Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
grzyby trujące w rękach dziecka2.jpg
Fotolia
Zdrowie

Grzyby trujące i najczęściej mylone - tych nie zbieraj! Rozpoznasz je? [GALERIA]

Okazuje się, że grzyby trujące, potocznie zwane trujakami, czasami mogą wyglądać nietypowo i wcale nie tak trudno o pomyłkę. Przyjrzyj się uważnie i zapamiętaj, jakich gatunków nie należy zbierać. Naucz też tego swoje dzieci!

Grzyby trujące mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Osobami, które często padają ofiarami zatrucia są grzybiarze, którzy myślą, że są nieomylni. Sprawdź, ile grzybów w Polsce stanowi realne zagrożenie i czy potrafisz te grzyby rozpoznać na zdjęciach.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Grzyby trujące – jak rozpoznać

Nie istnieje prosta metoda pozwalająca odróżnić grzyb jadalny od trującego czy niejadalnego – nie można w tym przypadku kierować się ani kolorem, ani kształtem, ani tym, czy grzyb ma pod spodem siateczkę czy blaszki.

Grzyby trujące, które powodują śmierć, są na ogół łudząco podobne do grzybów jadalnych (tak naprawdę jest na odwrót). Nikt przecież nie zbiera grzybów, które rozpozna, jako trujące. Dodatkową trudność sprawia to, że grzyby jednego gatunku mogą znacznie różnić się między sobą wyglądem (kolorem, rozmiarem). I niestety nie ma sposobu, aby zawsze ze stuprocentową pewnością odróżnić grzyby trujące od jadalnych. Dlatego należy pogodzić się z tym, że nie zawsze udaje się grzyby trujące rozpoznać.

Aby nie narazić się na niebezpieczeństwo należy kierować się dwoma zasadami:

  • zbierać tylko znane sobie grzyby,
  • bezwzględnie zrezygnować ze zbioru/użycia grzyba przy najmniejszej choćby wątpliwości.

Stosowanie się do tych zasad pozwala zmniejszyć ryzyko zatrucia niemal do zera. Ale uwaga! Dotyczy to także grzybów leśnych kupowanych na targach. Stuprocentowo bezpieczne są jedynie grzyby dostępne w marketach i pochodzące z uprawy.

Aktualizuj wiedzę o gatunkach, sprawdzaj najnowsze atlasy!

Okazuje się, że to, co od dziecka wpajano niektórym z nas, np. że olszówek nie zbieramy, ale to jadalny grzyb, niekoniecznie jest prawdą. Pamiętam, że jak byłam mała, do zabawy podczas grzybobrania, dawano mi do krojenia właśnie olszówki. Jest jednak taki jeden gatunek olszówki, który według nowych badań okazał się śmiertelnie trujący!

Grzyby trujące w Polsce

Występujące w Polsce grzyby trujące dzieli się na trujące i śmiertelnie trujące. Jak się jednak przekonasz, czytając tekst dalej, największe zagrożenie stwarzają tylko dwa gatunki grzybów, które myli się z grzybami jadalnymi.

Grzyby śmiertelnie trujące w Polsce:

  • muchomor sromotnikowy (zwany też muchomorem zielonawym),
  • muchomor jadowity,
  • muchomor zielonawy,
  • muchomor wiosenny,
  • piestrznica kasztanowata,
  • zasłonak rudy i brodaty.

Grzyby te zawierają toksyny, które uszkadzają wątrobę, nerki, śledzionę i serce, powodując niewydolność wielonarządową. Do toksyn tych należą zawarte w tych grzybach: amanityna, falloidyna, giromitryna i orelanina.

Grzyby trujące w Polsce:

  • strzępiaki (np. strzępiak ceglasty),
  • lejkówka jadowita (odbielona) i strumykowa,
  • muchomor czerwony i plamisty,
  • wieruszka zatokowata,
  • krowiak podwinięty (olszówka),
  • maślanka wiązkowa,
  • czubajka czerwieniejąca (odmiana ogrodowa),
  • czernidłak pospolity.

Ich zjedzenie powoduje zatrucie muskaryną, czyli substancją, która wywołuje: poty, ślinotok, łzawienie, zwężenie źrenic, zwolnienie akcji serca i zaburzenia oddychania. Objawy te są dowodem na to, że muskaryna wpłynęła na układ nerwowy. Najczęściej objawy te są przejściowe.

Najbardziej trujące grzyby

W Polsce niemal wszystkie przypadki śmiertelnego zatrucia grzybami przypadają jedynie na dwa gatunki:

  • muchomor sromotnikowy
  • muchomor jadowity.

Muchomor sromotnikowy mylony jest z kanią, natomiast muchomor jadowity z pieczarką polną. Aż 90 proc. przypadków śmiertelnych powoduje spożycie muchomora sromotnikowego.

