Woskowijki: co to jest, diy (jak zrobić), opinie
Woskowijki to ekologiczna alternatywa dla folii spożywczej i aluminiowej. Owijki, jak również mówi się na woskowijki, to tkanina pokryta pszczelim woskiem. Zgodnie z zasadą zero waste można jej używać wielokrotnie do pakowania kanapek, żywności, przykrywania talerzyków z jedzeniem itd.
Woskowijki to must-have każdego zwolennika zero waste i ekologii. Zamiast używać kontrowersyjnej folii aluminiowej lub zaśmiecać planetę folią spożywczą, można pakować kanapki w owijki z ekologicznej tkaniny pokrytej pszczelim woskiem. Taki materiał można wielokrotnie myć, a w kuchni sprawdza się równie dobrze, co wspomniane folie. Woskowijki można kupić w internecie (np. popularne woskowijki by Malu, BeePack) lub zrobić samemu. Owijki DIY mają tę przewagę, że są tańsze (cena woskowijek nie jest niska w porównaniu do folii spożywczej) i sami możemy wybrać materiał, np. w ulubione wzory naszego dziecka.
Spis treści:
1. woskowijki DIY
2. cena
3. jak o nie dbać
4. opinie
Woskowijki DIY
Składniki do samodzielnego wykonania woskowijek bez problemu kupisz w internecie. Będziesz potrzebować:
- bawełnianej tkaniny (organicznej)
- 40 g wosku pszczelego
- 10 g (łyżeczka) żywicy sosnowej (opcjonalnie)*
- 1 łyżki olejku jojoba
* żywica ma działanie antybakteryjne, ale jest trudno dostępna. Do woskowijek nie używaj kalafonii. Najlepiej wybierz się z dziećmi na spacer do lasu i tam zbierzcie żywicę prosto z sosny! Wystarczy delikatnie zeskrobać ją z drzewa (bez kory).
Ponadto do przygotowania woskowijek DIY przyda się:
- papier do pieczenia
- pędzelek
- piekarnik elektryczny (lub żelazko)
Woskowijki DIY - sposób przygotowania
- Rozgrzej piekarnik do 180 st. C
- W kąpieli wodnej podgrzej razem wosk, żywicę i olej jojoba, aż do rozpuszczenia i uzyskania gładkiej konsystencji.
- Rozłóż czysty i suchy materiał na papierze do pieczenia
- Pędzelkiem rozsmaruj miks wosku i żywicy na tkaninie (rób to szybko, bo wosk bardzo szybko zasycha, nie nakładaj go też zbyt wiele, bo będzie się kruszył)
- Włóż do piekarnika na ok. 2 minuty (ma wyglądać na mokre)
- Sprawdź, czy nie ma suchych miejsc, jeśli tak, nałóż na nie ponownie miksturę.
- Nałóż wosk na drugą stronę tkaniny,
- Pozostaw do wyschnięcia (możesz zawiesić na sznurku spinaczami do bielizny)
Alternatywny sposób wykonania owijek:
Możesz użyć żelazka zamiast piekarnika: połóż tkaninę na papierze do pieczenia, nałóż wosk, na to ponownie papier do pieczenia i przeprasuj żelazkiem. Niektórzy w ogóle pomijają piekarnik i żelazko - po prostu smarują ciepłą miksturą tkaninę i wieszają do wyschnięcia.
Woskowijki: cena
Owijki nie są tanie, za trzy sztuki trzeba zapłacić od 30 do 60 złotych. Dlaczego są takie drogie?
Oprócz ekologicznych materiałów do ich wykonania trzeba doliczyć koszt produkcji, dystrybucji i zysk dla producenta. Jeśli lubisz zabawy DIY, możesz sama zrobić owijki, koszt będzie niższy. Jeśli (tak jak ja) nie masz do tego odpowiednich umiejętności lub cierpliwości, warto przeznaczyć te kilkadziesiąt złotych na zakup woskowijek - będziesz produkować mniej śmieci i nauczysz dziecko ekologicznych postaw. Warto, prawda?
Jak długo można używać woskowijek? Jeśli będziesz odpowiednio dbać o owijki, będą ci służyć przez pół roku do roku. Możesz też ponownie pokrywać tkaninę woskiem.
Jak dbać o woskowijki?
- Myj tkaninę pod zimną wodą
- Używaj łagodnego mydła lub płynu do usuwania brudu
- Chroń przed wysoką temperaturą
- Susz na powietrzu
- Przechowuj w suchym miejscu
Uwaga: woskowijki pozwalają żywności oddychać. Żywica i olej jojoba mają właściwości antybakteryjne, nie używaj jednak owijek do przechowywania mięsa i ryb.
Woskowijki: opinie
Zebrałam wśród znajomych opinie na temat woskowijek. Z pięciu osób, które znam i które używają ich na co dzień, cztery bardzo sobie to rozwiązanie chwalą. Nic dziwnego, to prawdziwi entuzjaści zero waste. Dowiedziałam się, że utrzymanie ich w czystości jest proste i niekłopotliwe, dobrze przechowują żywność, a kanapki zabrane do pracy i szkoły, nie rozsypują się w plecaku. Jedna osoba powiedziała jednak, że woli papier śniadaniowy, bo nie chce jej się ich myć.
Zobacz też:
- Ekologia dla dzieci: jak uczyć dziecko troski o środowisko?
- Pieluszki wielorazowe, kieszonki i otulacze
- Jak oszczędzać wodę? Praktyczne wskazówki