Tata udomowiony
We współczesnych rodzinach zdarza się, że mama pracuje zawodowo, a tata wychowuje dziecko. Jak postępować, by wszyscy na tym skorzystali?
- Marta Maruszczak
Zaangażowanie ojca w wychowywanie dziecka okazuje się z psychologicznego punktu widzenia bardzo istotne. Dla malucha bezcenna jest bliska więź emocjonalna zarówno z mamą, jak i z tatą. Jednak twarde wymogi współczesnego rynku pracy sprawiają, że najczęściej tata całe dnie spędza w pracy, a dla dziecka staje się oszczędnie dozowaną atrakcją. W oczach malca jest gościem, który zjawia się w domu, by chwilę pobawić się z maluchem i znowu zniknąć.
To nieprawda, że tylko matka może dobrze zajmować się dzieckiem i ojciec nie jest w stanie jej zastąpić. Badania psychologiczne dowodzą, że niemowlę reaguje emocjonalnie na bliskość swojego taty równie żywo, co na obecność mamy. Wprawdzie mężczyzna nie jest w stanie nakarmić go piersią, ale wszystkie czynności pielęgnacyjne może wykonywać równie sprawnie jak kobieta. Potrafi też zapewnić maleństwu czułość, nauczyć się odczytywać jego potrzeby i znakomicie umie bawić się z malcem.
Tata sposobem na lęk separacyjny
Udowodniono, że maluchy pozostające często pod opieką taty mają mniejszy lęk przed rozłąką z którymkolwiek z rodziców. "Protest separacyjny" nie jest u nich tak dramatyczny i wcześniej słabnie. Wyjazd jednego z rodziców na kilka dni dziecko znosi lepiej, bo drugie jest w stanie czasowo zastąpić maluchowi to nieobecne. Stała opieka ojca znacznie zmniejsza też u dziecka naturalnie pojawiające się w rozwoju obawy przed wszystkim, co nowe i nieznane.
Tata w domu: korzyści dla dziecka i ojca
Korzyści z bliskiego związku z potomkiem czerpie także tata. Okazało się bowiem, że troskliwość i czułość ojcowska rozwija się tym intensywniej, im więcej czasu mężczyzna poświęca swojemu dziecku.
Uwaga, ojcowie! Jeśli chcecie, by Wasze dzieci były inteligentne i osiągnęły życiowy sukces, nie rezygnujcie ze spędzania z nimi czasu. Naukowcy wykazali, że istnieje związek między wynikami w nauce a obecnością ojca w życiu dziecka. Najlepsze wyniki w szkole osiągają ci młodzi ludzie, których tatusiowie dużo zajmowali się nimi we wczesnym dzieciństwie.
Jeśli więc życie tak się potoczyło, że chwilowo nie macie pracy albo żona zarabia więcej, rozważcie możliwość pozostania w domu i zajęcia się maluchem. Może skorzystacie z prawa do urlopu tacierzyńskiego? Przeżył się już tradycyjny podział ról w rodzinie. Czas docenić rolę ojca. Niekonwencjonalne rozwiązania przyniosą korzyści wszystkim. Odwagi![CMS_PAGE_BREAK]
Zobacz także
6 rad dla mamy, kiedy to tata zostaje w domu
1. Nie jesteś złą matką z tego powodu, że zostawiasz malucha z mężem. Zachowaj spokój wobec uwag typu: "Nie szkoda ci dziecka? Czy twoja rodzina cię widuje? Jak on długo wytrzyma bycie kurą domową?". To wasza prywatna sprawa i nikomu nie pozwólcie Was oceniać.
2. Przygotuj się na to, że będziesz musiała poradzić sobie z... zazdrością o męża! Wkrótce stwierdzisz, że już nie jesteś niezastąpiona w życiu malucha. To nie znaczy, że tata zajął twoje miejsce w sercu dziecka. Ono kocha was oboje.
3. Nigdy nie dawaj mężowi do zrozumienia, że teraz ty jesteś głową rodziny, bo zarabiasz na dom. Nie narzekaj, że wszystko spoczęło na twoich barkach. Podkreślaj, jaki jest wspaniały.
4. Nie opowiadaj drobiazgowo, co zdarzyło się w pracy. Wysłuchaj, co on ma ci do powiedzenia (nie tylko na temat dziecka).
5. Dbaj o to, żeby wasze życie intymne było satysfakcjonujące dla was obojga. Okaż mężowi, że w twoich oczach nie stracił na męskiej atrakcyjności. To teraz bardzo ważne dla waszego związku!
6. Nie popełniaj typowych błędów zapracowanych mężczyzn: nie zasłaniaj się zmęczeniem, nie oczekuj, że wszyscy dadzą ci spokój. Sprawy firmy zostaw za drzwiami. Daj czasem mężowi wolne. Niech pojedzie na ryby czy wyjdzie do pubu. Jeśli chce zamknąć się sam w pokoju, zrozum to - przypomnij sobie, że ty też marzyłaś o tym, kiedy byłaś w domu z dzieckiem.
6 rad dla taty na pełen etat
1. Nie traktuj jak życiowej porażki faktu, że teraz nie pracujesz zawodowo, nawet jeśli nie jest to twój wybór, tylko sytuacja wynikająca z konieczności.
2. Pamiętaj, że ojciec jest bardzo ważny w życiu dziecka, a ty dostałeś od losu możliwość obdarowania swojej pociechy tym wszystkim, co tylko ty możesz jej przekazać. Zapewnisz potomstwu cenny posag na dorosłe życie – miłość i bliskość ojca.
3. Czy chciałbyś przegapić dzieciństwo swojej córki lub syna, będąc panem Nieobecnym? Jesteś więc uprzywilejowany w porównaniu z większością ojców. Możesz poznać swoje dziecko i czerpać z tego więcej radości, niż cała rzesza zapracowanych tatusiów.
4. Teraz, kiedy możesz poznać swoją rodzinę od środka, staniecie się sobie bliżsi, będziecie się lepiej rozumieli. To wzmocni wasz związek. Docenisz też swoją żonę, która tak dobrze radziła sobie z tym wszystkim, co teraz jest na twojej głowie. Znajdziecie więcej tematów do rozmów, bo wasze światy nie będą już tak rozłączne jak wtedy, gdy ona siedziała z dzieckiem.
5. Poczujesz się emocjonalnie dorosły, bo wziąłeś na siebie odpowiedzialność za kształtowanie osobowości dziecka. To poważniejsze zadanie niż zdobywanie pieniędzy.
6. Będąc z dzieckiem wiele się możesz nauczyć – troskliwości, czułości, empatii. Te cechy kobiety cenią szczególnie wysoko. Masz szansę stać się teraz doskonalszym mężem!
Zobacz też:
- Czas taty i syna: wspólne chwile budują więź
- Tata jest dla córki bohaterem
- Dlaczego dziecko potrzebuje taty?