Przesilenie jesienne: kiedy się zaczyna, objawy, jak sobie z nim radzić
Przesilenie jesienne wiąże się ze zmianami samopoczucia, za które odpowiadają zmiany zachodzące w pogodzie. Odczuwane są tym dotkliwiej, im naszemu organizmowi trudniej zaadaptować się do tego, że światła i ciepła jest coraz mniej. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat przesilenia jesiennego.
Przesileniu jesiennemu mogą towarzyszyć objawy fizyczne, jak i te związane z obniżeniem nastroju. Jedno jest pewne: gdy trwają one dłużej niż dwa tygodnie, warto skonsultować to z lekarzem. Jesienna chandra może bowiem przerodzić się w depresję, a brak energii i senność – w symptomy anemii, kłopotów z układem hormonalnym lub innych problemów ze zdrowiem.
Spis treści:
- Kiedy zaczyna się przesilenie jesienne?
- Objawy przesilenia jesiennego
- Sposoby na gorsze samopoczucie związane z przesileniem jesiennym
Kiedy zaczyna się przesilenie jesienne?
Równonoc jesienna w 2023 roku nastąpi 23 września. Wtedy właśnie zacznie się kalendarzowa jesień i... od tej pory możemy spodziewać się, że coraz częściej będzie padał deszcz i zrobi się chłodniej. Deszcze, wiatry, chłód oraz coraz wcześniej zapadający zmrok sprawią, że rzadziej będziemy przebywać na świeżym powietrzu. I będziemy korzystać raczej ze sztucznego oświetlenia niż naturalnego światła słonecznego. Nasz organizm może odczuć te zmiany w różnym stopniu i na różne sposoby.
Objawy przesilenia jesiennego nie muszą pojawić się dokładnie w czasie równonocy jesiennej. Mogą dać o sobie znać wcześniej lub później, w zależności od:
- Panującej pogody,
- Zmiany trybu życia po powrocie z wakacji (mniej czasu na świeżym powietrzu, więcej przed ekranem komputera czy telewizora),
- Zdolności adaptacyjnych organizmu do zachodzących zmian w pogodzie i trybie życia.
Nasilenie i trwanie skutków przesilenia jesiennego na szczęście możemy kontrolować, dbając o siebie i bliskich.
Objawy przesilenia jesiennego
Objawy przesilenia jesiennego mogą dotyczyć nie tylko gorszego nastroju, ale i gorszego samopoczucia fizycznego. Najczęściej odczuwane skutki przesilenia (zarówno u dzieci, jak i dorosłych) to:
- Ból głowy,
- Spadek energii,
- Problemy z koncentracją,
- Rozdrażnienie,
- Senność (lub bezsenność),
- Przygnębienie, zwane popularnie jesienną chandrą.
Na nasze samopoczucie u progu jesieni wpływa również dieta. Wiele osób właśnie wtedy coraz częściej sięga po niezdrowe przekąski. Chipsy, wafelki, ciastka czy cukierki – mogą nasilać objawy przesilenia jesiennego. Wraz z brakiem aktywności fizycznej niezdrowe kalorie, węglowodany i tłuszcze mogą oznaczać też dodatkowe kilogramy.
Sposoby na gorsze samopoczucie związane z przesileniem jesiennym
Jak sobie radzić z przesileniem jesiennym? Na szczęście nie musimy być bezradni ani wobec jesiennej chandry, ani gorszego samopoczucia fizycznego. Choć czasem może to wymagać pewnego wysiłku, warto:
- Wyjść z domu, by dotlenić organizm (spacer, jogging, przejażdżka rowerem);
- Zamiast kolejnej kawy lub niezdrowej przekąski – sięgnąć po wodę lub świeży sok z pomarańczy, bogate w magnez orzechy czy gorzką czekoladę;
- Dbać o pełnowartościowe, regularne posiłki;
- Pamiętać o regularnej suplementacji witaminy D3;
- Wcześniej kłaść się spać.
Jeśli jesteś osobą wrażliwą na zmiany w pogodzie, w czasie gdy odczuwasz skutki przesilenia nie bierz na siebie dodatkowych obowiązków.
Zobacz także:
- Jeszcze smutek, czy już depresja? Sprawdź jak to odróżnić
- Złość, rozdrażnienie - to mogą być oznaki choroby
- Depresja lękowa: objawy, przyczyny, leczenie