Choć pewnie niejednokrotnie było świadkiem kłótni, Wasze dziecko do tej pory nie zdawało sobie sprawy, że jego rodzina już wkrótce się rozpadnie. Powiadomienie szkraba o rozwodzie to jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie czekają rozstających się małżonków.

Reklama

Zapewnijcie o miłości do dziecka

Postarajcie się, aby o rozwodzie Wasze dzieci dowiedziały się od obojga rodziców jednocześnie, najlepiej podczas spokojnej, długiej rozmowy. Jeśli maluszek będzie widział, że mama i tata zgadzają się ze sobą, mówiąc o rozstaniu, łatwiej zaakceptuje rozwód rodziców. Jeśli nie jesteście pewni, czy się chcecie rozstać, powstrzymajcie się z rozmową. Ale pamiętajcie, że maluch nie powinien dowiedzieć się o Waszym rozwodzie od babci, czy kuzyna – zanim powiecie dziecku, nie rozgłaszajcie nowiny wszystkim swoim znajomym.
Wcześniej ustalcie we dwoje, co powiecie i w jaki sposób. Podczas tej szczególnej rozmowy, nawet jeśli drzemie w Was wiele negatywnych emocji, unikajcie kłótni i roztrząsań, kto z Was zawinił bardziej. Nie wdawajcie się w przyczyny Waszego rozstania – dziecko nie powinno obwiniać jednego z Was za rozwód, bo utrudni mu relacje z tym rodzicem. Zapewnijcie szczególnie stanowczo, że rozwód to sprawa wyłącznie Waszych wzajemnych relacji, i że w żaden sposób nie zakłóci to Waszej miłości do dziecka. Wyjaśnijcie: "Nie zgadzamy się ze sobą, dlatego postanowiliśmy się rozejść. Ale nadal oboje kochamy ciebie i nigdy nie przestaniemy być twoimi rodzicami". Jeśli dziecko jest jeszcze bardzo małe, wiele rodziców ułatwia sobie zadanie i mówi, że np. tata wyjeżdża. To błąd – maluszek może utracić poczucie bezpieczeństwa i reagować paniką za każdym razem, gdy straci mamę z oczu.

Nie ukrywajcie uczuć

Podczas rozmowy o rozwodzie nie starajcie się na siłę wyglądać na zadowolonych i szczęśliwych. Dziecko, choć może jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę, czym tak naprawdę jest rozwód, z pewnością czuje, że to nic pozytywnego. Wasz uśmiech może go jedynie zranić – rodzice wyglądają na ucieszonych, a tymczasem on przeżywa dramat. Wyjaśnijcie, że i Wam jest trudno, ale doszliście do wniosku, że rozwód będzie najlepszym wyjściem. Pozwólcie dziecku na wyrażenie swoich emocji – przyjmujcie ze zrozumieniem jego wybuchy agresji wobec Was, płacz, czy histerię. Dziecko postawione w obliczu rozpadu rodziny czuje się oszukane i zrozpaczone.

Jak się zmieni jego świat

Dzieci, postawione w niecodziennej sytuacji, obawiają się tego, jak będzie wyglądała ich przyszłość. Dlatego już podczas pierwszej rozmowy przedstawić konkretne plany: z kim dziecko będzie mieszkać, jak często widywać się z drugim rodzicem, kto będzie odprowadzał do szkoły i chodził na wywiadówki. Warto przygotować się na szczegółowe pytania dzieci. Nie zapewniajcie dzieci, że być może jeszcze wrócicie do siebie – malec może nawet przez lata żyć tą nadzieją i przeżyć kolejną tragedię, gdy jedno z Was znajdzie sobie nowego partnera.

Reklama

Zobacz także: Jak uchronić dziecko w czasie rozwodu rodziców?

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama