jak wyparzyć smoczek
Adobe Stock
Karmienie

Jak wyparzyć smoczek i butelkę – 4 metody sterylizowania

Szukasz sposobu wyparzania smoczka i butelki dla dziecka? Oto 4 metody sterylizowania, także na zimno. Dzięki nim pozbędziesz się chorobotwórczych drobnoustrojów z akcesoriów dla dziecka, a twój maluch uniknie zatrucia pokarmowego.

Tylko wyparzanie smoczka lub poddanie innej metodzie sterylizacji pomoże pozbyć się z niego bakterii i wirusów. To samo dotyczy butelki do karmienia. Zwykłe mycie akcesoriów dla małego dziecka nie jest wystarczające, aby zapewnić całkowitą eliminację niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe.

Prawidłowo wyparzony smoczek, butelka czy gryzak są jałowe – nie zawierają żywych drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych. Jest kilka sposobów sterylizacji akcesoriów dla dzieci. To, który wybierzesz, zależy od ciebie.

Wyparzenie smoczka jest konieczne przed każdym jego użyciem. Smoczek należy wyparzyć zarówno przed pierwszym użyciem, gdy jest nowy, a także po każdym umyciu i bezpośrednio przed podaniem dziecku. To samo dotyczy butelek do karmienia i innych akcesoriów, z którymi kontakt mają usta dziecka.

Spis treści:

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

Jak wygotować smoczek i butelkę?

Sterylizacja przez wygotowywanie to skuteczny sposób niszczenia drobnoustrojów. Aby przeprowadzić ją prawidłowo, należy ściśle przestrzegać czasu przeznaczonego na wygotowywanie akcesoriów dla dziecka. Producenci podają je na opakowaniu lub ulotce dołączonej do produktu. Zbyt długie gotowanie smoczków do butelek sprawia, że stają się one klejące, nieprzyjemne w dotyku i szybko się zużywają. Należy pamiętać, aby smoczki i butelki były całkowicie zanurzone w wodzie, a woda do której wkładasz te przedmioty – wrząca.


Jak się wyparza butelki i smoczki?
Przed ponownym użyciem dziecięce akcesoria do karmienia można zanurzyć w świeżo zagotowanej wodzie na 3-5 minut – to także jest skuteczna i szybka metoda wyparzania.

Sterylizacja butelek i smoczków na zimno

Do sterylizacji butelek i smoczków można kupić w aptece specjalny płyn lub rozpuszczalne tabletki musujące. Wlewa się je lub wrzuca do naczynia z wodą, w której znajdują się niemowlęce smoczki i butelki. Po 30-60 minutach są jałowe. Przed użyciem płynu czy tabletek, przeczytaj instrukcję dołączoną do produktu – po sterylizacji niektórymi preparatami trzeba dziecięce akcesoria spłukać czystą wodą!

Uwaga! Aby sterylizacja na zimno była skuteczna, smoczki i butelki dla noworodka lub starszego dziecka muszą być pozbawione resztek pokarmu. Dlatego najpierw najlepiej umyć je, a dopiero potem sterylizować na zimno.

Cena płynów do sterylizacji – ok. 30 zł za 500 ml, cena tabletek musujących sterylizujących – ok. 28 zł za 28-30 sztuk.

Wyparzanie smoczka i butelki – sterylizacja parowa

Sterylizatory wykorzystują do odkażania parę wodną o temperaturze 100°C. Jest to skuteczna metoda zabijania chorobotwórczych drobnoustrojów, stosowana m.in. w szpitalach. Wyparzanie w takim urządzeniu trwa, w zależności od producenta i modelu, od kilku do kilkunastu minut. Urządzenia zasilane są prądem z gniazdka. Niektóre z nich mają także funkcję suszenia.

Na rynku dostępne są także sterylizatory, których używa się w kuchence mikrofalowej. Czas sterylizacji zależy wtedy od mocy kuchenki mikrofalowej, ale zwykle zamyka się w kilku minutach.

Koszt sterylizatora to wydatek rzędu 130-470 zł.

Wyparzanie butelki i smoczka w kuchence mikrofalowej

W kuchence mikrofalowej mikrofale działają na cząsteczki wody, które zaczynają drgać, wytwarzając ciepło. Wysoka temperatura sprawia, że bakterie i zarazki zostają wyeliminowane. Nie należy jednak zapominać, że mikrofale oddziałują też na materiały, z których wykonane są butelki i smoczki dla noworodka lub starszego dziecka. Ponieważ wciąż nie ma badań dotyczących oddziaływania mikrofal na przedmioty służące do karmienia, nie wiadomo czy sterylizowanie tych akcesoriów w kuchence mikrofalowej jest bezpieczne.

Na rynku dostępne są specjalne woreczki do wyparzania smoczków i butelek w kuchenkach mikrofalowych. Ich koszt wynosi ok. 20 zł za 5 sztuk. Woreczki są wielokrotnego użytku.

Jak sterylizować butelki i smoczki – ogólne zasady

Odmiennie traktuje się butelki i smoczki wyprodukowane z różnych materiałów. 

  • butelki z polipropylenu (symbol „PP”) – nadają się do sterylizacji w sterylizatorach parowych, wygotowywania i wyparzania przez polewanie wrzątkiem.
  • butelki z tritanu  – zaraz po zakupie można wygotować je przez 5 minut w wodzie, następnie wystarczy wyparzać przez polewanie wrzątkiem. Butelki wykonane z tritanu odkształcają się pod długotrwałym działaniem wysokiej temperatury, dlatego kolejna sterylizacja nie powinna już polegać na wygotowywaniu.
  • butelki szklane – można je poddawać dowolnej sterylizacji, w tym dowolną liczbę razy wygotowywać.
  • smoczek lateksowy (kauczukowy) – najlepiej wyparzać jak najkrócej, bo długie poddawanie go wysokiej temperaturze sprzyja szybszemu niszczeniu się kauczuku. Lepiej go nie wygotowywać.
  • smoczek z silikonu – odporny na wysokie temperatury, nadaje się do wszystkich typów sterylizacji, nawet do wygotowywania.


Zobacz także:

odciąganie mleka
Adobe Stock
Karmienie
Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]
Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane budzi wiele wątpliwości wśród młodych mam. Dopóki nie ma wskazań medycznych, nie trzeba przechodzić na karmienie mieszane i dokarmiać dziecka mlekiem modyfikowanym. Jeśli niemowlę ssie regularnie, w piersi mamy będzie tyle mleka, ile potrzebuje. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy karmienie mieszane jest dobrym rozwiązaniem: np. gdy mimo wszystko mleka jest za mało lub gdy wracasz do pracy, a nie chcesz rezygnować z podawania piersi. Skąd zatem wiedzieć, ile mleka modyfikowanego przygotować dla dziecka, i jak go nie przekarmić? I co z dopajaniem niemowlaka podczas karmienia mieszanego? Spis treści: Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Czy karmienie mieszane można stosować już u noworodka? Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wybrać? Jak podawać mleko butelką przy karmieniu mieszanym? Karmienie mieszane: czy można podawać mleko inaczej niż butelką? Karmienie mieszane: co ile godzin podawać mleko? Karmienie mieszane a dopajanie Czy da się utrzymać laktację, dokarmiając dziecko mlekiem modyfikowanym? Czy z karmienia mieszanego można przejść na karmienie wyłącznie naturalne? Czy karmienie mieszane szkodzi, bo picie przez smoczek jest łatwiejsze? Karmienie mieszane może zaburzyć naukę ssania piersi, a więc utrudnić karmienie naturalne. Aby sprawić, że mleko wypłynie z piersi, dziecko musi popracować 30–60 sekund. Nic dziwnego, że niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznego ssania piersi, a dostaje od razu mleko modyfikowane, może ją odrzucić. Na szczęście to nie reguła. Bywa, że dziecko dokarmiane w szpitalu butelką, w domu ssie już tylko pierś. Jeśli planujesz karmienie piersią , nie wprowadzaj butelki wcześniej niż po 6 tygodniach od porodu, by mechanizm prawidłowego ssania się utrwalił....

jak karmić butelką
Adobe Stock
Karmienie
Jak karmić noworodka butelką i jak przygotować mleko?
Jak karmić noworodka butelką, by mieć pewność, że maluszek się najada? Sprawdź, jakie są zasady karmienia mlekiem modyfikowanym i jak często podawać je noworodkowi. Mleko początkowe trzeba przygotowywać ściśle wg instrukcji z opakowania i wytycznych lekarza lub położnej.

Jeśli karmisz noworodka butelką, mleko początkowe musisz podawać według ścisłych wytycznych lekarza. Mleko modyfikowane podaje się dziecku na żądanie, ale nieco inaczej niż w przypadku karmienia piersią. Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące karmienia noworodka butelką. Spis treści: Jak często karmić noworodka butelką? Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Ile mleka powinien wypijać noworodek karmiony butelką? Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym Najlepsza pozycja do karmienia butelką noworodka Dlaczego noworodek płacze w czasie karmienia butelką? Jak wybrać mleko dla noworodka karmionego butelką? Jak często karmić noworodka butelką? Noworodki karmione mieszankami mlecznymi powinny otrzymywać pokarm ok. 6-8 razy na dobę (potem rzadziej). W przypadku mleka modyfikowanego, podobnie jak w przypadku pokarmu z piersi, mama powinna karmić na żądanie. Jeśli noworodek robi się niespokojny, zaczyna otwierać usta (jakby szukał czegoś do ssania), to sygnał, że może być głodny i należy go nakarmić. Co ile powinien jeść noworodek karmiony butelką? Karmiąc noworodka butelką, należy zachować co najmniej 2-3-godzinne przerwy między karmieniami. To ważne, gdyż żołądek dziecka, a zwłaszcza niemowlaka w pierwszym miesiącu życia, nie jest w stanie strawić w szybszym czasie sztucznych mieszanek. Przychodzi mu to z o wiele większym trudem niż w przypadku mleka mamy. Mleko dla noworodka można podawać według takiego schematu (przykładowe godziny): 6:00 9:00 12:00 15:00 18:00 21:00 24:00 Chociaż przerwy między posiłkami muszą być zachowane, można wprowadzać drobne zmiany   w wyznaczaniu konkretnych godzin podawania mleka noworodkowi. Nic się nie stanie, jeśli zje kolejną porcję mleka kilkanaście minut wcześniej (lub później). Ile mleka powinien wypijać noworodek...

odciąganie pokarmu
Adobe Stock
Karmienie
Odciąganie pokarmu: zasady. Kiedy i jak odciągać pokarm?
Odciąganie pokarmu to umiejętność, która przydaje się od samego początku karmienia piersią. Pokazujemy, jak skutecznie odciągać pokarm. Wyjaśniamy też, czy robić to przed, czy po karmieniu, i ile mleka odciągać.

Odciąganie pokarmu często staje się koniecznością dla karmiącej mamy. Skorzystasz z tej umiejętności, gdy będziesz mieć  nawał pokarmu , ale także wtedy, gdy zabraknie ci mleka i spróbujesz w ten sposób pobudzić laktację. Aby dobrze odciągać pokarm, trzeba przestrzegać kilku zasad – spisaliśmy je poniżej. Dowiedz się, kiedy i ile mleka odciągać. Zasady odciągania pokarmu: Kiedy odciągać pokarm: przed czy po karmieniu? Jak odciągać pokarm ręcznie? Jak odciągać pokarm laktatorem? Zasady higieny podczas odciągania pokarmu Jak bezpiecznie przechowywać mleko? Kiedy odciągać pokarm? Odciąganie pokarmu jest niezbędne, gdy: Kobieta ma za mało mleka w piersiach – chodzi wtedy o pobudzenie laktacji . Doszło do nawału pokarmu . Zwykle zaczyna się on 2-3 dni po porodzie. Odciąganie pokarmu pomaga w udrożnieniu kanalików mlecznych i zapobiega zapaleniu piersi. Kobieta urodziła wcześniaka. Odciąganie pokarmu jest szczególnie ważne, kiedy dziecko jest oddzielone od mamy i leży w inkubatorze. Mleko mamy ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka i jest pokarmem pierwszego wyboru. Dziecko ma słaby odruch ssania i pierś w trakcie karmienia nie zostaje do końca opróżniona. Doszło do choroby dziecka wymagającej jego pobytu w szpitalu. Mama jest czasowo nieobecna przy dziecku z powodu np. powrotu do pracy. Niemowlę może wówczas nakarmić odciągniętym pokarmem np. tata malucha. Główna zasada odciągania pokarmu brzmi: odciągaj pokarm tuż po karmieniu lub między karmieniami . Aby odciąganie pokarmu było skuteczne: Odpręż się. Im będziesz spokojniejsza, tym mleka będzie więcej i łatwiej wypłynie (stres jest wrogiem prolaktyny i oksytocyny, hormonów odpowiedzialnych za produkcję pokarmu). Ogrzej pierś. Ciepły i delikatny prysznic ułatwia wypływanie mleka. Jeśli...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj