Tata w ciąży: najtrudniejsze chwile ciąży
Ciąża to piękny, ale też trudny czas. Kobieta może mieć huśtawki nastrojów, zachcianki, być marudna. Które momenty ciąży będą dla was najtrudniejsze?
Ciąża jest wyzwaniem nie tylko dla kobiety. Przyszły tata radzi sobie nie tylko z nową sytuacją, ale też nierzadko z humorami przyszłej mamy. Jest kilka trudnych momentów, które są wyzwaniem nie tylko dla kobiety w ciąży, ale i jej partnera. Sprawdź, jak się przygotować i oswoić z nową sytuacją.
Przeczytaj: Obalamy mity na temat ojcostwa!
Trudne początki ciąży
Chwila, gdy młodzi ludzie dowiadują się, że zostaną rodzicami, jest często najszczęśliwszą chwilą w życiu. Ale nie zawsze tak musi być. Strach, niepewność – mogą wtedy pojawić się nie tylko pozytywne emocje. To normalne. Nie tylko kobieta ma obawy przed nowym stanem, obserwuje, jak zmienia się jej organizm, ale też mężczyzna może potrzebować czasu, żeby się oswoić z nową sytuacją.
Czytaj też: 10 zdań, których nie znoszą ciężarne
Na dodatek wiele mam odczuwa wiele dolegliwości na początku ciąży – nudności, zmęczenie, osłabienie, senność, zachcianki w ciąży. Zwłaszcza dla pracujących mam te chwile mogą być trudne. Liczą wtedy na pomoc i wsparcie partnera, ale nie zawsze umieją wyrazić swoje potrzeby, czasem są drażliwe i marudne. Mężczyzna może czuć się odepchnięty i nie do końca rozumieć nową sytuację. Burza hormonów nie pomaga – przyszła mama sama może nie wiedzieć, o co do końca jej chodzi...
Zobacz też: Który miesiąc ciąży?
Najważniejsza jest wtedy cierpliwość – świadomość, że nic nie dzieje się bez powodu i że huśtawki nastrojów powodowane są rozwijaniem się dziecka, na pewno pomogą przetrwać trudne momenty. Bardzo ważne jest, aby przyszła mama nie odtrącała mężczyzny, tylko dawała mu do zrozumienia, jak dużym jest dla niej wsparciem i jak bardzo go potrzebuje.
Badania w ciąży
Badania, zwłaszcza badanie usg, czasem powodują obawy. Są mamy, które boją się ich, jak ognia. Wielu rodziców odczuwa niepokój przed badaniami, czasem sądzi, że skoro lekarz zleca dodatkowe badania albo bardziej szczegółową diagnostykę, to znaczy, że coś złego się dzieje. Zupełnie niesłuszne, badanie może jedynie pomóc!
Sprawdź kalendarz najważniejszych badań w ciąży
Pierwsze badanie usg wykonuje się ok. 11 tygodnia ciąży i jest to badanie przezpochwowe. Kolejne będą wykonywane jeszcze kilka razy w czasie ciąży. Nie zagrażają zdrowiu maluszka ani nie są bolesne dla kobiety, więc nie ma czym się martwić. W ciąży wykonanych zostanie też wiele innych badań: moczu, krwi, ciśnienia, pomiar poziomu glukozy, czasem badania genetyczne i wiele innych. Badania mają na celu was uspokoić, nie zdenerwować.
Przygotowania do porodu
Im bliżej porodu, tym większy stres, że to już, te 9 miesięcy minęło tak szybko! Ostatni miesiąc to czas, gdy dziecko jest już w zasadzie ukształtowane – waży ok. 3 kg i mierzy ok. 50 cm. Często jest to trudny dla kobiety okres, może zmagać się z dolegliwościami takimi jak duszności, puchnięcie i obrzęki nóg, zgaga. Poród jest już coraz bliżej, więc kobieta odczuwa niepokój, często strach przed bólem, ewentualnymi komplikacjami, nową sytuacją. Z drugiej strony niecierpliwość – przecież już za chwilę zobaczy swoje dziecko. Dla mężczyzny więc jest to niełatwy okres – denerwuje się porodem często dużo bardziej niż kobieta, a z drugiej strony niewiele może zrobić, jedynie czekać niecierpliwie na telefon. W tym ostatnim okresie bardzo ważne jest obopólne wsparcie partnerów.
Zobacz też: Co czuje tata podczas porodu rodzinnego?