Świnka miniaturka - zalety, czy nadaje się dla dziecka, cena
Świnka miniaturka ma bardzo dużo zalet. Może być kompanem do zabaw, gdyż jest to bardzo towarzyskie i pogodne stworzonko. Ma jednak także swoje wymagania.
Świnka miniaturka to zwierzątko bardzo popularne w USA i Wielkiej Brytanii. Jednak moda na nią przywędrowała także do naszego kraju i coraz częściej można ją spotkać w polskich domach. Trudno się dziwić, ma ona bardzo dużo wspaniałych cech. Ale jest też wymagająca. Czy nadaje się dla dziecka?
Spis treści:
- Świnka miniaturka - cechy charakterystyczne
- Zalety świnki miniaturki
- Codzienna opieka nad świnką
- Czym żywić świnkę
- Cena, gdzie kupić świnkę miniaturkę
Świnka miniaturka - cechy charakterystyczne
Świnka miniaturka jest efektem skrzyżowania kilku miniaturowych ras świń, m.in. nowozelandzkiej kune-kune, Gloucester Old Spot, wietnamskiej czy Ossabaw Island, które podjęto w Kanadzie i Wielkiej Brytanii pod koniec lat 80. XX wieku.
Świnka jest miniaturowa w porównaniu ze swoją kuzynką – świnią domową ważącą ok. 400 kg. Osiąga wielkości ok. 30-45 cm, zaś waży od 25 do 30 kilogramów. Żyje około 15-20 lat. Wielkość przeciętnej świnki można porównać do wymiarów psa spaniela, będzie jednak od niego czterokrotnie cięższa.
Zalety świnki miniaturki
To bardzo inteligentne, pogodne zwierzątko, lubiące towarzystwo człowieka. Jeżeli świnkę będzie się trzymać w domu, przytulać, mieć z nią kontakty, to się przywiąże do domowników jak pies.
Zalety zwierzątka:
- reaguje na swoje imię,
- przychodzi na zawołanie,
- łatwo uczy się sztuczek i komend,
- lubi się przytulać,
- nie ma zapachu, nie linieje, dlatego nadaje się dla alergicznych dzieci,
- potrafi załatwiać się do kuwety,
- nie gryzie, chyba że jest od małego źle chowane.
Świnka miniaturka potrzebuje wyraźnej informacji, kto jest jej panem i jakie są stawiane jej wymagania. Jeżeli nie wprowadzi się konsekwentnych zasad w jej wychowaniu, zwierzę może sprawiać problemy swym zachowaniem.
Codzienna pielęgnacja świnki miniaturki
Świnka bardzo chętnie wychodzi na spacery, trzeba ją tylko nauczyć chodzić na smyczy, chociaż bardziej polecane są szelki, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze dla niej. Kiedy już opanuje tę sztukę, potrafi dopominać się o spacery, gdyż na dworze czuje się najszczęśliwsza - może wówczas ryć w ziemi i szukać jedzenia. Dlatego decydując się na to zwierzątko, trzeba wziąć pod uwagę, czy będziemy w stanie zapewnić mu takie warunki życia.
Świnka powinna mieć stały wybieg w postaci dostępu do ogrodu, w którym może ryć w ziemi. Nie nadaje się do mieszkania w bloku.
Czym żywić świnkę miniaturkę
Świnki są wszystkożerne i nie są wymagające w kwestii żywienia. Powinny dostawać jedzenie dwa razy dziennie. Uwielbiają:
- warzywa - zarówno surowe i gotowane,
- owoce,
- kasze,
- makaron,
- ryż,
- siemię lniane,
- pestki słonecznika.
Świnki są łakomczuchami i nigdy nie mają dość jedzenia, dlatego trzeba je obserwować, czy nie tyją i w razie czego ograniczyć wielkość porcji.
Gdzie można kupić świnkę?
W Polsce są już od kilku lat hodowle świnek miniaturek, których adresy można znaleźć w internecie. Cena zwierzątka może sięgać nawet 800 złotych (najmniejsze wymiary są najdroższe), jednak przeciętnie jest to ok. 300 złotych.
Zobacz też:
- 5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota
- 8 rzeczy, które musi rozumieć dziecko, zanim dostanie zwierzę
- Zwierzak - mój najlepszy przyjaciel