Na zdjęciu poniżej po lewej muchomor sromotnikowy, po prawej kania czubajka – teraz widać, dlaczego mogą zdarzyć się tragiczne w skutkach pomyłki.

grzyby trujące muchomor sromotnikowy

fot: Vladyslav Siaber, Profotokris/Adobe Stock

Poniżej na zdjęciu po lewej muchomor jadowity, po prawej pieczarka polna:

grzyby trujące muchomor jadowity

fot: Artenex, alima007/Adobe Stock

Z gatunków rosnących w Polsce za najbardziej trujące uważa się także:

  • hełmówkę obrzeżoną,
  • zasłonaka rudego,
  • piestrzenicę kasztanowatą.

W przypadku zjedzenia tych grzybów śmierć następuje tylko wtedy, gdy ktoś przyjmie bardzo dużą ich dawkę lub ma bardzo osłabiony organizm. Zwykle kończy się na przemijających dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, nerwowego lub innych narządów.

Grzyby trujące z gąbką

W Polsce można zatruć się jednym gatunkiem grzyba z gąbką, czyli z siateczką pod spodem (maleńkimi rurkami). Jest nim borowik trujący, zwany szatańskim. Ma on szary kapelusz, żółtą gąbkę u spodu (z upływem czasu zmienia barwę na czerwonawą lub brązową) oraz czerwony trzon. Grzyb jest silnie toksyczny, ale na szczęście jego zjedzenie rzadko kończy się zgonem. Być może dlatego m.in., że to gatunek rzadko spotykany w naszym kraju – występuje jedynie na Pogórzu Kaczawskim i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Objawami zatrucia borowikiem trującym są:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
  • zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia pracy mięśni.

Drugim grzybem, o którym mówi się, że jest trującym grzybem z gąbką, jest tzw. szatan, czyli goryczak żółciowy. Mylony bywa z borowikiem szlachetnym. Na szczęście nie jest to grzyb trujący, a jedynie niejadalny – ma paskudnie gorzki smak.

Przetestuj się! Znasz te grzyby?

Proponuję mały test, zwłaszcza jeśli uważasz, że znasz się na grzybach. Oto galeria zdjęć grzybów trujących i jadalnych. To gatunki, które najczęściej bywają między sobą mylone. Wśród nich także śmiertelny muchomor sromotnikowy. Na pewno wiesz, jak je od siebie odróżnić? Zobacz zdjęcia i sprawdź opisy! Ten sam gatunek może wyglądać bardzo różnie w środowisku leśnym.

grzyby
Fotolia
Dieta
Nigdy nie dawaj niemowlakowi grzybów!
Grzyby dla małych dzieci, a już zwłaszcza dla niemowląt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Nie podawaj ich w ogóle małym dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Nie dość że są mało wartościowe odżywczo, to jeszcze mogą być przyczyną olbrzymich kłopotów.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px 'Geneva CE'; min-height: 19.0px} Późnym latem do lekarzy trafia wiele dzieci zatrutych grzybami . Najmłodszy pacjent szpitala w Gdańsku miał jedynie dziesięć miesięcy - dostał odrobinę duszonych grzybów na spróbowanie. Od troskliwego dziadka.  Dlaczego dzieci nie powinny jeść grzybów? Grzyby są przede wszystkim ciężkostrawne , bo zawierają nieprzyswajalną substancję podobną do chityny, z której zbudowane są pancerzyki chrząszczy i innych owadów. Nawet przewód pokarmowy ludzi dorosłych nie zawsze dobrze sobie z nimi radzi. Mają też małą wartość odżywczą (zawierają naprawdę niewielkie ilości składników mineralnych i odrobinę witamin). Przede wszystkim jednak mogą być trujące , a przy zatruciu grzybami ryzyko śmierci dziecka jest nawet wyższe niż w przypadku dorosłych. Korzyści z podawania dzieciom grzybów są niemal zerowe, a ryzyko, że taki posiłek skończy się tragicznie –  olbrzymie.  Zobacz film: Czy grzyby są dla dzieci? Czy zatruć można się tylko świeżymi grzybami? Nie. Do zatrucia może dojść także po zjedzeniu grzyba suszonego , z mrożonki czy marynowanego ze słoika. Zatrucia grzybami są więc możliwe nie tylko latem i wczesną jesienią. Należy być czujnym przez cały rok. Czy pieczarki są dopuszczalne dla dzieci? Choć pieczarki dodawane są nawet do gotowych obiadków już dla niemowląt, nie ma dokładnych wytycznych, od kiedy można zacząć je podawać. Pieczarki , podobnie jak pozostałe grzyby, są ciężkostrawne - nawet dorosły może mieć po nich wzdęcia, bóle brzucha czy biegunkę . Układ pokarmowy dziecka jest o wiele delikatniejszy niż dorosłego, więc objawy niestrawności mogą być u niego bardziej burzliwe. Jeśli jednak bardzo chcesz podać dziecku grzyby, np. podczas...

muchomor sromotnikowy i grzyby jadalne.jpg
Fotolia
Aktualności
Niestrawność czy zatrucie grzybami? Kiedy jechać natychmiast do szpitala?
Nawet jeśli znasz się na grzybach i zbierasz je od lat - ta jedna pomyłka może być niebezpieczna dla ciebie lub zdrowia twojej rodziny. Dlatego musisz wiedzieć jak się nie zatruć grzybami i co robić, jeśli już do tego dojdzie. Niestrawność czy zatrucie? Czy wiesz jakie są objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza a kiedy od razu na pogotowie?

