Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mężczyzna u lekarza
Fotolia
Tata

Uratuj mężczyznę przed zawałem: jak dbać o serce

On nigdy na nic się nie skarży. Nie chodzi do lekarza. Okaz zdrowia? Niekoniecznie. Przeczytaj, jak dbać o serce, jaka dieta jest zdrowa dla serca i na co zwracać uwagę, żeby uchronić mężczyznę przed zawałem.

Dla wielu mężczyzn przyznanie się do problemów ze zdrowiem jest oznaką słabości. Z tego powodu unikają też wizyt u lekarza. To ryzykowna postawa, zwłaszcza w przypadku serca. Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn po 40. roku życia. A można temu łatwo zapobiegać. Wystarczy kilka zmian w codziennym życiu. Daj przykład i zacznij je wprowadzać od dziś. Nie rób tego jednak ostentacyjnie, lecz mimochodem: mężczyźni nie cierpią, gdy się ich poucza.

Codziennie jedzcie owoce i warzywa: dieta na serce

Warzywa i owoce obfitują w cenne dla serca witaminy i minerały. Do surówek dodawaj oleje, zwłaszcza rzepakowy lub oliwę z oliwek: mają niezbędne dla układu krążenia tłuszcze nienasycone. Przynajmniej dwa razy w tygodniu serwuj danie z ryby morskiej, np. z tuńczyka, makreli, łososia. Zawierają one bowiem korzystne dla naczyń krwionośnych i serca kwasy tłuszczowe omega-3. Ogranicz natomiast tłuszcze nasycone, czyli pochodzenia zwierzęcego. Chodzi nie tylko o smalec czy masło, ale także o mięso i wędliny. Im bardziej tłusta dieta, tym więcej organizm produkuje cholesterolu. A jego nadmiar we krwi prowadzi do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej (wieńcowej) serca, zawału.

Rodzinna dieta odchudzająca dobra dla serca

Nadmiar kilogramów to jeden z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej. A także nadciśnienia oraz cukrzycy, które zwiększają niebezpieczeństwo zawału. Jak możesz sprawdzić, czy twój partner nie ma nadwagi? Oblicz jego wskaźnik masy ciała BMI: wagę (w kilogramach) podziel przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Każdy wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, a od 30 – już otyłość. Najbardziej niebezpieczna dla serca jest otyłość brzuszna, to znaczy taka, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach talii. Lekarze wyznaczyli nawet nieprzekraczalną granicę obwodu pasa, która dla mężczyzn wynosi 102 cm.

Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zawału

Jeżeli on pali, pomóż mu zerwać z nałogiem. Substancje obecne w dymie tytoniowym uszkadzają tętnice, co przyspiesza odkładanie się w ich ścianach złogów cholesterolowych. Stwierdzono też, że palacze mają mniej cholesterolu HDL, który chroni przed miażdżycą tętnic. A to właśnie ona prowadzi do niedokrwienia serca, co może skończyć się zawałem.

Mierz ciśnienie tętnicze krwi

Kup ciśnieniomierz. Nawet jeśli twój partner nie skarży się na żadne dolegliwości kojarzone z wysokim ciśnieniem (np. bóle głowy), zadbaj, by je kontrolował. Podwyższone ciśnienie długo nie daje niepokojących objawów. Ale skrycie osłabia serce, uszkadza tętnice, przyspiesza rozwój miażdżycy. Właśnie dlatego jest ono zaliczane do głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca.

Dużo ruchu jest dobre dla serca

Chodźcie razem na spacery. Zachęcaj partnera do wysiłku fizycznego. Ma on korzystny wpływ na układ krążenia. Dowiedziono, że osoby aktywne są o wiele mniej narażone na zawał. Aktywność fizyczna chroni bowiem serce, i to na kilka sposobów. Umożliwia utrzymanie wagi ciała w normie i pomaga pozbyć się nadwagi. Obniża poziom cholesterolu całkowitego i zwiększa ilość dobrego dla serca cholesterolu HDL. Reguluje ciśnienie.

Po to jednak, aby wysiłek fizyczny spełnił swoje zadanie, musi być podejmowany regularnie. Trzeba ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30–45 minut lub codziennie energicznie spacerować przez minimum 30 minut. Taki szybki spacer to także doskonały sposób na rozładowanie stresu, który też szkodzi sercu. Długotrwały stres może bowiem doprowadzić nawet do zawału.

Badania kontrolne

Zapisz go na badania. Ciśnienie można mierzyć w domu, ale dobrze jest od czasu do czasu skontrolować je u lekarza. Inne badania, jak np. pomiar cholesterolu, trzeba robić w laboratorium co 5 lat. Wzrost poziomu cholesterolu, podobnie jak podwyższenie ciśnienia, długo nie daje bowiem żadnych objawów. Nawet jeśli wyniki pomiarów ciśnienia i cholesterolu będą tylko trochę podwyższone, przekonaj partnera o konieczności odwiedzenia lekarza. W jednym i drugim przypadku na początku wystarczają bardzo często: zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej.


Najlepsze wyniki badań


Ciśnienie tętnicze:
optymalne – 120/80 mm Hg
dopuszczalne – 140 mm Hg

Cholesterol:
Całkowity: 190 mg/dl (nie powinien przekraczać 200 mg/dl)
LDL (zły cholesterol): 100 mg/dl (ale im mniej, tym lepiej)
HDL (dobry cholesterol): powyżej 40 mg/dl (dopiero ponad 60 mg/dl skutecznie chroni przed miażdżycą i związanymi z nią chorobami układu krążenia)

Zobacz też:

Cholesterol u dziecka – jak bardzo jest groźny? [WIDEO]

Różne rodzaje orzechów
© dream79 - Fotolia.com
Mama
Orzechy pomagają schudnąć
Orzechy, owszem, są kaloryczne, ale błędem jest rezygnowanie z nich, gdy chcemy zrzucić kilka kilogramów. Dowiedziono bowiem, że nie tylko nie tuczą, ale mają zbawienny wpływ na zdrowie i odchudzają.

Orzechy szybko zaspokajają głód i na długo dają uczucie sytości. Mimo tego, że 3/4 ich masy stanowi tłuszcz, jest to tłuszcz dobry i zdrowy. Poza tym organizm nie trawi orzechów do końca. Optymalną porcją, idealną na podwieczorek, przekąskę lub dodatek do owsianki czy sałatek, uznawane jest ok. 30 g orzechów, czyli mała garstka. Jest wiele powodów, dlaczego zwłaszcza osoby odchudzające się powinny włączyć je do swojej diety. Orzechy obniżają poziom złego cholesterolu Istnieją dwa rodzaje cholesterolu, w uproszczeniu nazywane dobrym i złym. Zły cholesterol zwiększa lepkość krwi, sprzyja zakrzepom i chorobom układu krążenia. Dobry cholesterol, czyli cholesterol HDL, pracuje na korzyść naszego organizmu. Orzechy, mimo że tłuste, obniżają poziom tego złego i niepożądanego cholesterolu, co sprzyja zdrowemu układowi krążenia, zapobiega chorobom i zmniejsza ryzyko zakrzepu. Orzechy chronią też serce w okresie silnego stresu. Ponadto orzechy zawierają aminokwas, który po przekształceniu w organizmie w związek azoty rozszerza naczynia krwionośne i ułatwia przepływ krwi. Przeczytaj, jak schudnąć, jedząc owsiankę Orzechy zmniejszają apetyt na węglowodany American Journal of Clinical Nutrition potwierdza, że nie należy ograniczać spożycia orzechów i ich włączenie do codziennej diety może przyczynić się do zmniejszenia masy ciała . Orzechy łatwo sycą i uczucie to utrzymuje się długo: nie sprzyjają bowiem wahaniom poziomu cukru we krwi, która często skutkuje wilczym apetytem (zwłaszcza ochotą na słodycze i inne węglowodanowe przekąski). Czy jesteś emocjonalnym łasuchem? Orzechy nie są powiązane ze wzrostem masy ciała Wiele badań potwierdza: spożywanie orzechów nie tylko zmniejsza ochotę na węglowodany, orzechy nie tylko nie tuczą, ale wręcz ich włączenie do diety jest powiązane ze spadkiem masy ciała . Jeśli więc dodasz kilka...

Hipercholesterolemia u dzieci
StockAdobe
Zdrowie
Zdrowo je, a ma wysoki cholesterol? To może być hipercholesterolemia
Hipercholesterolemia to uwarunkowany genetycznie podwyższony poziom cholesterolu. Wydaje się, że tylko dorośli cierpią z tego powodu, a to nieprawda. Hipercholesterolemia może dotykać także dzieci!

Czy regularnie badasz swojemu dziecku poziom cholesterolu ? Jeśli nie, a skończyło ono już 5 lat, zacznij to robić. Okazuje się, że nawet zdrowo wyglądające dzieci mogą mieć znacznie podwyższony cholesterol całkowity, np. z powodu hipercholesterolemii. Brak leczenia może skutkować miażdżycą, udarem mózgu lub zawałem serca, a nawet przedwczesną śmiercią. Nie bagatelizujmy tego! Jak rozpoznać hipercholesterolemię u dziecka? Hipercholesterolemia jest to nieprawidłowość metaboliczna , która powoduje znaczne podwyższenie poziomu cholesterolu, niezależnie od stylu życia, jaki się prowadzi. Ma ona podłoże genetyczne. To znaczy, że może się zdarzyć, że dziecko jest pozornie zdrowe , bo ma prawidłową dietę i jest aktywne fizycznie, a tak naprawdę będzie ono miało bardzo wysoki cholesterol. Aby wykryć, czy dziecko cierpi na hipercholesterolemię, czyli odziedziczyło wysoki cholesterol po przodkach, należy wykonać badanie krwi . Badanie to nazywane jest lipidogramem , pozwala na ocenę stężenia w osoczu krwi: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, triglicerydów. Profil lipidowy powinno się badać u wszystkich dzieci powyżej 5. roku życia, a u tych, które są obciążone hipercholesterolemią rodzinną nawet już po 2. roku życia (zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii). Przyczyny wysokiego cholesterolu u dziecka Jeśli dziecko cierpi na hipercholesterolemię rodzinną , wówczas cholesterol przekraczający górną normę odziedziczyło po rodzicach lub dziadkach. Inne przyczyny tej nieprawidłowości to skumulowanie takich czynników, jak: zła dieta, bogata w tłuszcze i produkty wysoko przetworzone; nadwaga; zbyt mała aktywność fizyczna. Jeśli cholesterol u dziecka będzie znacznie przekraczał normy, może w przyszłości przyczynić się do powstania miażdżycy, udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału...

Cholesterol u dzieci
StockAdobe
Aktualności
Lekarze namawiają do badań cholesterolu u dziecka
Tak, to nie pomyłka! Według najnowszych zaleceń dziecku między 5. a 10. rokiem życia trzeba sprawdzić poziom cholesterolu. Niektórzy lekarze są za tym, by sprawdzać cholesterol już u dwulatka. Teraz możesz to zrobić nawet bez skierowania!

Nie tylko dorośli powinni sprawdzać poziom cholesterolu . Dzieci też, i to nawet, jeśli są szczupłe. Sprawdzenie poziomu cholesterolu jest wręcz konieczne, jeśli dziecko na nadwagę lub otyłość, a także jeśli w rodzinie występują choroby cywilizacyjne : otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu. Dlaczego badanie cholesterolu u dziecka jest tak ważne? Bo tylko w okresie dzieciństwa można zapobiec miażdżycy - chorobie, która jest najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Blaszki miażdżycowe w dzieciństwie Pierwsze blaszki miażdżycowe tworzą się już w okresie dzieciństwa. Gdy blaszka miażdżycowa już się utworzy, nie ma szans zginąć: światło naczynia krwionośnego, przez które płynie krew, już zawsze będzie węższe. Dlatego pojawia się nadciśnienie . – Zanim jednak pojawi się blaszka miażdżycowa, w naczyniach krwionośnych tworzą się w naczyniach tzw. plamy tłuszczowe. Mogą one pojawić się bardzo wcześnie - opisywano je nawet w naczyniach krwionośnych płodu! Jednak te zmiany można cofnąć: jeśli dziecko będzie odpowiednio się odżywiało i prowadziło zdrowy styl życia – mówi  prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, kierownik Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Ważne jest, żeby sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka jeszcze zanim pojawią się pierwsze zmiany miażdżycowe, najlepiej - między 5. a 10 rokiem życia. Można to zrobić nawet wcześniej: Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca nawet, żeby pierwszy raz sprawdzić poziom cholesterolu u dziecka już w wieku 2 lat, gdy zaczyna ono jeść to, co dorośli. Jeśli okaże się, że ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, można od razu zwrócić szczególną uwagę na jego dietę. Rodzice i lekarze nie wiedzą, że warto sprawdzać poziom cholesterolu – W Polsce  bardzo niewiele badań cholesterolu wykonuje się u dzieci. Nie jest to zgodne z...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta