Jak znaleźć partnera, gdy jesteś samotnym rodzicem? - 7 rad
Odpowiadamy na 7 najczęstszych wątpliwości samotnych rodziców.
1 z 7
1. Gdzie poznać nowych ludzi?
Plac zabaw, zoo, sala zabaw, sklep z zabawkami... Jesteś samotnym rodzicem, który odkrywa, że w zasadzie prawie nie bywa w "dorosłych" miejscach? Spróbuj czasem, zamiast chodzić do miejsc dla dzieci, chodzić do miejsc przyjaznych dzieciom. Na pewno jest takich mnóstwo w twojej okolicy: restauracje, kawiarnie, galerie, sklepy, czasem nawet kina, teatry, biblioteki.
W naszym dziale Dobre adresy znajdziesz mnóstwo miejsc, w które warto wybrać się z dzieckiem.
2 z 7
2. Kiedy powiedzieć, że masz dziecko?
Na pewno nie należy kłamać, ale nie ma też powodu, by następnym zdaniem po powitaniu było wyznanie o tym, że masz dziecko. Jeśli rejestrujesz się na portalach randkowych - nie zatajaj prawdy. Ale po tym, jak napiszesz, że masz pociechę, którą kochasz do szaleństwa, pisz o sobie. Ulubiona książka? Kopciuszek się nie liczy. Ostatnio widziany film? Nawet nie myśl o wpisaniu Autek. Twoje popisowe danie? Na pewno potrafisz przygotować coś poza frytkami z ketchupem, które tak lubi twój synek, prawda?
3 z 7
3. Jak powiedzieć dziecku, że z kimś się spotykam?
Tak jak nie kłamiesz osobie, z którą się spotykasz, o swoim rodzicielstwie, tak nie powinno się oszukiwać własnego dziecka. Szczerość jest podstawą relacji. Ale pamiętaj zachować równowagę między szczerością a traktowaniem swojego dziecka jako powiernika i opowiadaniu mu o swoim życiu uczuciowym. Zwłaszcza, jeśli zna i kocha swojego drugiego rodzica. Nie pozwól, by myślało, że chcesz zastąpić mu tatę lub mamę kimś innym.
Czytaj też: "Niewinne" kłamstwa, czyli dlaczego nie oszukiwać dziecka
4 z 7
4. Kiedy przedstawić nową osobę dziecku?
Tak jak nie mówisz dziecku wszystkiego (ale i nie zatajasz prawdy!), tak samo nie musisz przedstawiać go każdemu. Pamiętaj, że dzieci bardzo szybko się przywiązują i dużo mocniej przeżywają rozstania. Nie przysparzaj maluchowi dodatkowych stresów i obciążeń emocjonalnych, jeśli nie jesteś na 100% pewna, że to coś poważnego. Uwaga: nawet jeśli bardzo się zakochałaś, związek trwający dwa tygodnie nie jest jeszcze poważną relacją.
Czytaj też: Jak objawiają się lęki u dziecka?
5 z 7
5. Czy poradzę sobie na randce?
Pewnie wielu z was nie było na randce od miesięcy, może od lat. Być może ostatnią osobą, z którą chodziliście na randki był ojciec lub matka twojego dziecka, które dziś chodzi do przedszkola...
Denerwujesz się bardziej, niż przed pierwszym wyjściem do kina z kolegą z klasy? To normalne. Pomyśl jednak o tym wszystkim, co musiałaś przejść jako samotna matka: choroby, zwolnienia z pracy, próby wytłumaczenia dziecku, dlaczego żyjecie we dwójkę, może rozprawy w sądzie. I jako samotny tata: nauka gotowania, przecierania zupek, zmian pieluchy, zabawy na potańcówce w przedszkolu. Czym przy tym wszystkim jest zwykła kolacja?!
6 z 7
6. Jak ja znajdę czas na randki?
Zabrzmi to jak truizm, ale powinnaś wziąć tę radę do serca: jeśli chcesz w swoim życiu miłości, znajdziesz na nią czas i miejsce. Jeśli uważasz, że nie da się wcisnąć spotkań w twój napięty grafik, to czy naprawdę chcesz kogoś poznać? Wynajmij opiekunkę na wieczór i idź do kina. Wykorzystaj dwie godziny, kiedy maluch jest na zajęciach dodatkowych. Jeśli twoja pociecha jest starsza - na pewno jeździ na wycieczki szkolne, pewnie też spotyka się ze swoim tatą, jeździ do dziadków. Czy brak czasu to nie wymówka?
7 z 7
7. Czy jako mama mogę spotykać się z kimś, kto nie ma dzieci?
Nie zamykaj sobie drzwi, zanim jeszcze w ogóle je otworzyłaś. Oczywiście, że możesz się spotykać z kimś, kto nie jest rodzicem, podobnie, jak możesz spotykać się z ludźmi o innych poglądach politycznych, zainteresowaniach itp. Nie "rodzicielstwo" powinno być jednym z twoich kryteriów wyboru, a to, czy spotykasz się z odpowiedzialnym człowiekiem, który myśli poważnie o tobie i twoim dziecku.
Czytaj też: 15 najbardziej wzruszających momentów w życiu mamy.