Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Tabletki z jodkiem potasu to środek prewencyjny, chroniący tarczycę przed skażeniem radioaktywnym. Podaje się go wyłącznie wtedy, gdy odpowiednie służby wydadzą polecenie jego dystrybucji wśród ludności. Sprawdź, jak działają tabletki z jodkiem potasu i kto powinien je przyjąć.
Tabletki z jodkiem potasu (Kalii iodidum) stosowane są, gdy dojdzie do katastrofy nuklearnej, np. uszkodzenia reaktora jądrowego. Zagrożenie stanowi wtedy uwolniony radioaktywny jod, który jest wychwytywany przez ludzką tarczycę. Aby temu zapobiec, podaje się ludności tabletki z jodkiem potasu.
Istnieje wielu producentów tabletek z jodkiem potasu, jednak w sytuacji zagrożenia tabletek nie należy kupować samodzielnie – zostaną one rozdystrybuowane wśród mieszkańców kraju. Według zapewnień przedstawicieli MSWiA, w tej chwili w Polsce jest zabezpieczonych ponad 57 mln dawek jodku potasu. Tabletek zatem powinno wystarczyć dla wszystkich.
Tabletki z jodkiem potasu – po co się przyjmuje?
Z tabletek z jodkiem potasu organizm wychwytuje jod i gromadzi go w tarczycy. W ten sposób tarczyca wysyca się nieradioaktywnym jodem. To sprawia, że gdy będzie narażona na jod radioaktywny, nie wchłonie go. Ponieważ jod radioaktywny znacząco zwiększa ryzyko rozwoju w przyszłości raka tarczycy, tabletki z jodkiem potasu działają profilaktycznie przeciwko rozwojowi tej choroby.
Tabletki są tak formowane, aby z łatwością można było podzielić je na pół lub na cztery części, dostosowując dawkę jodku potasu do potrzeb osoby przyjmującej lek.
Tabletki z jodkiem potasu połyka się w całości, popijając wodą, lub rozkrusza się je i rozpuszcza w płynie (tak można podać je np. noworodkom czy niemowlętom). Najlepiej przyjąć je w ciągu 2 godzin od ogłoszenia, że doszło do skażenia radioaktywnym jodem, ale nawet przyjęcie ich do 8 godzin od narażenia na skażenie, może przynieść korzyść.
Specjaliści podkreślają, że przyjęcie tabletek z jodkiem potasu powinno nastąpić WYŁĄCZNIE po sygnale od odpowiednich służb. Nie należy przyjmować jodku potasu na własną rękę, na wszelki wypadek.
Tabletki z jodkiem potasu – dlaczego są dystrybuowane?
W związku z zagrożeniem związanym z katastrofą w elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie polskie władze zdecydowały się na dystrybucję tabletek z jodkiem potasu na teren całej Polski. To działanie profilaktyczne. Ryzyko katastrofy obecnie oceniane jest jako niskie. Mimo to tabletki z jodkiem potasu zostały już dostarczone do Straży Pożarnej. Jodek potasu ma być dystrybuowany także szkołach, zwłaszcza podstawowych. Dzięki temu w razie potrzeby lek będzie mógł szybciej trafić do ludności.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreśla, że podjęte przez MSWiA działania służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom Polski.
„Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego (JST). W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli” – poinformował na konferencji prasowej wiceminister Błażej Poboży.
Kto powinien przyjąć tabletki z jodkiem potasu?
W sytuacji zagrożenia radioaktywnym jodem szczególnie należy zadbać o jodek potasu dla dzieci. To dzieci i młodzież powinny przyjąć tabletkę w pierwszej kolejności. Jeśli rozwijający się młody organizm jest narażony na wchłonięcie radioaktywnych izotopów jodu, rośnie ryzyko, że po latach rozwinie się rak tarczycy. Ta będąca skutkiem działania promieniotwórczego jodu choroba może uaktywnić się nawet po bardzo długim czasie. Im ktoś jest starszy w chwili narażenia na kontakt z jodem radioaktywnym, tym szansa na rozwinięcie się w jego przypadku tej choroby jest mniejsza.
Czy należy przyjąć jodek potasu w ciąży? Tak, ale przyszłe mamy powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach jodek potasu może bowiem niekorzystnie zadziałać na płód.
Tabletki z jodkiem potasu, o ile jest to możliwe, podaje się wszystkim niezależnie od wieku, z wyjątkiem osób, u których występują przeciwwskazania do podania tego leku. W takiej sytuacji decyzję powinien podjąć lekarz, ważąc wszystkie za i przeciw.
Źródło: gov.pl, gdziepolek.pl
Przeczytaj też: