Reklama

Spirala domaciczna, zwana też wkładką domaciczną, to antykoncepcja mechaniczna, o której nie trzeba pamiętać na co dzień. Spirala domaciczna ma kształt litery T i zakłada się ją na 5 lat. Wkładkę zakłada lekarz ginekolog.

Reklama

Spirala domaciczna:

Działanie spirali domacicznej

Ma ona na celu utrudnić plemnikom dotarcie do jajowodów. Wkładka domaciczna zagęszcza śluz szyjkowy, uniemożliwiając plemnikom zapłodnienie komórki jajowej. Wbrew obiegowym opiniom spirala nie ma działania wczesnoporonnego. Wkładki domaciczne przyspieszają też wędrówkę komórki jajowej do macicy przez jajowód, by zapobiec zapłodnieniu.

Wygląd spirali domacicznej

Wkładka ma kształt litery T lub litery S. Większa jej część jej wykonana z plastiku. Na trzonku może być nawinięty miedziany drucik, który wywołuje miejscowy lekki stan zapalny. To skutkuje produkcją dużej liczby leukocytów, które atakują i niszczą plemniki oraz zmieniają strukturę śluzu szyjkowego. Dzięki temu staje się on trudniejszy do pokonania przez plemniki.

Spirale domaciczne z hormonami (np. Mirena) w trzonie zawierają kapsułkę, która przez 5 lat stopniowo uwalnia hormony, co utrudnia plemnikom zapłodnienie jajeczka oraz zagnieżdżenie się go w ścianie macicy.

Zalety spirali domacicznej

Tego rodzaju antykoncepcja ma wiele zalet. Należą do nich:

  • wysoka skuteczność (99 proc),
  • nieprzerwane działanie przez 5 lat,
  • nie trzeba pamiętać o zabezpieczaniu się czy łykaniu pigułek antykoncepcyjnych,
  • może być używana podczas karmienia piersią,
  • nie prowokuje tycia ani obrzęków, jak czasami ma to miejsce w przypadku pigułek.

Spirala domaciczna z progesteronem u części kobiet zmniejsza obfitość krwawień, może zmniejszać bóle miesiączkowe oraz ryzyko raka błony śluzowej macicy.

Wady spirali domacicznej

Podobnie jak pigułki antykoncepcyjne, wkładka domaciczna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Nie nadaje się dla kobiet, które mają zmiany w obrębie narządu rodnego – mięśniaki, guzy oraz kobiety, które cierpią na niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

Zazwyczaj w czasie pierwszych trzech miesięcy po założeniu spirali domacicznej miesiączki są znacznie obfitsze. Mogą też pojawiać się skurcze, czasami bóle głowy.

Przeciwwskazania do stosowania spirali domacicznej

Tego rodzaju antykoncepcji nie zaleca się paniom, które mają jakiekolwiek zmiany w macicy, a także wtedy, gdy kobieta:

  • chorowała na wątrobę,
  • przechodziła infekcje w obrębie miednicy,
  • przebyła zapalenie wsierdzia i choroby serca,
  • ma lub miała przerost błony śluzowej macicy,
  • ma wady wrodzone macicy.

Zakładanie spirali domacicznej

Przed założeniem wkładki lekarz zaleci wykonanie cytologi, a czasami też badanie USG narządu rodnego. Jeśli wszystko jest OK, można umawiać się na założenie spirali domacicznej. Lekarz umieszcza ją w macicy wtedy, gdy szyjka macicy jest naturalnie nieco rozszerzona, czyli podczas menstruacji, najlepiej w drugiej połowie okresu. Zakładanie spirali nie musi boleć – wszystko zależy od stanu szyjki macicy oraz zręczności lekarza.

Więcej o tej metodzie antykoncepcji:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama