięga aż czasów starożytnych, największy związek z obecnym Dniem Kobiet mają wydarzenia z 28 lutego 1909. To właśnie wtedy Socjalistyczna Partia Ameryki postanowiła upamiętnić protest zorganizowany rok wcześniej – 8 marca 1908. Domagano się wtedy równych praw zarobkowych i politycznych dla kobiet, odbywały się strajki pracownic branży włókienniczej. 

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później – 8 marca 1910 roku. Po raz pierwszy faktycznie świętowano i prowadzono obchody w 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Na przestrzeni kolejnych lat manifestacje, w których opowiadano się za prawami kobiet, łączono także z protestami antywojennymi.

Od tamtych czasów Dzień Kobiet uznawany jest przez wszystkie kraje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2023 roku obchodzimy więc 112 Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Dzień kobiet – tradycja

Warto pamiętać o tym, że tradycja obchodzenia Dnia Kobiet powstała na gruncie walki o równouprawnienie kobiet – równe traktowanie bez względu na płeć. Dlatego wręczanie prezentów z okazji Dnia Kobiet, kojarzonych z tradycyjnie wykonywanymi przez kobiety obowiązkami, nie jest mile widziane. Z tego względu lepiej nie obdarowywać pań np. akcesoriami kuchennymi.

Tradycyjnie w Dniu Kobiet wręczano paniom kwiaty. Za czasów PRL-u najpopularniejszymi kwiatami były goździki. Kobiety otrzymywały też czasami rajstopy, mydło czy ręcznik zaliczane w tamtych czasach do towarów luksusowych, a obchodzenie Dnia Kobiet było w zakładach pracy... obowiązkowe.

Aby z klasą uhonorować kobiety w dniu ich święta, najważniejsze jest, aby nie robić tego z przymusu, a wręczanie upominków nie było nacechowane sztucznością czy ośmieszaniem. Obecnie najpopularniejszym upominkiem w dalszym ciągu są kwiaty, a nawet właśnie goździki, ale też róże i tulipany. Popularne są także drobne słodycze. 

Dzień kobiet na świecie

Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest w ok. 30 krajach. Nie w każdym z nich obchody przypadają na 8 marca. W niektórych krajach świętuje się dłużej niż jeden dzień. W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. Ostatni dzień tego miesiąca jest Dniem Piękna i Macierzyństwa. We Włoszech świętowanie zaczyna się tydzień wcześniej. Wtedy na murach i płotach zawisają plakaty i ulotki związane z Dniem Kobiet. Natomiast 8 marca we Włoszech panie otrzymują od panów gałązki akacji srebrzystej, ale co ciekawe kobiety sobie nawzajem też dają kwiaty w prezencie. Z kolei w Wietnamie dwa dni kojarzone są ze świętem kobiet: 8 marca oraz 20 października.

W Portugalii i Rumunii kobiety świętują Dzień Kobiet we własnym gronie, organizując sobie „babskie spotkania”. W Wielkiej Brytanii Dzień Kobiet jest dniem, w którym odbywają się wykłady i prelekcje związane z emancypacją kobiet oraz ich historycznymi osiągnięciami.

W niektórych częściach świata świętuje się w mniej typowy sposób. W prowincji Guangdong w Chinach mężczyźni organizują wycieczki górskie... w makijażu i butach na wysokim obcasie. Chińczycy oferują także kobietom aż pół dnia wolnego z okazji ich święta.

W wielu miejscach na świecie takich jak Pakistan, Arabia Saudyjska czy Chile Dzień Kobiet wykorzystywany jest jako okazja do organizacji manifestacji w interesie praw kobiet. Panie walczą o równe płace, zaostrzenie kar wobec sprawców przemocy domowej, a także o prawo do decydowania o sobie i swoim ciele.

W Iranie obchodzenie Dnia Kobiet jest zabronione. Ma to związek z rewolucją kulturową, a właściwie z jej cofnięciem, które dokonało się w 1979 roku. Od tego czasu prawa kobiet w tym kraju są ponownie coraz bardziej ograniczane.

Dzień kobiet w Polsce

Dzień Kobiet w Polsce nie jest dniem wolnym od pracy, choć takim przywilejem cieszą się kobiety na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Polki są w miejscach pracy najczęściej obdarowywane symbolicznym kwiatem, czasami otrzymują też drobne upominki – słodycze, kosmetyki.

Nieco inaczej Dzień Kobiet obchodzony jest w polskich rodzinach. Mamy, babcie, córki i wnuczki w tym dniu dostają od mężczyzn najczęściej kwiaty, ale bywa, że obdarowywane są innymi upominkami zamiast kwiatów. Najpopularniejszymi prezentami na Dzień Kobiet jest: biżuteria, perfumy, voucher do SPA, ale równie dobrze można ukochanym kobietom sprezentować coś innego, np. coś związanego z ich pasjami: farby do malowania, sportowy zegarek, zestaw narzędzi ogrodniczych, bilety do teatru itp.

W wielu polskich szkołach świętuje się 8 marca – chłopcy wręczają wtedy kwiaty swoim koleżankom, a także nauczycielkom. To miła tradycja, o której warto opowiedzieć dzieciom. Można także urozmaicić ten dzień o własnoręczne laurki lub zorganizować zabawy na Dzień Kobiet.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA