Sam na sam z dzieckiem przez cały dzień? Plan dnia dla taty
Rzucony na głęboką wodę? Ale to właśnie dziś masz szansę przeżyć niezwykłe chwile bliskości ze swoim dzieckiem. Podpowiadamy, co i jak, żeby wszystko poszło gładko!
- Marta Puchowska
Przed tobą prawie cały dzień, który spędzisz razem z niemowlęciem, a zwykle opiekuje się nim mama? Dasz radę! Twoja żona też ci w tym pomoże. Na pewno wszystko przygotowała, a na kartce przyczepionej do lodówki spisała, co masz robić. A w razie potrzeby od czego masz telefon? Z każdą godziną nabierzesz większej wprawy i pewności siebie. Oto typowy plan dnia, dzięki któremu będziesz mógł lepiej zająć się dzieckiem. I przetrwać.
Pobudka i poranna toaleta
Dziecko może otworzyć oczka w dobrym lub złym humorze. Na szczęście poranek to naturalny czas na czułości i pieszczoty. Teraz czeka was toaleta. Wacikami zmoczonymi w ciepłej wodzie przemyj dziecku buzię i pupę (możesz użyć chusteczek nawilżonych). Podczas przewijania i ubierania nie musisz się spieszyć, nie biegniesz przecież do pracy. Na pewno w okolicach przewijaka jest wszystko, czego potrzebujesz. Przed nałożeniem pieluszki użyj kremu przeciw odparzeniom. Ubrane niemowlę poczuje, że zaczyna dzień. Pierwszy dzień z tatą!
Co może cię zaskoczyć? Twoje dziecko może obudzić się zarówno o 6.30, jak i 8.15. Trudno to zaplanować.
Śniadanie
Pamiętaj o umyciu rąk przed przygotowaniem posiłku oraz o sterylizacji butelek, smoczków albo ustnika.
Podaj dziecku mleko modyfikowane (przepis na opakowaniu) lub odciągnięty pokarm (rozmrożony zużyj w ciągu dziewięciu godzin, nie zamrażaj go ponownie). Mleko podgrzej, wkładając do gorącej wody butelkę ze smoczkiem lub kubeczek z ustnikiem. Koniecznie wymieszaj przed podaniem (poruszając butelką) i wylej kroplę na wewnętrzną stronę swojego przedramienia. Jeśli dziecko je już kaszki, przygotuj mu jego ulubioną, np. mleczno-ryżową z dodatkiem owoców odpowiednich do jego wieku. Resztki jedzenia wylej, bo wymieszane ze śliną dziecka zaczną się psuć.
Co może cię zaskoczyć? To, że dziecko odmówi jedzenia. Nie zmuszaj go. Jak będzie głodne, da ci znać.
Zabawa
Możecie pooglądać książeczki, poczytać krótkie wierszyki, pobawić się na macie edukacyjnej, popatrzeć na świat za oknem.
Co może cię zaskoczyć? Twoje dziecko każdego dnia uczy się czegoś nowego, zdobywa kolejne umiejętności. I właśnie tym, ile potrafi, może cię zadziwić podczas zabawy.
Popołudniowa drzemka
Przed drzemką zajrzyj do pieluszki, czy nie czeka tam jakaś niespodzianka. Nie zapomnij też o rytuałach ułatwiających zasypianie. Może twoje dziecko jest przyzwyczajone do kołysanek, a w rączkach musi trzymać ukochanego misia?
Co może cię zaskoczyć? Dziecko stęsknione za mamą, zdziwione twoją stałą obecnością, zmęczone zbyt intensywną zabawą może nie móc zasnąć. Zasłoń okna i ścisz telefon.
Obiad
Młodszemu dziecku daj mleko, podobnie jak na śniadanie. Jeśli w kuchni czeka słoiczek z gotowym daniem, podgrzej go, wstawiając do gorącej wody. Nie karm wprost ze słoiczka, bo wówczas trzeba będzie wyrzucić niedojedzoną resztę. Pamiętaj o higienie, sterylizacji butelek i smoczków (ustnika).
Co może cię zaskoczyć? Nie zdziw się, jeśli dziecko będzie jadło bez entuzjazmu. Daj mu szansę, pozwól spróbować. Może rozsmakuje się w zupie jarzynowej?
[CMS_PAGE_BREAK]
Spacer z tatą
Jeśli nie wieje silny wiatr, nie ma ulewy ani mrozu poniżej –5°C, idźcie na spacer. Zmień dziecku pieluchę, jeśli trzeba. Kwadrans przed wyjściem posmaruj mu buzię kremem ochronnym. Ubierz je na cebulkę. Kombinezon, czapeczka, rękawiczki i okryte nóżki to gwarancja, że nie zmarznie. By się nie zgrzało, sam włóż ubranie wcześniej.
Co może cię zaskoczyć? Marudzenie przed zaśnięciem w wózku. A może użyjecie podczas spaceru nosidełka lub chusty? Wtulone w ciebie niemowlę poczuje się znacznie bezpieczniej.
Podwieczorek
Czas na małe co nieco – mleko lub deserek owocowy ze słoiczka. Postępuj jak podczas obiadu. Jeśli dziecko odwraca główkę i zaciska usta, nie namawiaj go do jedzenia.
Co może cię zaskoczyć? Czasem dziecko marudzi, bo jest spragnione. Daj mu przegotowaną i ostudzoną niegazowaną wodę butelkowaną (nigdy nie podawaj surowej z kranu!) albo rozcieńczony sok dla niemowląt (nie z kartonu dla dorosłych). Uff! W oczekiwaniu na żonę pomyślisz: „Przeżyłem. Dałem radę. Jak Bob Budowniczy”. To może jeszcze posprzątasz?
Pierwsza pomoc, gdy pojawią się kłopoty
Czasami zdarzają się niespodzianki. Przeczytaj, co robić, gdy pojawi się:
• Gorączka, tzn. temperatura powyżej 38°C – podaj lek przeciwgorączkowy: paracetamol lub ibuprofen w odpowiedniej dawce (przeczytaj ulotkę). Jeśli nie spada, zastosuj kąpiel ochładzającą lub zimne okłady na szyję. Gorączka jest szczególnie niepokojąca u niemowląt w pierwszym półroczu życia, a u starszych dzieci, jeśli przekracza 39°C. Skontaktuj się z lekarzem.
• Ostra biegunka – od razu zadzwoń do lekarza, niemowlęta potrafią się bardzo szybko odwodnić!
• Wymioty – często podawaj chłodne picie małymi porcjami (po łyżeczce), by uniknąć odwodnienia. Skontaktuj się z lekarzem.
• Katar – zatkany nosek płucz solą fizjologiczną lub wodą morską w spreju. Jeśli to konieczne użyj aspiratora. Maścią majerankową smaruj skórę pod noskiem, wietrz mieszkanie.
Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę lekarską w Podkowie Leśnej k. Warszawy.
Zobacz też:
- Zimowy spacer z tatą: w co się bawić?
- Ekspert wyjaśnia: jak być fajnym ojcem
- Tata opowiada o swoim dniu sam na sam z dzieckiem