Co robić, gdy pojawi się szerszeń w domu? Czy szerszeń jest groźny? Co robić, gdy wizyty nieproszonych gości są częste albo pojawia się wiele szerszeni naraz? Jak się pozbyć gniazda szerszeni? Jak chronić dziecko przed tymi owadami? Zadaliśmy te pytania lekarzowi – dr Ewie Willak Janc, która jest alergologiem oraz specjalistom zajmującym się ich zwalczaniem – Szymonowi Piłatowi, autorowi strony strony www.zwalczanieszerszeni.waw.pl i Mateuszowi Krzyżowskiemu z firmy DDD Serwis.

Reklama

Spis treści:

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń wyglądem przypomina bardzo dużą osę. Jest jednak najczęściej w barwach brązowo-żółtych, a nie czarno-żółtych, choć zdarzają się i szerszenie z czarnym kolorem na ciele. Długość ciała szerszenia wynosi od 17 do 23 mm, królowa jest jeszcze większa – ma długość nawet do 35 mm. Szerszeń jest znacznie większy od osy (zobacz zdjęcie poniżej), a żółty kolor jego ciała cieplejszy niż żółć na ciele osy.

Latający szerszeń wydaje dużo niższy dźwięk niż mucha, pszczoła, osa czy trzmiel.

szerszeń

Szerszeń i osa. fot.: Eric Isselée, Daniel Prudek/Adobe Stock

Zobacz także

Czy szerszeń jest groźny?

I tak, i nie. Szerszeń jest wielki i przerażająco bzyczy, jednak tak naprawdę to osa, tyle że duża. Jest mniej agresywny od zwykłej osy: gdy nie jest prowokowany, rzadko żądli. Ugryzienie szerszenia nie jest tak groźne, jak się często słyszy. Tak naprawdę o wiele groźniejsze jest użądlenie pszczoły.

Szerszeń ma jednak dłuższe żądło i nieco więcej toksyn w jadzie, przez co jego użądlenie odczuwa się jako bardziej bolesne i piekące. Niebezpiecznie robi się, gdy ugryzie nas wiele owadów naraz albo choć jeden owad użądli nas w szyję, język, okolicę ust albo nosa (podobnie jest zresztą w przypadku zwykłych os i pszczół).

Szerszenie (pszczoły i osy także!) mogą być bardzo groźne dla ludzi uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych. Ich użądlenie może spowodować groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny.

Co robić, gdy w domu pojawi się szerszeń?

  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie krzycz – to prowokuje szerszenia do ataku (z własnej inicjatywy raczej nie użądli).
  • Jeśli w pokoju jest dziecko – zabierz je do innego pomieszczenia i zamknij drzwi.
  • Spróbuj pozbyć się intruza – jeśli czujesz się na siłach.
  • Ubierz się w co najmniej dwie warstwy odzieży – żądło szerszenia jest długie, więc owiń szyję szalem, załóż coś na głowę. Unikaj jaskrawych kolorów, to szerszenia może rozwścieczyć.
  • Otwórz szeroko okno – być może sam opuści twoje mieszkanie. Możesz spróbować go wygonić, np., gazetą.
  • Możesz nakryć szerszenia szklanką – (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) i gdy już jest w pułapce, podsuń pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę).
  • Możesz użyć rakietki elektrycznej do zwalczania owadów lub (jeśli masz) użyć sprayu przeciwko szerszeniom. Kupuje się go w marketach budowlanych. Dobrze przewietrz później mieszkanie!
  • Spróbuj uderzyć owada np. kapciem – jeśli nie masz innego sprzętu. Musisz uderzyć zdecydowanie, aby trafić za pierwszym razem. Zaatakowany szerszeń, a nie trafiony, będzie się bronić.

Inne domowe metody (np. pryskanie szerszenia lakierem) do włosów odradzamy. Ich skuteczność jest dyskusyjna.

Jak się pozbyć gniazda szerszeni?

Jeśli nieproszeni goście pojawiają się u ciebie regularnie, prawdopodobnie w pobliżu jest gniazdo szerszeni. Poszukaj go i wezwij firmę, zajmującą się usuwaniem takich gniazd (usługa kosztuje 150–300 złotych). Takie firmy usuwają również gniazda os i roje pszczół, niektóre z nich pomagają również w lokalizowaniu gniazd. W ostateczności wzywaj straż pożarną. Jeśli szerszenie nie zagrażają życiu i zdrowiu domowników, bo są np. na strychu, straż pożarna prawdopodobnie i tak odeśle cię do specjalistów.

Nie usuwaj gniazda szerszeni na własną rękę. Może w nim mieszkać kilkaset szerszeni i strach pomyśleć, co się może stać, jeśli użądli cię kilka owadów.

Jak wygląda gniazdo szerszeni i gdzie go szukać?

Gniazda szerszeni najczęściej mają wielkość piłki lekarskiej. Mają różny kształt, mogą np. wyglądać np. tak:

Posted by Szerszenie on 16 października 2011

Gniazda szerszeni można najczęściej znaleźć:

  • na strychach
  • pod okapami dachów
  • w zagłębieniach w murze
  • w dziuplach starych drzew, czasem w karmnikach, domkach dla ptaków
  • w norach ziemnych

Jak chronić dziecko przed szerszeniami?

Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia szerszeni jest założenie w oknach moskitier i osłanianie nimi wózka.
Poza tym:

  • Trzymaj jedzenie w zamkniętych pojemnikach i pod kloszami, zakręcaj butelki z napojami, wyrzucaj resztki żywności. Szerszenie, podobnie jak zwykłe osy oraz pszczoły, uwielbiają fermentujące owoce i wszystko, co słodko pachnie.
  • Bądź ostrożna wszędzie tam, gdzie jest dużo nadgniłych owoców (np. w sadach).
  • Zanim dziecko cokolwiek włoży do ust (zwłaszcza podczas pikniku), sprawdź, czy nie ma na tym owada.
  • Naucz dziecko, że gdy pojawia się w pobliżu szerszeń, nie wolno machać rękami ani piszczeć. Bezpieczniej jest stać nieruchomo, osłaniając np. ubraniem twarz i szyję albo spokojnie się wycofać.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama