Od wczesnej wiosny aż po późną jesień wiele rodzin spędza czas wolny na łonie natury, a to także czas wyjątkowej aktywności kleszczy. Na kontakt z kleszczami szczególnie narażone są dzieci oraz zwierzęta, ponieważ poruszają się na wysokości „żerowania” tych pasożytów. Czy wiesz, ile żyją kleszcze, które przypadkiem przynieśliśmy na ubraniu do domu?

Reklama

Jak długo żyją kleszcze?

Kleszcze są bardzo żywotnymi i odpornymi na warunki środowiskowe pasożytami. W optymalnych, naturalnych warunkach (tj. tereny leśne, łąki, pola, parki, a nawet przydomowe ogródki) kleszcz może przeżyć nawet 7 lat.

Jednak to, jak długo żyją kleszcze, zależy od wielu czynników: od wilgotności środowiska, stadium rozwoju kleszcza oraz jego gatunku. Na świecie występuje 900 gatunków kleszczy, z czego w Polsce można wyróżnić 19. Dlatego niektóre kleszcze pozbawione żywiciela giną w ciągu 24 godzin, a inne mogą zapaść w stan odrętwienia i przetrwać w nim do dwóch lat bez pożywienia. Przyjmuje się, że w Europie pełen rozwój kleszcza (jedno pokolenie) trwa od roku do siedmiu lat (średnio cztery lata).

Najbardziej rozpowszechnionym w Polsce gatunkiem tych pajęczaków jest kleszcz pospolity.

Ile żyje kleszcz bez żywiciela?

Cykl rozwojowy kleszcza składa się z czterech stadiów: jajeczka, larwy, nimfy i postaci dorosłej. Kleszcz, od momentu wyklucia się z jaja, potrzebuje krwi człowieka lub zwierzęcia, by móc przejść do kolejnego stadium rozwoju, a w postaci dorosłej – rozmnożyć się. Jednak poszczególne stadia rozwoju mają dość mocno rozpięte widełki czasowe, ponieważ ich długość jest zależna od dostępu do pożywienia.

Zobacz także

Przeciętnie kleszcz spożywa 3 posiłki w ciągu całego życia, które trwa maksymalnie siedem lat. Dlatego też, w zależności od gatunku, stadium rozwoju oraz warunków środowiskowych kleszcz może przeżyć bez żywiciela od 24 godzin do 2 lat.

Ile żyje kleszcz na ubraniu?

Kleszcz wyczuwa obecność człowieka poprzez wydzielany przez niego pot, dwutlenek węgla oraz ciepło. Gdy już znajdzie się na ubraniu, rozpoczyna wędrówkę po naszym ciele, aby dotrzeć do miejsc osłoniętych i dobrze ukrwionych (np. pachwiny, zgięcie łokcia, okolice żuchwy). Zdarza się jednak, że zupełnie nieświadomie możemy przynieść ze spaceru, z działki czy lasu kleszcza na ubraniu. Dlatego wiele osób zastanawia się, ile żyje kleszcz w domu?

Jeśli zapewnimy dobre warunki: ciepłe i wilgotne środowisko, np. w koszu na pranie, kleszcz może przeżyć aż kilka dni, zanim nie znajdzie sobie żywiciela. Co ważne, wypranie kleszcza w pralce w temperaturze 40°C nie pozbawi go życia. Po praniu kleszcz będzie nieco otumaniony, ale w dość krótkim czasie wróci do dobrej formy. Dopiero wypranie kleszcza w temperaturze 60°C może go całkowicie unieszkodliwić.

Więc jeśli zadajesz sobie pytanie, czy kleszcz z przeżyje w domu, odpowiedź brzmi: tak, o ile nie wypierzesz go w pralce w wysokiej temperaturze.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama