Podróżując z dziećmi trzeba nastawić się na elastyczność. Zmiana planów, dłuższy postój, czy spóźnione dotarcie na miejsce? To może wam się przytrafić, jednak nie zrażajcie się do jazdy samochodem. Dzięki takim przejażdżkom możecie wspaniale spędzić czas i zacieśnić rodzinne więzi. Podpowiadamy, jak podróżować samochodem z maluchami bezpiecznie i komfortowo.

Reklama

Bezpieczna podróż? Najlepiej w foteliku tyłem do kierunku jazdy

Właściwą ochronę podczas jazdy zapewni maluchowi fotelik zgodny z najnowszymi normami bezpieczeństwa oraz umożliwiający jazdę tyłem do kierunku jazdy – według specjalistów jest ona 5 razy bardziej bezpieczniejsza niż przodem do kierunku jazdy! Nie wiesz, jaki fotelik wybrać dla twojego malucha? Podpowiadamy!

Dla najmłodszych świetnym wyborem będzie fotelik BeSafe iZi Go Modular X1 i-Size, który ma m.in. pochłaniacz energii Dynamic Force Absorber™ (zapewnia optymalną ochronę dla najbardziej wrażliwych części ciała), wkładkę dla dziecka Newborn Hugger™ (umożliwia bardziej płaską pozycję i zmniejsza ryzyko opadania główki) oraz nowoczesny zagłówek (ułatwiający obsługę użytkowania).

Marko

Sprawdzi się także fotelik obrotowy BeSafe iZi Turn, który umożliwia podróż tyłem i przodem do kierunku jazdy, a także daje rodzicom łatwy dostęp do dziecka, dzięki wygodnemu obrotowi fotelika w stronę drzwi. Ponadto umożliwia prawidłową, poziomą instalację fotelika, bez względu na kąt nachylenia kanapy w samochodzie dzięki innowacyjnej technologii Universal Level Technology™. Fotelik wyposażony jest również w system magnesów, który ułatwia wkładanie i wyciąganie dziecka z fotelika.

Podczas podróży może się przydać również mobilny fotelik dla najmłodszych Doona+, który jest pierwszym na świecie fotelikiem z w pełni zintegrowanymi kołami. Oprócz tego, że sprawdza się podczas podróży samochodem, taksówką czy samolotem, to posiada również tryb prowadzenia podczas przemieszczania się, gdy np. chcesz się spacerować z dzieckiem. Fotelik posiada także wkładkę dla niemowlaka, która umożliwia utrzymanie prawidłowej, naturalnej pozycji.

Zobacz także
Marko

Jeśli szukasz fotelika na lata, idealnym rozwiązaniem będzie nowość na rynku – fotelik BeSafe Stretch, przeznaczony dla dziecka od 6 miesięcy aż do 7 lat! W tym modelu znajdują się 3-punktowe pasy bezpieczeństwa, regulacja odległości od oparcia kanapy aż do 30 cm, a także regulacja wychylenia siedziska. Co bardzo istotne, fotelik jest jednym z niewielu fotelików na rynku, który przeszedł rygorystyczny test zderzeniowy Test Plus.

BeSafe

Ostatnią naszą propozycją jest fotelik BeSafe iZi Flex Fix dla starszych dzieci w wieku od 4 do ok. 12 lat. Ten model jest połączeniem bezpieczeństwa i komfortu – dzięki elastycznym rozwiązaniom łatwo go zainstalować i dopasować, a także umożliwia siedzenie maksymalnie trzech osób w rzędzie. To doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających trójkę dzieci.

Co ważne, jest to jedyny fotelik, który uzyskał świetne wyniki w testach ADAC zarówno w przypadku zderzenia bocznego, jak i doskonałe wyniki w „przestrzeni dla dziecka” i „zużyciu przestrzeni w samochodzie”, dzięki czemu stanowi idealne połączenie bezpieczeństwa, komfortu i elastyczności przestrzeni.

O czym pamiętać, aby podróż samochodem z dzieckiem była komfortowa?

Warto również podkreślić, że podczas jazdy samochodem dziecko nie powinno jeść. Wszystko po to, by nie stwarzać okazji niebezpiecznych – dziecko podczas zajadania przekąski mogłoby np. się zakrztusić. Ponadto okruszki mogą przyczyniać się do uszkodzeń fotelika, gdy np. znajdą się w bazie, której użytkowanie w takim stanie może powodować jej zacieranie. Gdy maluch jest głodny, warto zrobić przerwę, podczas której rodzic poda dziecku jedzenie i picie.

Warto również wziąć pod uwagę, by podczas jazdy samochodem dziecko bawiło się tylko miękkimi zabawkami. Te twarde mogłyby w trakcie zdarzenia spowodować obrażenia ciała. Warto zabrać ze sobą np. pluszowe zabawki, bajki do odtwarzania, a ze starszymi dziećmi można bawić się np. w gry słowne.

WAŻNE! Najmłodszym może się nudzić w samochodzie – pamiętaj, by zablokować drzwi od strony dziecka. Lepiej, by nie wpadło na szalony pomysł otwarcia ich w czasie jazdy…

Ponadto, aby jazda była komfortowa, zadbaj by mali pasażerowie mieli na sobie miękkie, niekrępujące ruchów ubranie. Sprawdzi się przede wszystkim odzież z naturalnych, oddychających tkanin. Przy czym weź pod uwagę, że w samochodzie zwykle jest klimatyzacja – dziecko nie powinno być ubrane zbyt lekko.

I na koniec – postoje, które przydają się dzieciom i dorosłym. Warto, co 2-3 godziny rozprostować nogi, zjeść i napić się, pomóc wyładować energię dzieciom na świeżym powietrzu oraz skorzystać z toalety.

W jaki jeszcze sposób zadbać o komfort podróży samochodem?

Podczas jazdy z pewnością przyda się uniwersalna wkładka antypotowa Kuli-Muli, wykonana z tkaniny, które skutecznie chłonie wilgoć, a także zapewnia właściwą wentylację i chłodzenie. Dzięki niej maluch będzie miał odpowiedni komfort siedzenia, co z pewnością wpłynie na przyjemność płynącą z podróży.

Ponadto w słoneczne dni przydatne okazują się osłonki przeciwsłoneczne, które skutecznie blokują promieniowanie UV, chroniąc maluszka przed szkodliwym działaniem słońca, a także jego rażącym blaskiem. Aby jeszcze bardziej umilały podróż, wybierz osłonki z motywem z ulubionej bajki np. z Psiego Patrolu.

Marko

Dla maluszków, które spędzają podróż w samochodzie… śpiąc, idealna będzie opaska na głowę Nap-Up, która podtrzymuje główkę podczas snu na siedząco, nie pozbawiając jej swobody ruchu.

Opaska do auta Nap-Up
mat. partnera

Ponadto, aby utrzymać kontakt z dzieckiem podróżującym w foteliku tyłem do kierunku jazdy, niezbędne będzie wyposażenie samochodu w lusterko np. z lampką LED, które umożliwia obserwację nawet w ciemności.

To jak, kiedy wybieracie się w podróż samochodem?

Reklama

Materiał powstał z udziałem Marko

Reklama
Reklama
Reklama