Zatrucie grzybami nadal stanowi dużą część wszystkich zatruć pokarmowych w Polsce, jednak dzięki rosnącej świadomości z każdym rokiem obserwuje się coraz mniej przypadków spożycia trujących gatunków grzybów. Około 30% wszystkich zatruć dotyczy dzieci i młodzieży do 14 lat . W Polsce grzyby jemy głównie ze względu na ich smak oraz tradycje kulinarne, a nie wartości odżywcze, które nie są zbyt znaczące dla naszej diety. Niestety tylko część z grzybów rosnących w naszych lasach można jeść, reszta jest niejadalna a niektórymi można się zatruć. I to śmiertelnie. Zawarte w nich toksyny mogą działać tylko miejscowo na przewód pokarmowy, ale niektóre nieodwracalnie uszkadzają wątrobę i nerki lub działają pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. Nawet jeśli znasz się na grzybach czy masz pewność, że twoje dzieci wiedzą wszystko na ten temat i nie dojdzie u nich do zatrucia? Po jakim czasie po zjedzeniu trującego grzyba występują objawy? Ze względu na czas wystąpienia objawów zatrucia grzybami, przyjęto podział na dwie podstawowe grupy: zatrucia o krótkim okresie utajenia , w których zwykle od 30 minut do 5 godzin po spożyciu potraw zawierających grzyby występują objawy kliniczne (najczęściej bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunka), zatrucia o długim okresie utajenia , w których pierwsze objawy żołądkowo-jelitowe pojawiają się po ponad 6 godzinach od spożycia grzybów. Zobacz też: Grzyby nie są dla dzieci - szef sanepidu ostrzega rodziców! Kiedy do lekarza a kiedy natychmiast do szpitala? - Im dłuższy okres utajenia objawów, tym zatrucie grzybami jest groźniejsze - przekonuje dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, z-ca dyrektora medycznego Laboratoriów Synevo. - W razie najmniejszego przypuszczenia, że doszło do zatrucia grzybami należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Każda osoba, u której wystąpiły objawy zatrucia...

6-letni Tomek, który po zatruciu grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę
SE/East News
Aktualności
– Nie dawajcie dzieciom grzybów! – apeluje mama chłopca, który zatruł się muchomorem sromotnikowym
Rodzice Tomka, który z powodu zatrucia grzybami miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę, wiedzą już, jak łatwo o pomyłkę podczas grzybobrania i z jakim ryzykiem to się wiąże. A ty zdajesz sobie sprawę z ryzyka?

– Nie warto podawać dzieciom grzybów !  My raz podaliśmy i mamy nauczkę na całe życie. O pomyłkę podczas grzybobrania nie jest trudno –  mówi mama Tomka, który w latem 2010 roku zatruł się grzybami i wiele miesięcy musiał walczyć o życie. Miał dwukrotnie przeszczepianą wątrobę .  Jego losy śledziła cała Polska. Przeczytaj także: Zatrucie grzybami u dzieci jest śmiertelnie groźne!   Jeden obiad z grzybami... Jakiś czas po zjedzeniu na obiad grzybów chłopiec zaczął chorować. Wymiotował,  miał biegunkę i silne bóle brzucha. 3 dni po zjedzeniu grzybów trafił do szpitala w Przemyślu i jeszcze tego samego dnia przetransportowano go  – już nieprzytomnego – śmigłowcem do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przeczytaj także: Zrezygnuj z grzybów       dwa przeszczepy wątroby... Niecały tydzień później przeszczepiono mu wątrobę . Na początku września chłopiec zaczął odzyskiwać przytomność. Niestety, przeszczep został odrzucony . W październiku odbył się kolejny. Zobacz film, który powstał podczas pobytu Tomka w szpitalu.        wiele miesięcy w szpitalu... Chłopiec trafił do Centrum Zdrowia Dziecka  w sierpniu,  a wrócił do domu dopiero  tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Dwa lata temu znów musiał spędzić wiele tygodni w szpitalu, bo pojawiły się komplikacje.     ... i całe życie na lekach Tomek ma teraz 12 lat. Czuje się dobrze, ale nadal musi jeździć do Centrum Zdrowia Dziecka   do kontroli.  Musi też stale brać leki, m.in. takie, które zapobiegają odrzutowi przeszczepionej wątroby .     Grzyby mogą zabić! Tomek jest wielkim szczęściarzem: mimo różnych problemów, jego historia skończyła się happy endem. Niestety...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak